ayçiçegi zararlıları iş başı yapmış

bugün tarlayı gezdim ayçiçegini toprak üstünden kesen bi kurt işbaşı yapmış :( zarar oldukça fazla ilacı varmı bildiginiz bils-*- .kirit çöpü gibi kalmış sapları acaba yenileme yapıyomu tekrar yaprak açarmı arkadaşlar yardım ne yapmalıyım :S

Ynt: ayçiçegi zararlıları iş başı yapmış

o kurt bizim başımızada bela eğer buğday saplarını toprağa iyi karışmadığında oluyor
toğumu ekmeden önce ilaçlaman gerekirdi bildiğim kadarıyla ekimden sonra bi ilacı yok
ayçiçeğinin kafası bi kere koptuna yenileme şansı hiç yok bi kere koptuna tekrar kafa yapmaz buğday gibi değil

altansat link=topic=40584.msg359524#msg359524 date=1300046931' Alıntı:
Toprak kurtları ayçicek tarımı için büyük tehlike oluştururlar. Larvalar gündüzleri toprağın 2-3 cm altında, kıvrık vaziyette kalır, geceleri yüzeye çıkarak ayçieckleri toprak hizasından keserler.

Mücadele

http://www.bayercropscience.com.tr/urun_detay.asp?UrunID=1335
gece çıktıgı kesin birinin kök dibini kazdım çıktı kurt 4-5 yıldır ekiyoruz daha böyle bir zararlıyla karşılaşmadık.bir çogu tekrardan sürgün yapmış ama ilaçlamaz isek bitirecek köydeki ayçiçek tarlalarının hemen hemen hepsinde var bu kurt .eskiden pamugu kesen mayıs böcegi diye bir kurt vardı gece arova diye kurt ilacı atardık yiyen küt diye giderdi bunada arova atsak kurt ilacı gece nasıl olur acaba

_ÖzGüR_ link=topic=40584.msg359514#msg359514 date=1300046576' Alıntı:
o kurt bizim başımızada bela eğer buğday saplarını toprağa iyi karışmadığında oluyor
toğumu ekmeden önce ilaçlaman gerekirdi bildiğim kadarıyla ekimden sonra bi ilacı yok
ayçiçeğinin kafası bi kere koptuna yenileme şansı hiç yok bi kere koptuna tekrar kafa yapmaz buğday gibi değil
yenileyenler var ama acaba hepsi yenileme yaparmı

Geçmiş olsun ayçiçeklerini ektinizmi? erken değilmi daha? bizdede kuş (güvercin) vuruyor topraktan çıkarken akşam serininde atılırsa ilaç kurtlara etkili olur birde sulama yapılabilirse ve yağmurlama kazanıyla ilaç atabilirseniz toprak içindeki kurtları bile öldürürsünüz.

altansat link=topic=40584.msg360245#msg360245 date=1300133114' Alıntı:

Eğer zararlı Bozkurt (agrotis segetum) ise Gaucho faydalı olmaz.
Bozkurt gündüz bitkinin yanında yatar ve dokunulunca c harfi şeklini alır. Internette resimlerini bulabilirsiniz.

Bayer Bozkurt`a karşı yeni bir ilaç çıkardı. Ne yazıkki ismini hatırlamıyorum. Bayer firmasından öğrenilebilir.

Satıh ilaçlaması DECİS gibi ürünlerle yapılabilir. Uygulamadan sonra yağış ve/veya sulama ilacın etkisini arttırır.

firmasını hatırlayamayacağım ama ismi curuser gibi birşeydi. bu ilaç turuncu renkli ve sistemik bir ilaç.bundan daha etkili olanı yok benim bildiğim, ben her sene bununla ilaçlıyorum. bur kutusu üç torba filan ilaçlıyor.sistemik etkili olan bu ilaç bitkinin bünyesine geçerek üç aya kadar etkili olan bir ilaç, yani ayçiçeğini hangi dönemde ne keserse kessin her türlü zararlıya karşı etkili olmuş oluyor.curuser singenta firmasının bir ilacı olması lazım, ama bu ilacın galiba arılara da zararı olabilir.

768 link=topic=40584.msg360267#msg360267 date=1300134756' Alıntı:
firmasını hatırlayamayacağım ama ismi curuser gibi birşeydi. bu ilaç turuncu renkli ve sistemik bir ilaç.bundan daha etkili olanı yok benim bildiğim, ben her sene bununla ilaçlıyorum. bur kutusu üç torba filan ilaçlıyor.sistemik etkili olan bu ilaç bitkinin bünyesine geçerek üç aya kadar etkili olan bir ilaç, yani ayçiçeğini hangi dönemde ne keserse kessin her türlü zararlıya karşı etkili olmuş oluyor.curuser singenta firmasının bir ilacı olması lazım, ama bu ilacın galiba arılara da zararı olabilir.
http://www.syngenta.com/country/tr/tr/ourproduct/Pages/cruiser.aspx
bu ürünü baya bütün tohum firmaları kullanıyor güzel bir ürün

hacimmet link=topic=40584.msg360249#msg360249 date=1300133354' Alıntı:
Geçmiş olsun ayçiçeklerini ektinizmi? erken değilmi daha? bizdede kuş (güvercin) vuruyor topraktan çıkarken akşam serininde atılırsa ilaç kurtlara etkili olur birde sulama yapılabilirse ve yağmurlama kazanıyla ilaç atabilirseniz toprak içindeki kurtları bile öldürürsünüz.
sagol arkadaş bizim burda ekim hemen hemen bitti . bizim kiler 4 yaprak oldu ama bozkurtmudur nedir bitirecek .daha hiç kurt kesmiyordu buyıl oda başladı bayer atletics diye bir ilaç kullandım yeni geldim sayılır ikindiden beri ilaçlama yaptım .yinede ekmezsek boş kalır bitkide etkin zarar hemen hemen %50 ayçiçegiçiçegi kibrit çöpü olmuş 15 torba daha aldım birkaçgün sonra tekrar ekecem tabi ilaçlayıp ekecem o ilacıda aldım topprak altı zararlıları içinmiş mocus mu ne öyle bir ismi var gidip depoya baksam .......neyse yarın yazarım adını

arkadaşlar cruiser i kullanan varmı .tohuma uygulanan bu ilacı faydası oluyormu ,biki çıktıktan sonra yemeye başlıyor kurt.. çıktıktan sonra kullanablecğimiz bi ilaç varmı ben iki senedir araştırıyorum bu kurta çare bulamadım ve burada bitki çıktıktan sonra gece ilaclaması yapan oldu ama faydası olmadı .

yukarıda da belirttim,cruiser i birkaç yıldır kullanıyorum. sistemik etkiye sahip gayet etkili bir ilaç,çıkış sonrasında kesen o ufak kara böcekleri filan hepsini öldürüyor.tabiki ölene kadar bir iki yaprak veya bir iki kök gider.hatta zannedersem etki süresi 80 güne kadar devam ediyor. 80 gün sonra da ayçiçeğinin çiçeklenme süresine denk geliyor.ben de arı bakan biri olarak, bal arılarının esrarengiz bir şekilde kaybolmasına ve ölmesine de neden olan ilaçlardan birisi de bu olarak düşünüyorum. sizin anlayacağınız, etrafınızda arı varsa veya arıcılar geliyorsa bu ilacın kullanılması sakıncalı.(bu benim tespitim,araştırmasının yapılıp yapılmadığını bilmiyorum.)

gezegen link=topic=40584.msg360285#msg360285 date=1300137120' Alıntı:
sagol arkadaş bizim burda ekim hemen hemen bitti . bizim kiler 4 yaprak oldu ama bozkurtmudur nedir bitirecek .daha hiç kurt kesmiyordu buyıl oda başladı bayer atletics diye bir ilaç kullandım yeni geldim sayılır ikindiden beri ilaçlama yaptım .yinede ekmezsek boş kalır bitkide etkin zarar hemen hemen %50 ayçiçegiçiçegi kibrit çöpü olmuş 15 torba daha aldım birkaçgün sonra tekrar ekecem tabi ilaçlayıp ekecem o ilacıda aldım topprak altı zararlıları içinmiş mocus mu ne öyle bir ismi var gidip depoya baksam .......neyse yarın yazarım adını
DECİS (BAYER) bence etkili olur sürekli kullandığımız bir ilaç

Arkadaşlar ben ayçiçeğini ekmeden tohumu mantar ve kurt ilacı ile ilaçlar römorkun üzerinde güzelce kuruturum.tel kurtlar çekirdek kabuğundan çıkar çıkmaz yer.mecbur kalmayınca komple tarla ilaçlaması yapmam.