damala sulama hakkında yardım..

arkadaşlar genc meyva ağaçlarıma 250 adet damlama sulama yapacağım.. damlama boruları max. kaç metre oluyor ve sırada kaç damlatıcı oluyo bilgisi olan arkaşlar yazarsa cok memnun olurum

Ynt: damala sulama hakkında yardım..

bir damlama borusu ,ana borudan 60-70metre uzatılabilir tabii basınç ayarlılardan olursa daha uzatılabilir ama onlarda pahalı ,damlatıcı aralıkları ve debisi değişiyor sen kendine uygun olanı seçersin veya dıştan takmalı damlatıcılar var onlardan istedigin gibi ayarlayıp takarsın.
sen eniyisi; ağaçlarının su isteklerine ve su kaynağına göre bir proje hazırlattır çünkü ezbere yapılacak işdegil

bende ceviz badem var.Arazim hafif eğimli ,5 tonluk tankeri damlama sistemine bağlıyorum yerçekimiyle kendi halinde sulanıyor.Bir sırada 8 metre arayla 28 ağaç var,buda 224 metreye tekabül ediyor ve hepsine su geliyor......düz basınçsız,deliksiz boru aldım ,ağaçların konumuna göre delik açıp,ayarlı damlatma vanasını taktık.....bir topta 400 metre boru vardı....2 sene önce 350 ağaç için 2900 metre civarı boru kullandık....toplam maliyeti 1000 lira tumuştu........Fikir edinmen için bendeki durum bu........Allah işini rast getirsin......

22 dekar yeriniz var tankerle verlen su hem yetersiz gelir (agaç başı 14lt. yapar) hemde mesafe uzun damlama miktarı sıra başında ve sonunda denk olmaz, başka su kaynagı yokmu çevrede

ERFARUK link=topic=40678.msg361433#msg361433 date=1300309119' Alıntı:
bende ceviz badem var.Arazim hafif eğimli ,5 tonluk tankeri damlama sistemine bağlıyorum yerçekimiyle kendi halinde sulanıyor.Bir sırada 8 metre arayla 28 ağaç var,buda 224 metreye tekabül ediyor ve hepsine su geliyor......düz basınçsız,deliksiz boru aldım ,ağaçların konumuna göre delik açıp,ayarlı damlatma vanasını taktık.....bir topta 400 metre boru vardı....2 sene önce 350 ağaç için 2900 metre civarı boru kullandık....toplam maliyeti 1000 lira tumuştu........Fikir edinmen için bendeki durum bu........Allah işini rast getirsin......
peki 350 ağaça 5 tonluk tanker kaç gün veya saat gidiyor? ve 1 saatde ne kadar su damlatıyor takriben hiç ölçtünüz mü? teşekkürler

tankerim 5 tonluk fakat 3 turda 15 ton sulama yapıyoruz.tankeri bağlayıp gidiyoruz.1 günde işimiz bitiyor.....fakat 350 ağaça aynı anda su vermiyoruz.önce 14 sıranın yarısına ,sonra diğer yarısına veriyoruz.....suyun her ağaca eşit dağılmasını sağlamak için,ağaçların dibindeki damlatma vanalarını ayarlasakta tarlanın aşağı kısmı daha çok sulanıyor......çözüm olarak; tarlanın tam orta noktasına gelen borulara vana koyduk,vanaları kapatıyoruz,su aşağı gitmiyor.....böylece yukarıdakilerde yeterli sulanmış oluyor.........tarlada su çıkmadığı için mecbur 1-1,5 km mesafeden su taşıyoruz.........tarlamızın durumuna göre böyle çözüm bulduk,memnunuz......sende tarlanın durumu konumuna en iyi çözümü bulursun inşaallah...