'Tarım Bakanı 1 yıldır benimle konuşmuyor'

Özellikle hayvan ithalatı konusunda doğruları söylediği için Tarım Bakanı Eker ' in kendisiyle 1 yıldır konuşmadığını söyleyen TZD Başkanı Yetkin, ' Ben bu ülkenin tarımla ilgili en büyük kuruluşlarından bir tanesinin başındayım. Sayın bakan benimle konuşmayacak da kimle konuşacak? ' dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, ' Tarım Bakanı benimle 1 yıldır konuşmuyor. Bu nasıl demokrasi, bu nasıl yaklaşım ' dedi.

Yetkin, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ' de halkı aydınlatmanın bir sivil toplum kuruluşu olarak görevleri olduğunu ancak bunun kendilerine pahalıya patladığını ifade etti. Yetkin, şöyle konuştu:

Doğruları söyledik

' Özellikle hayvancılığa ilişkin doğruları söylemeye çalışan bir meslek kuruluşu olduk, ama ne acıdır ki Sayın Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 10- 11 aydır anlatmaya çalıştığımız bu doğruları içine sindiremedi. Çok ciddi alınganlık gösterdi. Tarım Bakanı benimle 1 yıldır konuşmuyor. Bu nasıl demokrasi, bu nasıl yaklaşım. Bu doğru bir şey değil. Sayın bakan benimle konuşmayacak da kimle konuşacak. Yani sağlık işçileri sendikasıyla mı, maden işçileri sendikasıyla mı konuşacak.

Biz düşman mıyız?

Biz düşman mıyız? Ben Bulgaristan ' ın veya Yunanistan ' ın veya Romanya ' nın ziraat odası başkanı değilim. Ben bu ülkenin tarımla ilgili en büyük kuruluşlarından bir tanesinin başındayım. Biz doğruları söylemeye çalışıyoruz. '

' Hayvan ithalatı doğru ' diyen çıksın istifa ederim

Zaman zaman tarım konusunda izlenen politikaları desteklediğini, yeri geldiğinde de eleştirdiğini anlatan TZD Başkanı Yetkin, ' Bir tane meslek kuruluşunun başkanı, bir tane üretici, 1 yıldır sürdürülen hayvan ithalatına doğru desin ben bu görevimden istifa ederim ' diye konuştu.

Stratejik ürünlerde stok yapılmalı

Dünyada kuraklık nedeniyle son dönemde Brezilya, Hindistan, Rusya ve Çin ' de belirli gıda kalemlerinde stokların azaldığını anlatan Yetkin, Türkiye ' nin bu yıldan itibaren stratejik ürünlerde ürün stokuna gitmesi gerektiğini söyledi. ' Türkiye, bu yıl buğday, et, süt, şeker gibi stratejik ürünlerde stoklama yapmalı ' diyen Yetkin, özellikle buğday konusunda Türkiye ' nin elini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.