PANCARda VERİM ARTIRMA YOLLARI DENEMEK İSTEYENLER

Ynt: PANCAR VERİM ARTIRMA YOLLARI

arkadaşlar 45 cm sıra arası mesafe sadece traktörler pancar sıralarına girebilsin diye düşünülmüştür bence...yoksa pancarlar sıra üzerinde yan yana birbirine dayanıyor yine de oluyor.. yani tarlayı tamamen pancarla kapatmak için uğraşacam :S zaten makinayla söküyoruz yani 45 cm sıra aralığının benim için bi özelliği kalmadı çapa hariç...1980 deki modellerle yapmaktansa yenilikler geliştirp verimi artıralım..

BASAYEV link=topic=40778.msg362870#msg362870 date=1300560137' Alıntı:
kardeş benim bildiğim seyrek pancar daha çok gelişir ama bilmiyorum bi de esperanzada konya çumrada 2500 m2 de 30 33 ton alıyoruz sizinki çok düşük
tamam kardeş seyrek olacak zaten sıra üzeri mesafe yine 20 cm olacak yani bi tarafı 20 bi tarafı 35 böylece % 50 ye yakın verim artışı sağlamayı düşünüyorum. bizde dekardan 12 ton veren yer var 6 ton veren yer var esperanzada..yani ortalaması 9 ton geldi.. bu sene fabrika bize BETA nınSTİNE diye tohum verecek ne olur bilmiyoruz..

geçen sene biz fabrikanın çumra şekerin tohumundan 18 20 ton arası pancar aldık 1 dönümden ama senin dediğini ben hiç duymadım dene bak bi verim artışı olursa böle yaparsın

BASAYEV link=topic=40778.msg362881#msg362881 date=1300560519' Alıntı:
geçen sene biz fabrikanın çumra şekerin tohumundan 18 20 ton arası pancar aldık 1 dönümden ama senin dediğini ben hiç duymadım dene bak bi verim artışı olursa böle yaparsın
benim dediğimi hiç kimse denemedi bildiğim kadarıyla çok araştırma yaptım ama bulamadım.. bu konuda ve olacagına kalbim mutmain..yani C kotasına yatırsanız bile pancar çok para kazanır..

atasoy43 link=topic=40778.msg362887#msg362887 date=1300560793' Alıntı:
benim dediğimi hiç kimse denemedi bildiğim kadarıyla çok araştırma yaptım ama bulamadım.. bu konuda ve olacagına kalbim mutmain..yani C kotasına yatırsanız bile pancar çok para kazanır..

Her bitkide olduğu gibi, şeker pancarında da ' ' en uygun bitki sıklığı ' ' vardır. Bu konu üzerine yıllardan beri araştırmalar yapılmıştır. Bitki sıklığı konusundaki araştırmalara Türkiye Şeker Fabrikalar A.Ş., Şeker Enstitüsü - Ankara üzerinden ulaşabilirsiniz.
Türkiye`de şeker pancarında en uygun bitki sıklığı 9000 - 9500 bitki / dekardır. Bu bitki sayısını ister 45 x 20 cm ile, ister 35 x 28 cm ile de (rakamlar örnektir) sağlayın. O sizin mekenizasyon (lastik genişliği, çapa genişliği, hasat makinası uygunluğu vs) kalmıştır.

Her bitkinin bir verim maksimumu vardır. İnsan boyu nasıl 3 metre olamazsa, şu andaki pancar çeşitlerinden de dekara 15 ton kök verimi alınamaz.

nere kazanacak yav yarı fiyatın biraz üstünde alıyorlar bizim 300 ton kota var 20 dönüm ektik 15 tondan hesaplayarak dönümünü fazla çıkar 20 25 ton verir dönümü peşin satarız başkasına yinede sen o yöntemini bi dene bakalım

Arkadaşlar sizce pancarın gece yada gündüz sulanması arasında bir fark var mı.damlama yada yağmurlama yaptığımızı farz ediyorum.gündüz derken ağustosun sıcağında buz gibi suyu vermek mi?geceleyin sulamada su daha kolay suluyor gibi. görüşleriniz nedir..

arkadaşlar imkanınız varsa tabikide gece sulama daha iyiydir verim konusundada bizzat denedim kesinlikle farklı tonaj artışı aldım .

TT 55 link=topic=40778.msg362906#msg362906 date=1300562754' Alıntı:
Arkadaşlar sizce pancarın gece yada gündüz sulanması arasında bir fark var mı.damlama yada yağmurlama yaptığımızı farz ediyorum.gündüz derken ağustosun sıcağında buz gibi suyu vermek mi?geceleyin sulamada su daha kolay suluyor gibi. görüşleriniz nedir..
kesinlikle gece sulaması verim artışı sağlar.. tarımsal sulamada ayrıca gece sulaması 22:00-06:00 arası çok ucuz. 3te 1 fiyatına..

atila link=topic=40778.msg362901#msg362901 date=1300561956' Alıntı:
Her bitkide olduğu gibi, şeker pancarında da ' ' en uygun bitki sıklığı ' ' vardır. Bu konu üzerine yıllardan beri araştırmalar yapılmıştır. Bitki sıklığı konusundaki araştırmalara Türkiye Şeker Fabrikalar A.Ş., Şeker Enstitüsü - Ankara üzerinden ulaşabilirsiniz.
Türkiye`de şeker pancarında en uygun bitki sıklığı 9000 - 9500 bitki / dekardır. Bu bitki sayısını ister 45 x 20 cm ile, ister 35 x 28 cm ile de (rakamlar örnektir) sağlayın. O sizin mekenizasyon (lastik genişliği, çapa genişliği, hasat makinası uygunluğu vs) kalmıştır.

Her bitkinin bir verim maksimumu vardır. İnsan boyu nasıl 3 metre olamazsa, şu andaki pancar çeşitlerinden de dekara 15 ton kök verimi alınamaz.
bitki sıklığı 8000-9,000 bitki de en iyi verim alınmıştır diyor araştırmalarda ama 45 cm sıra arasıyla.. 45 cm mesafeyi mecbur ayarlamak zorundalar veya zorundaydık...yoksa traktör girmez tarlaya ..hep denemelerde ankara konya aksaray ılgın eskişehir erzurum pasinler araştırmaları tek tek inceledim.. sadece bi araştırmada 40 cm sıra arası mesafe alınmış..40 cm sıra arası mesafe alınsa bile % 20 verim artışı olacak.. belki de pnömatik mibzerle ekenlerden 40 cm sıra arası mesafeye ekenlerde vardır..bilmiyorum!!! profesyonel pancarcılardan cevaplar bekliyorum?

Ynt: PANCARda VERİM ARTIRMA YOLLARI DENEMEK İSTEYENLER

pancar ekmeye başlayan varmı arkadaşlar? ben bu yıl ektiğim pancarların resimlerini inşallah siteye göndereceğim..tohum olarak beta nın stine ve kws esperanza var..

arkadaşım Amerikayı yeniden keşfetme bence ....45 cm 35 cm düşürde bak bakalım kaç ton alıyorsun.Yılların verdiği tecrübe ve araştırma sonucunda 45 cm ekiliyor pancar.Denemek için iki mibzerin arasını 50cm çıkar ne oluyor birde yakınlaştır 35 e düşür ne oluyor.biz hepsini denedik sıra arası biraz açık olduğu zaman aynı sırada ki pancarı makinanın depo almıyordu.Pancar güneşte ister suda gübrede.... ek 45 cm keyfine bak yok olmaz dersen 50 cm ek tonaja bak.
Şeker oranına gelince şekerci çeşit ek. tonajı düşüktür şeker oranı yüksektir.Yada pancarı sök silola 15-20 gün güneşte beklet biraz fire verir ama 1-2 polar yükselir

masseysuper90 link=topic=40778.msg363277#msg363277 date=1300633795' Alıntı:
arkadaşım Amerikayı yeniden keşfetme bence ....45 cm 35 cm düşürde bak bakalım kaç ton alıyorsun.Yılların verdiği tecrübe ve araştırma sonucunda 45 cm ekiliyor pancar.Denemek için iki mibzerin arasını 50cm çıkar ne oluyor birde yakınlaştır 35 e düşür ne oluyor.biz hepsini denedik sıra arası biraz açık olduğu zaman aynı sırada ki pancarı makinanın depo almıyordu.Pancar güneşte ister suda gübrede.... ek 45 cm keyfine bak yok olmaz dersen 50 cm ek tonaja bak.
Şeker oranına gelince şekerci çeşit ek. tonajı düşüktür şeker oranı yüksektir.Yada pancarı sök silola 15-20 gün güneşte beklet biraz fire verir ama 1-2 polar yükselir
pancarı siloda beklettim 1 hafta tam % 20 eksildi..kendim tarttım döktüm tekrar 1 hafta sonra sardım ve tarttım..sonuç% 20 zarar..kardeş pancarda 45 cm sıra arası mesafe sadece traktörün tarlaya girebilmesi için düşünülmüş..sadece çapa makinasını iptal edecem..çapacılara yaptırırız artık...

şeker polarını takviye için hümik ve fulfik asit. potasyum.kükürt at farkını gör
şeker pancarında potasyum çok önemli

Potasyum ( K ) ve Sodyum ( Na ) Belirtileri

Potasyum eksikliği olan şeker pancarının genellikle mat yeşil renkte olup hafif kıvrımlıdır ve kenarlarında sararmalar meydana gelir. Eksiklik durumu arttığında sararmış alanlar genişleyerek kırmızımsı kahverengiye dönüşürler. Potasyum, bitki bünyesinde kolayca yer değiştirir. Bu yüzden belirtiler ilk olarak yaşlı yapraklarda sonra daha genç yapraklarda ortaya çıkar. Yeni yapraklar yeşil kalsalar bile küçük ve gelişmemiş durumdadırlar. Sodyum eksikliği belirtileri de benzerdir. Potasyum ve sodyum eksikliğinde ortaya çıkan belirtileri magnezyum eksikliğinde görülen belirtilerden ayırt etmek oldukça zordur. Yaprak veya toprak analizleri yapılarak karar verilmelidir.

Sebepleri ve Ekonomik Önemi

Bu iki besin elementinin yetersizliği, genellikle aşırı fosfor veya azot kullanımında ortaya çıkar. Gerçek bir eksiklik özellikle hafif kumsal veya organik maddece zengin topraklarda yada yeni işlenmiş zayıf çayır topraklarında ortaya çıkabilir. Toprak analizleri sonucunda yapılacak gübreleme bu eksikliği giderir. Yurdumuzun topraklarında genellikle yeterli düzeyde bitkilere yarayışlı potasyum bulunmaktadır

Kükürt ( S ) Belirtileri

Başlangıçta, yaprakların beyazlaşması ve sararması gibi belirtileri ile azot yetersizliği belirtilerine benzer. Sonraları, farklılıklar belirginleşir. Çünkü,azot eksikliği durumunda ortadaki yapraklar yeşil kalır. Kükürt ersizliği fazla ise yapraklarda ve toprak sapında kahverengi lekeler belirir. Bu yetersizlik durumu tarlada da çok seyrek olarak görülebilir. Yurdumuz topraklarında kükürt miktarı yeterli düzeylerdedir

HİMİK ASİT
C vitamini: Pancarda % 100 ' e kadar, turpta % 30 ' a kadar artmıştır.
Carotene: Pancarda % 100 ' e kadar, lahana da % 25 artmıştır.
Riboflavin: Bazı sebzelerde % 8-14 oranında artmıştır.
Niacin: Pancarda %79 ,lahanada %42 ve turpta % 50

Yıllar önce bir abiden duymuştum önce pancarı ekmişler sonra dondan yada pire yemesinden tam hatırlamıyorum seyreldi diye sıra aralarına tekrar ekim yapmışlar sonrasında 2 sırada yeşermiş karışık adamda sizin düşündüğünüz gibi düşünmüş ara çapası yapmamış biraz fazla vermiş komple tarlayı çapalatmış sonrasında gelmiş geçmiş sezon sökümde 7200 kgr dekarından verim aldık diyordu adam normal ekseydide bu kadar verim alabilirdi sonuç hep 2 kat iş yaptı

hacimmet link=topic=40778.msg363352#msg363352 date=1300642289' Alıntı:
Yıllar önce bir abiden duymuştum önce pancarı ekmişler sonra dondan yada pire yemesinden tam hatırlamıyorum seyreldi diye sıra aralarına tekrar ekim yapmışlar sonrasında 2 sırada yeşermiş karışık adamda sizin düşündüğünüz gibi düşünmüş ara çapası yapmamış biraz fazla vermiş komple tarlayı çapalatmış sonrasında gelmiş geçmiş sezon sökümde 7200 kgr dekarından verim aldık diyordu adam normal ekseydide bu kadar verim alabilirdi sonuç hep 2 kat iş yaptı
hacimmet benim amacım topraklarımızdan daha fazla verim almak.. benim tek bir korkum var bu kadar sıklıktan dolayı tarla hiç güneş görmeyecek..çok kısa sürede yaprak tamamen kapatacak tarlayı..böyle olunca tarla pek rüzgarda almayacak.. burada bir sıkıntı olabilir mi acaba?