traktörde kuru hava filtresi takılırmı takılırsa cekiş artarmıı

Ynt: traktörde kuru hava filtresi takılırmı takılırsa cekiş artarmıı

arkadaşlar kuru hava filtresini turbolu motorlarda kullanırlar çünkü turbo yuksek sıcaklıkta calışan bir parca oraya yag veya sıvı kaçması durumunda turbonun parcalanmasına neden olur.. bu yuzden yaglı hava filtresi kullanılmaz.. kuru hava filtresi normal motor da cok bi işe yaramaz zannedersem... değişen pek bişey olmaz hatta hava emişi biraz daha zorlanabilir .. temiz hava gider ama emiş zorlanır..

yaglıyı çıkartıp kuru takarsan motor 2 3 hp çogalır tt 55 dt vardı kendi servisi dedi yenilerde kuru filtre benimkinde yağlıydı bunu değiştirtirsen iyi olur kuru takarsan 2 3 hp kadar motor guclenir dedi ama kuruyu surekli temizler bakımını yaparsan iyi

tanıdığım Pekçok traktör kullanıcısı derki.Traktörlerde yağlı filtre iyidir.kuru filtreyi beğemezler.çünkü yağlı filtreyi uzun süre bakım yapmadan kullanırlar hiçbir sorun çıkmaz.yılda bir sefer bakım yapan arkadaşlar var.Kuru filtrenin bakımı ise 10 çalışma saatinde bir yapılması gerekli.eğer yapılmazsa motor toz alır ve çabuk biter.

işin gerçeği ise.yaygın inanışın tersine.kuru filtre yağlı filtreye göre havayı temizlemede daha başarılı.bilenler bilir bir dizel motorda ne kadar çok hava girerse güç o kadar artar.kuru filtreden havanın geçişi daha rahat olduğu için birkaç bygir güç artışı daha verimli bir çalışma olur kanaatimce.

ramazanpullu link=topic=40538.msg359024#msg359024 date=1300008915' Alıntı:
kuru hava filtresini yağlı filtreye göre sık temizlemek gerek toz alması daha kolaydır kuru filtrenin
abicim biliyonda mı söylüyon yoksa yorum olsun diyemi kuru hava filtresi yaglıdan daha iyi temizler havayı ve bakımı 50 100 saatte bir temizlersin evet yaglı fltreyi senede bir temizliyorsun ama üzerinde yagı hergün degişin ve tozlu günlerde 2 kere degişindiye bir uyarı oluyor turbolu motorda yaglı fltre kullanamassın tozun %80 tutar kalan &20si motora gider senin dedigin gibi yaglı daha iyi olsa yaglı kullanırlar hiç turbolu motorda yaglı filitre gördünmü turbolu motor kesinlikle toza gelmez dikkat edilmesi gereken bir konu kuru hava filitresi turbolu motoru nekadar koruyorsa turbosuz motoruda okadar korur turbosuz motora kuru hava filitresi takarsan hava emişi düşer turbo olmadıgı için bu yüzden turbosuz motorlarda yaglı filitre kullanılıyor

Filtreyi kökünden söktüğünde; çekişin arttığı bizzat denenmiştir.. Kuru hava filtresimi, yoksa yağlı hava filtresimi iyi onu bilemem..:)

benim görüşüm turbolu motora kuru hava filitresi normal motora yaglı hava filitresi gerekli kuru hava filitresinden hava gecişi birazda zordur turbo yardımı ile bu kolaylaşıyor aynı şey normal motor için söylenemez onada yaglı hava filitresi takmışlar basit

ben yağlı filtreyi çıkarıp yerine kuru filtre taktırdım çekişte hissedilir artış oldu ayrıyeten sesi daha gür çıkıyo emsallerine göre motor 97 model 60-56 ben memnunum kuru filtre takımı ve yedek filtre toplamda 140 tl gibi bi maliyeti oldu bizim köydede iyi kötü diye ikiye ayrıldılar :D bakımına gelince bakımı yağlıdan daha basit yedek filtreniz olduktan sonra değiştirin hava pompası olan biyerde hava tutturdunuzmu değişerek kullanırsınız.

realmmt link=topic=40538.msg359404#msg359404 date=1300040897' Alıntı:
ben yağlı filtreyi çıkarıp yerine kuru filtre taktırdım çekişte hissedilir artış oldu ayrıyeten sesi daha gür çıkıyo emsallerine göre motor 97 model 60-56 ben memnunum kuru filtre takımı ve yedek filtre toplamda 140 tl gibi bi maliyeti oldu bizim köydede iyi kötü diye ikiye ayrıldılar :D bakımına gelince bakımı yağlıdan daha basit yedek filtreniz olduktan sonra değiştirin hava pompası olan biyerde hava tutturdunuzmu değişerek kullanırsınız.
Filtre tek kullanımlıktır.. :D kullan ve at... Biz Türkler hariç; kimse 2. defa temizleyipte kullanmaz.. Temizleyip kullanmak her daim risktir..

realmmt link=topic=40538.msg359404#msg359404 date=1300040897' Alıntı:

güçç*-* güçç*-* güçç*-* güçç*-* alk-*s alk-*s alk-*s

ceksparow-1986 link=topic=40538.msg358827#msg358827 date=1299962965' Alıntı:
çekişe fark edecegini sanmıyorum ama motorunu yaglı filtreden daha iyi koror toz almadıgı için rektefiye ömrü uzar

dünya otomotiv sektörü neden yağlı filtreyi bırakıp kuru filtreye geçmiş olabilir.otobüs,kamyon,iş makinesi sayamayacağım bir sürü araç..

nailyetek link=topic=40538.msg359406#msg359406 date=1300041029' Alıntı:
Fitre tek kullanımlıktır.. :D kullan ve at... Biz Türkler hariç; kimse 2. defa temizleyipte kullanmaz.. Temizleyip kullanmak her daim risktir..

Nail aga sen ne diyon.filtreni tanesi 100 tl.canımızı acıtır.

ceksparow-1986 link=topic=40538.msg359407#msg359407 date=1300041039' Alıntı:
güçç*-* güçç*-* güçç*-* güçç*-* alk-*s alk-*s alk-*s

bende cekişi arttıracagını düşünüyorum cünkü daha rahat hava ceker ve hava yı cok cekince motor daha randımanlı calısır

TT 55 link=topic=40538.msg359411#msg359411 date=1300041205' Alıntı:
Nail aga sen ne diyon.filtreni tanesi 100 tl.canımızı acıtır.
Yakında belki kuru hava filtreleride ücretsiz dağıtılır. .............gibi..:D Bağlı olduğunuz Sanayi kuruluşunca..:D

nailyetek link=topic=40538.msg359406#msg359406 date=1300041029' Alıntı:
Filtre tek kullanımlıktır.. :D kullan ve at... Biz Türkler hariç; kimse 2. defa temizleyipte kullanmaz.. Temizleyip kullanmak her daim risktir..

bende bilgisayarcıların kullandığı hava pompalarından var akşam eve geldiğimde hava tutuyorum :) filtrenin kullanım süresi zaten kendini belli ediyo o zaman değiştiriyorum malum tassaruf yapmak lazım :D