ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ

Ynt: ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor..
M.Akif ERSOY

Biz Çanakkale de Türklerle savaşmadık, Tanrıyla savaştık, ve doğal olarak ta yenildik.'
(Churchill)

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

M. Kemal ATATÜRK

'Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.”

Churchill

arkadaşlar,bu savaşların yapıldığı bölge olan gelibolu yarımadasını ben türküm diyen herkesin gidip bir görmesi lazım. eminim ki hayata bakış açınızı değiştirecek bir ziyaret olacaktır.

Bi siteden alıntıdır.(30 kişi bakmış 3 kişi yorum yapmış)

Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanın da gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır:

Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Sayın Özal’ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi:

“Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!” Turgut Özal’ın “Nasıl?” sorusu üzerine şunu anlatmışlardı:

“Biz Japonya’da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir. Ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi’ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki:

“Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.”

Bürokratlardan biri atılır: “Ama bizim Hiroşima’mız yok ki!”

Japon uzmanın cevabı tokat gibidir: “Sizin Çanakkale’niz on Hiroşima eder.”

Ah anam ateşte açan güldük biz, vatan şükür Seccade ' mizdi,
Alın yazımızdı kulağımıza ilk okunduğunda Ezan,
Şehitlik defterine adımız yazıldı; Mehmet...
Ah anam Yemen ' de yandık Sarkamış ' ta donduk, Çanakkale ' de öldük yiğitçe, ah anam ateşte açan güldük biz, Çanakkalede yiğitçe şehit düştük biz, Çanakkale de yeniden doğduk biz.

43-ncü Alay 1-nci P. Tb. 1-nci Bölük
1917 YILI YEMEK LİSTESİ

15 HAZİRAN :
Sabah : ÜZÜM HOŞAFI
Öğlen : YOK
Akşam :YAĞLI BUĞDAY ÇORBASI
Ekmek :TAM

26 HAZİRAN :
Sabah :YOK
Öğlen :YOK
Akşam :ÜZÜM HOŞAFI
Ekmek :TAM

18 TEMMUZ :
Sabah :ÜZÜM HOŞAFI
Akşam :YOK
Ekmek :YARIM

8 AĞUSTOS :
Sabah :YARIM EKMEK
Akşam :ŞEKERSİZ ÜZÜM HOŞAFI
Ekmek :-

NOT: 21 TEMMUZ 1917 ' DEN İTİBAREN BAŞLAYARAK ORDU EMRİYLE EKMEK İSTİHKAKI 500 GRAMA İNDİRİLMİŞTİR. ÇÜNKÜ UN VE EKMEK KALMAMIŞTIR.

Bugün bir dizinin fragmanında çok güzel bir davranış gördüm, ailece oturup sadece yarım ekmek ve üzüm hoşafıyla öğün yaparak Çanakkale yi bu şekilde hatırlıyolar.

18 mart 1915 çanakkale deniz savaşlarının başladığı gün,ingiliz amiral carden dünyanın en kuvvetli donanmasına sahip olmanın gururuyla 15 günde İstanbuldayız diyordu...
9 ay sonra arkalarına bakmadan kaçtılar
geride 500 bin ölü,yaralı,sakat kalmış insan bıraktılar

Çanakkalede bu gün bu topraklarda güvenle oturmamızı sağlayan tüm ecdadımızı şehitlerimizi saygıyla anıyorum ruhları 'ŞAD' olsun ben Çnakkaleyi ziyaret ettim Atatürkün komuta ettiği köyden başlayarak savaşın yaşandığı tüm bölgeleri ve şehitlikleri gezdik gerçektende ben bu ülkenin evladıyım diyen herkezin orayı ziyaret etmesi gerek.
'Ey şehid oğlu şehid isteme benden makber
'Sana ağucunu açmış duruyor peygamber