PANCARda VERİM ARTIRMA YOLLARI DENEMEK İSTEYENLER

[size=12pt][/size]arkadaşlar pancarda sıra arası mesafeyi 45 cm değilde 35 cm ekersek nasıl olur? çünkü 45 cm mesafe sadece traktör lastikleri düşünülerek alınmış bi mesafe.. çapa makinası girmesi için ve ilaçlama+söküm düşünülmüş..35 cm + sıra üzeri mesafeyide 20 cm yaparsak olur mu? Çapa makinası çalışmaz sadece elle çapa yapılabilir. veya özael bi çapa makinası yaptırmak lazım.. bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim...pancarcılar cevaplarınızı bekliyorum? ??

Ynt: PANCAR VERİM ARTIRMA YOLLARI

45 cm pancara uygun 35 cm de verim artırma yerine bence verim düşüklüğü olur başka yollardan verim artırmaya çalış hümik asit kullan gübreyi ve suyu yeterince ve zamanında ver hastalıklardan koru ottan koru vs.

hacimmet arkadaş pancar tarlalarında biz yastık diyoruz oralarda sıralar yastıkla karışıyor ama pancarın kök gelişiminde bi değişiklik olmuyor. 35 cm de % 50 verim artışı olur diye düşünüyorum iyi bi bakımla... pancar tarlalarında tek ot kalmayacak şekilde çapa yaptırıyoruz 2 defa.. suyu zaten yeterince veriyoruz .. çok araştırmalar yapıyorum pancar üzerine.. dekardan(1000m2) zaten 9 ton alıyoruz KWS esperanza da..

sulama verim için çok önemli.ama istikrarlı bir sulama proğramı olması lazım.pancarın suyunu geç bıraktığımda toprakla pancar gövdesi arasında milimetrik bir boşluk oluştuğunu gördüm.yani suyu geç bırakılan pancar geri küçülüyor.tekrar eski halini alması bir ay sürüyor.bir sezonda bir ay kaybetmek te büyük kayıp.

TT 55 link=topic=40778.msg362811#msg362811 date=1300555916' Alıntı:
sulama verim için çok önemli.ama istikrarlı bir sulama proğramı olması lazım.pancarın suyunu geç bıraktığımda toprakla pancar gövdesi arasında milimetrik bir boşluk oluştuğunu gördüm.yani suyu geç bırakılan pancar geri küçülüyor.tekrar eski halini alması bir ay sürüyor.bir sezonda bir ay kaybetmek te büyük kayıp.
arkadaşlar pancarda sulama metodlarına göre en yüksek verim 5 günlük yağmurlama sulamada alınmıştır.( 5 -8-15-20 günlük sulamalarda 5 günlük en iyisi)

Abdullahh link=topic=40778.msg362803#msg362803 date=1300554710' Alıntı:
benim bildigim pancar zamanı geldimi dayanacan suyu verim iyi olur. bir çok ürüne göre yetiştirmesi kolay fazla dan bi beceri istemez
İstemeden sulamak mantıklı ve sağlıklı değil biz belki ülkemizde pancarı en çok sulayan bölgelerden biriyiz ama pancar sabah serinliğinde yatıyorsa eğer o zaman sulayacaksın doğrusu bu çok sulandığı zaman mantar ve dürülme tipi hastalıklara yol açıyor köktede püsküllenme meydana geliyor kök tabana salmıyor kendisini çatallamada yapıyor bitkiler için en iyi sulama ihtiyacı kadar bence
atasoy43 link=topic=40778.msg362806#msg362806 date=1300554895' Alıntı:
hacimmet arkadaş pancar tarlalarında biz yastık diyoruz oralarda sıralar yastıkla karışıyor ama pancarın kök gelişiminde bi değişiklik olmuyor. 35 cm de % 50 verim artışı olur diye düşünüyorum iyi bi bakımla... pancar tarlalarında tek ot kalmayacak şekilde çapa yaptırıyoruz 2 defa.. suyu zaten yeterince veriyoruz .. çok araştırmalar yapıyorum pancar üzerine.. dekardan(1000m2) zaten 9 ton alıyoruz KWS esperanza da..
Öğle düşünme seyrek ekilmiş sağlıklı pancarlarda güzel verimler verebiliyor benim deneyimlerimde yastık başlarında yakın ve birarada duran pancarların kökleri birbirine kıvrılıyor ve küçük kalıyor dediğinizi şu faktörde etkiliyor olabilir mesela ekinlerde köşeler yada yastık başları kuvvetlidir çünkü taban gübresi 2 kez atılmıştır 2 kez ekildiği için pancarda gübreliyle ekiliyorsa taban gübresi fazla olduğu için kuvvetli olabilir dediğinize işcilik fazla gider ekstra çapa makinası ister vs.
TT 55 link=topic=40778.msg362811#msg362811 date=1300555916' Alıntı:
Haklısın hocam istikrarlı olması lazım sulama programının çok susatmakta sıkıntıya sokuyor pancarı
atasoy43 link=topic=40778.msg362812#msg362812 date=1300556239' Alıntı:
arkadaşlar pancarda sulama metodlarına göre en yüksek verim 5 günlük yağmurlama sulamada alınmıştır.( 5 -8-15-20 günlük sulamalarda 5 günlük en iyisi)
Bu değerlendirmeye toprağa basılan su miktarıyla orantılı bakmak lazım mesela biri 5 saat basar suyu diğeri 8 saat basar suyu bizim kuyularımız seferde 90 fıskiyeye basar ortalama yani 12 dekar yer sular bir seferde 6-8 saat arasında çlıştırız bu süre önemli az basılırsa erken sulamak gerek çok basılırsa geç sulanması lazım ama sağlıklı olanı dengeli basmak suyu

• Beğen
Tepkiler: FEBRUCCİNİ

pancarları hep fabrikanın verdiği makinalarla ekiyoruz 45 cm.e.. pnömatik mibzerler yok bizde.. gübreyi fabrikanın verdiğini atarız sadece ..hümik asit fülfik asit falan hiç bişey kullanmayız. ilaçlama yapmayız.. 2010 da esperanza dekardan 9 ton geldi.. 5 defa sulama yaptık 6 şar saatlik..3 temmuzda başladık sulamaya.. yağmur iyi yağmıştı temmuza kadar..

hacimmet link=topic=40778.msg362826#msg362826 date=1300557190' Alıntı:
İstemeden sulamak mantıklı ve sağlıklı değil biz belki ülkemizde pancarı en çok sulayan bölgelerden biriyiz ama pancar sabah serinliğinde yatıyorsa eğer o zaman sulayacaksın doğrusu bu çok sulandığı zaman mantar ve dürülme tipi hastalıklara yol açıyor köktede püsküllenme meydana geliyor kök tabana salmıyor kendisini çatallamada yapıyor bitkiler için en iyi sulama ihtiyacı kadar bence Bu değerlendirmeye toprağa basılan su miktarıyla orantılı bakmak lazım mesela biri 5 saat basar suyu diğeri 8 saat basar suyu bizim kuyularımız seferde 90 fıskiyeye basar ortalama yani 12 dekar yer sular bir seferde 6-8 saat arasında çlıştırız bu süre önemli az basılırsa erken sulamak gerek çok basılırsa geç sulanması lazım ama sağlıklı olanı dengeli basmak suyu
şimdi kardeş bi senin 90 dene fıskiyeyle sulama var bide benim 18 tabancayla sulama var . senin su bende olsa 1 günde sularım 3 er saatten .ama gel gör ki 15-20 tabanca suyla 7 günde anca bitiyor sulama onun için dayanıyoruz suyu
hey maşallah 90 tane fıskıye bay-*s

Abdullahh link=topic=40778.msg362834#msg362834 date=1300557816' Alıntı:
şimdi kardeş bi senin 90 dene fıskiyeyle sulama var bide benim 18 tabancayla sulama var . senin su bende olsa 1 günde sularım 3 er saatten .ama gel gör ki 15-20 tabanca suyla 7 günde anca bitiyor sulama onun için dayanıyoruz suyu
hey maşallah 90 tane fıskıye bay-*s
anladım hocam senin her su bitiminde taa ilk suladığın yere alman lazım fıskiyeleri tekrar dönünceye kadar gecikiyordur bizim sularız bol 22 mt kurulu 6 lı milli pompalar 5 li yağmurlama fanıyla o kadar fıskiyeye basıyor yani çok daha fazlasına basabilir istenilirse ama! bizdede yağmur çok az yağıyor

hacimmet link=topic=40778.msg362840#msg362840 date=1300558406' Alıntı:
anladım hocam senin her su bitiminde taa ilk suladığın yere alman lazım fıskiyeleri tekrar dönünceye kadar gecikiyordur bizim sularız bol 22 mt kurulu 6 lı milli pompalar 5 li yağmurlama fanıyla o kadar fıskiyeye basıyor yani çok daha fazlasına basabilir istenilirse ama! bizdede yağmur çok az yağıyor
100-120 metreden çekiyoz suyu kuyu saldıranda 250-300 metre saldırıyor. eskiden 30-40 takardık şimdi 20 tabanca saglam suyum olsun da yeter diyoruz . çünkü sular her yıl azalıyor .

altansat link=topic=40778.msg362841#msg362841 date=1300558452' Alıntı:
NEDEN artış şimdiki tohumlar ile zaten 7 12 ton arasında verin alınmakta dekar için
altansat dekardan 15 ton alsak daha iyi olmaz mı? ben bu sene 35 cm sıra arasıyla ekeceğim ve 20 cm de sıra üzeri mesafe bırakacağım bakalım deneyip göreceğim ne olacak? inşallah verim çok yüksek olur ...

atasoy43 link=topic=40778.msg362845#msg362845 date=1300558902' Alıntı:
altansat dekardan 15 ton alsak daha iyi olmaz mı? ben bu sene 35 cm sıra arasıyla ekeceğim ve 20 cm de sıra üzeri mesafe bırakacağım bakalım deneyip göreceğim ne olacak? inşallah verim çok yüksek olur ...
Tabiki ne kadar çok olursa iyi olur bende sizin pancar verimlerini merakla bekliyor olacağım siteyede atarsanız pancar ekim ve gelişim sürecini bizde yakından takip etmiş oluruz.

hacimmet link=topic=40778.msg362848#msg362848 date=1300559080' Alıntı:
Tabiki ne kadar çok olursa iyi olur bende sizin pancar verimlerini merakla bekliyor olacağım siteyede atarsanız pancar ekim ve gelişim sürecini bizde yakından takip etmiş oluruz.
tabiki ne kadar çok olursa iyi olur demişsiniz anlayamadım? kusura bakmayın