+ Konuya Cevap Yaz
10 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Nisan ayında süt satacak kimse kalmayacak  Aydın ' ın Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş düzenlediği basın toplantısında süt politikasını eleştirdi.


  Kocabaş, böyle giderse süt üreticisinin nisan ayında sütünü satacak kimse bulamayacağını dile getirdi.

  Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, son günlerde hızla düşüşe geçen süt fiyatlarının endişe verici olduğunu söyledi. Bugünkü fiyatlarla 1 kg süt satarak, 1 kg konsantre yem bile alınamadığını söyleyen Kocabaş, '2008’de çiğ sütün fiyatı 80 krş ' tan 35 krş ' a düşmesi sonucu süt hayvanları kesime gönderilmişti. Bu aynı zamanda günümüzde yaşanan ithal kurbanlık kesmeye kadar varan et krizinin hazırlayıcısı olmuştur. Tarım Bakanlığı ' nın, baskı ile 73.5 krş ' da tutmaya çalıştığı süt fiyatları Şubat 2011 ' de 65 krş ' a, martta da 55 krş ' a düştü. Sütün fiyatını kim belirliyor? Burdur’da Köykoop ve birkaç sanayici ihale ile süt fiyatını belirliyor. Yapılan bu ihaledeki fiyat baz alınıyor, anlaşmalar bu baz üzerinden yüzde 10-15 ilave edilerek çiğ sütte fiyat piyasası oluşturuluyor. Bu fiyatlardan üretici ve sanayici arasında anlaşmalar yapılıyor. Aydın ' da geçtiğimiz hafta bir firma anlaştığı fiyattan sütü alamayacağını bildirdi, bu fiyatın daha da düşürülmesi anlamına geliyor.' dedi.

  Hükümetin ne yaptığını soran Kocabaş, sözlerine şöyle devam etti: 'Bakanlık bu fiyatı daha fazla tutamayacağını anlayınca 1 Şubat 2011 tarihi itibariyle süt tozu üreten sanayicilere piyasadan litresi 73 kuruştan süt alarak süt tozu yapmaları şartıyla süt tozunda ton başına 2 bin 450 lira destek vereceğini ilan etti. Bakanlık, çiğ süt fiyatını düşürenlere, süt tozu üretmeleri için destek veriyor. Bu destek ihracatçılara veriliyor gibi kurgulandı. Fakat süt tozu üretenlerle, süt tozunu kullananlar büyük ölçüde aynı şirketler. Bu şirketler hem iç piyasaya süt ve süt ürünleri satıyor, hem de devlet destekli ucuz süt tozundan yararlanarak gıda ürünleri üretiyor. Ürettikleri gıda ürünlerini de yine iç pazara sundukları gibi, dış pazara ihraçta ediyorlar.
  Çiğ süt üreten çiftçiye ise geçen yıl litresine 4 kuruş bu yıl 6 kuruş destek verilecek. Dikkat ediniz, çiğ sütü üretene 6 kuruş, süt tozu üreten sanayiciye 24.5 kuruş destek veriliyor. Süt tozu üretmek üzere süt alan sanayicilerin bu sütü üretici örgütlerinden alması zorunluluğu var. Süt tozu üreten sanayiciler üretici örgütlerine yazı yazarak, ‘Bakanlık 73 kuruştan süt alın diyor ama almamız mümkün değil. Biz desteği almak için 73 kuruştan fatura kesiyoruz. Fakat sizin sütünüzü almamız için bize iade faturası kesmeniz gerekiyor.’ diyor. Süt tozu üreten sanayici hem çiğ sütü daha uzuca alıyor hem de devletten süt tozu desteği alıyor.”

  Devlet desteği ile üretilen süt tozunun ihraç edilecek ürünlerde kullanılması gerektiğini söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, şunları dile getirdi: 'Süt tozunun dolaylı olarak ihraç edilmesi gerekiyor. Fakat süt tozunu üreten, mamulleri ihraç eden ve aynı zamanda iç piyasaya da ürün satan aynı sanayiciler olunca, o süt tozunun tonu 4 bin liradan piyasaya da giriyor. İç piyasaya 4 bin liradan süt tozunun satılması demek çiğ sütün fiyatının 50 kuruşa düşmesi demek. Bu kez süt tozu üretmeyen ama piyasadan süt alan sanayiciler ve mandıracılar haksız rekabetle karşı karşıya kalıyorlar.'

  Aydın bölgesinde 1 Nisan itibariyle üreticinin sütüne talip firma kalmadığını vurgulayan Kocabaş, 'Bu tarih itibarıyla üretici sütünü Menderes Nehri ' ne dökmek zorunda kalacaktır. Biz çiğ sütün 2011 destekleme priminin de, süt sanayicisine verilen miktara çıkarılmasını talep ediyoruz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

  Söke ' de aylık ortalama 45 bin ton süt üretimi gerçekleşirken bunun 20 bin tonunun soğuk süt olarak tüketildiği öğrenildi.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  01 Mart 2011
  Mesajlar
  417
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Nisan ayında süt satacak kimse kalmayacak  Evet o verdiği fiyattan sütü almayan bir değil birden çok süt toplayan şirket var AYDIN da bunların denetlemesi yok.Ay sonunda faturamı getir diyorsun adam verdiğin sütün yarısının faturasını kesmiyor sorsan abi öteki ay keseceğiz diyor al işte şimdide bırakıp gitti ölürmüsün öldürürmüsün.Evet öldürdüler sütçüyü tekrar öldürdüler yine et fiyatı yükselecek çünkü içerde mal kalmadı ama onunda çaresini bizi düşünmeyen ' ' şerefi olmayan ' ' yöneticiler bulur çaresini gider açar bi ihale getirir dışarıdan her türlü hasta hayvanı kestirir yedirir millete.Zaten hayvanların hespinin hasta olmasınada gerek yok bunlar dışardan gemiyle geliyorlar elbet bulaşacak birinden diğerlerine.Şimdi ciğer fiyatı yükselmiş soruyorlar neden diye nedeni mi var gelen hayvanların hiçbirinden ciğer çıkmadı hepsi hastalıklı hepsi ölü.Yemeyelim bu oyunları sırf bu yüzden hepsine inat ne üniversitesi ne memur olması ne köleliği bu büyük şehirlerde yaşaması....ÜRETMEK istiyorm ben ÜRETMEK hepsine inat...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  15 Aralık 2009
  Şehir
  Nevşehir
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,117
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Nisan ayında süt satacak kimse kalmayacak  burda başladı düşüş üretici gene perişan

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  09 Mart 2011
  Şehir
  eskişehir
  Mesajlar
  9
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Nisan ayında süt satacak kimse kalmayacak  1-2 inek bakanlar bu işi bıraktı.sırada 10-20 adet ineği olanlar var yapan yapmayan belli olsun diyolar

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Nisan ayında süt satacak kimse kalmayacak  Yem neden düşmez? :S
  ve yazık 7bine inek alanlara..

 6. #6
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Nisan ayında süt satacak kimse kalmayacak  Geçen bir toplantıda konuşmacı birisi bağırıyordu' niye dışardan ucuz ve kaliteli yem getirmiyorsunuz diye ' hep sanayiciyi ve tüketiciyi düşünüyorlar işin asıl sıkıntısını çeken biz üreticileri hiç düşünen yok velhasıl bilmiyorum ne olacak sonumuz.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  15 Şubat 2010
  Şehir
  izmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  830
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Nisan ayında süt satacak kimse kalmayacak  zamanında pamukçuyada aynısını yaptılar şimdi inim inim inliyor tekstilciler gün gelecek süt diye mandracılarda inleyecek ama iş işten geçecek uyy-*s uyy-*s sop-*-sa noo*-*-

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  05 Aralık 2010
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,994
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Nisan ayında süt satacak kimse kalmayacak  Alıntı hacimmet link=topic=40659.msg362796#msg362796 date=1300553982 Nickli Üyeden Alıntı
  Geçen bir toplantıda konuşmacı birisi bağırıyordu' niye dışardan ucuz ve kaliteli yem getirmiyorsunuz diye ' hep sanayiciyi ve tüketiciyi düşünüyorlar işin asıl sıkıntısını çeken biz üreticileri hiç düşünen yok velhasıl bilmiyorum ne olacak sonumuz.
  hakketten dogru demiş kim demisse niye ucuz yem getirmiyorlar

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Nisan ayında süt satacak kimse kalmayacak  burada şubat ayında alınan sütler 60 kr tan ödenecek

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  01 Mart 2011
  Mesajlar
  417
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Nisan ayında süt satacak kimse kalmayacak  pamugun sıkıntısını yine 5 yıl snra çekmeye başladılar.Ama süt ve et biterse bu ülkede hiç soluk alamazlar..

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Nisan ayında süt üretimi 727 bin 499 tona çıktı
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Haziran.2012, 01:32
 2. Hastanelerde TC numarasına gerek kalmayacak
  Konu Sahibi mete26 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Şubat.2012, 16:15
 3. Bu yıl buğday ithalatına gerek kalmayacak
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 19.Nisan.2011, 20:26
 4. Çiftçinin primi seçime kalmayacak
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Ocak.2011, 12:22
 5. Kutupta buz kalmayacak..
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Haziran.2008, 20:49

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status