+ Konuya Cevap Yaz
14 sonuçtan 1 ile 14 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  05 Aralık 2007
  Mesajlar
  54
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  cerezlik kabak ekmek istiyorum  Merhaba arkadaslar. Cerezlik kabak ekmek istiyorum.Ekimiyle ugrasan arkadasslar bilgi verirse sevinirim..
  1 dönümdeen( 1000 metre kare) ne kadar verim alinir.
  bilgilendirirsenizz sevinirim


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  03 Şubat 2009
  Şehir
  Kırşehir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  559
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  sulu yere ekersen dönüme 150 kilo ya kadar verir susuz ekeceksen yağmura bağlı beş kiloda olur elli kiloda .

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2010
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  52
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  en çok hangi kabak cinsi tutuluyor birde bunun işçiligi nasıl bilgilendirirseniz seviniriz kom*-*

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  24 Ocak 2011
  Şehir
  konya
  Mesajlar
  131
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  kabak busen çaktı kardeş herkesin elinde kaldı bi sor derım domates ek dene ............ ama en çok çerçeveli kabak ekiyolar

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2010
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  52
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  tşk

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  03 Ağustos 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3,040
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  Alıntı sedaat_42@hotmail.com link=topic=40873.msg364760#msg364760 date=1300798417 Nickli Üyeden Alıntı
  kabak busen çaktı kardeş herkesin elinde kaldı bi sor derım domates ek dene ............ ama en çok çerçeveli kabak ekiyolar
  ben iyi paraya sattım 6300 kilosu iyi kabagı iyi paraya satıldı dolgun olmayan kabak satılmadı ben sivri ektim birinci sınıf sulu tarım yer konya içeriçumra ankarada bi esnafa verdim

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  15 Eylül 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  30
  Mesajlar
  6,908
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum
  2. ÇEKİRDEK KABAĞI YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ÜLKEMİZDEKİ DURUMU
  Ülkemizde son yıllarda çekirdek kabağı yetiştiriciliğinin yayılmaya başladığı görülmektedir. Bunun nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
  1 ) Ekonomik Nedenler : Sakız kabağının taze tüketim amacıyla yetiştiriciliği özellikle iç bölgelerde ekonomik olmamaktadır. Çünkü; yemeklik kabak yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticiler iklim faktörleri nedeniyle tohum ekimini Nisan sonu-Mayıs başında yapmakta, hasadın yapıldığı Haziran ayı ortalarında kabak fiyatları diğer bölgelerden gelen ürün nedeniyle düşmekte ve bunun sonucu olarak da, üreticinin gelir düzeyi azalmaktadır. Bu durum aşağıdaki tablodan daha net bir şekilde görülebilir.

  Yazlık kabak Çekirdek kabağı
  Sulu koşullar Kıraç koşullar
  Verim 3-4 t/da-meyve 110-120 kg/da-tohum 75-80 kg/da-tohum
  Fiyat 250-300 bin TL/kg** 7-9 milyon TL /kg*
  *: 2002 yılı rakamları verilmiştir.
  **: Yaz ayları ortalama fiyatı

  Buna göre İç Anadolu Bölgesi koşullarında çekirdek kabağı yetiştiriciliği sakız kabağı yetiştiriciliğine göre yaklaşık 10 kat daha karlı görünmektedir. Bunun yanında üretim masrafları da dikkate alındığında karlılığın daha da yüksek olması beklenmektedir.
  2 ) Yetiştiricilik Avantajları :Yemeklik kabak yetiştiriciliğinde, yüksek verim için sulama zorunlu olmakta ve hasat sık yapılmaktadır. Oysa çekirdek kabağı yetiştiriciliği kıraç koşullarda dahi yapılabilmekte ve iç bölgelerde ekim nöbetine girme şansı bulunmaktadır. Su, gübre tüketimi ve ilaç tüketimi yemeklik kabak yetiştiriciliğine nazaran daha az olmaktadır. Ayrıca ekimin, gübre atımının, çapanın ve çekirdek ayrımının makineyle yapılabilmesi işçilik giderlerini de oldukça düşürmektedir. Tüm bu avantajlar üretim maliyetini azalttığı için çekirdek kabağı karlı bir ürün konumuna geçmektedir.
  3 ) Ürün Avantajları : Yemeklik kabak meyveleri depolamaya dayanıklı olmayıp, %90-95 oransal nemde 2-4 veya en fazla 10 gün depolanabilmektedir. Oysa kabak çekirdeği hasat sonrasında meyveden uzaklaştırıldığı için , nem almayan depolarda uzun süre ( 1-2 yıl) saklanabilme özelliğine sahiptir.
  4 ) Pazar Avantajı: Çekirdek kabağı pazarlama konusunda kabakgiller familyası sebzeler içinde en sorunsuz olanıdır. Ürünün dayanıklı olması nedeniyle, üretici ürününü istediği zamanda ve istediği fiyata satabilme olanağına sahiptir. Malın kıt olması nedeniyle de, devamlı pazar bulma imkanı bulunmaktadır.

  3. ÇEKİRDEK KABAĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ
  Üretimde Kullanılan Çeşitler: Ülkemizde tescili yapılmış çekirdek kabağı çeşidi bulunmamaktadır. Üreticiler, çoğunlukla sakız kabağı olarak tüketilen çeşitlerin tohumlarını tercih etmekte ve kendi tohumluklarını kendileri üreterek çekirdek kabağı yetiştiriciliğinde kullanmaktadırlar. Ayrıca, bazı üreticiler yetiştiriciliğin yoğun yapıldığı yerlerden (çoğunlukla Nevşehir) tohum temin etme yoluna gitmektedir. Yetiştiricinin bu konudaki bilgisizliği ve gerekli izolasyonu sağlamadan tohum üretimi yapması sonucunda, yabancı tozlanmanın hakim olduğu kabaklarda, bitki ve tohum özellikleri bakımından birörnek üretim materyali elde edilmesi güçleşmektedir.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  15 Eylül 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  30
  Mesajlar
  6,908
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  Yetiştirme Tekniği
  Çekirdek kabağı ilk yetiştirilmeye başlandığı yıllarda sulu koşullarda yetiştirilmişse de daha sonraları, kıraç koşullarda da yetiştiriciliği denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu nedenle, bugün sulu koşullar yanında kıraç koşullarda da yetiştiriciliği yapılmakta ve üretici bu koşullarda bile yüksek gelir elde etme imkanı bulmaktadır.
  Tarla hazırlığı: Çekirdek kabağı yetiştirilecek olan tarla, sonbaharda sürülmeli, ilkbaharda toprak analiz sonuçları dikkate alınarak 30 kg/da triple süper fosfat, 20 kg/da potasyum nitrat, 20 kg/da amonyum nitratlı gübre toprağa karıştırılmalıdır. Fosforlu ve potaslı gübreler ekimden önce, azotlu gübrelerin ise partiler halinde verilmesi önerilir. Daha sonra hem gübrenin toprağa karışmasını sağlamak hem de yabancı otları temizlemek amacıyla kazayağı çekilmelidir.
  Tohum ekimi: Hava ve toprak koşullarına göre Nisan sonu-Mayıs başında yapılır. Ekimde mibzer kullanılabilir. Bunun yanında elle ekim yapan üreticiler de bulunmaktadır. Kullanılan çeşidin dikine büyüme göstermesi veya yayılıcı gelişme göstermesi dikkate alınarak tohumlar 60x60 cm, 70x70 cm veya 80x80 cm aralıklarla açılmış olan ocaklara ekilir. Mibzerli ekimde 600-700 g/da, elle ekimde 1-1.5 kg/da tohum kullanılır (1, 4).
  Çapa ve seyreltme: Bitkiler 3-4 yapraklı döneme geldiğinde kaymak tabakasını kırma, yabancı otları temizleme amacıyla çapa yapılır. Eğer elle ekim yapılmışsa, ilk çapayla birlikte her ocakta 1 sağlıklı bitki kalacak şekilde seyreltme yapılır. İlk çapadan 3-4 hafta sonra gerekirse 2. çapa yapılır. Daha sonra bitki toprak yüzeyini kapattığı için çapaya gerek duyulmaz.
  Sulama: Çekirdek kabağı yetiştiriciliği geniş alanlarda yapıldığı için yağmurlama sulama bu bitki için uygun bir sulama yöntemidir. Hernekadar ülkemizde salma sulama kullanımı yaygınsa bu yöntem sağlıklı değildir. Yağışların yeterli olduğu durumda ekimden yaklaşık 40-45 gün sonra ilk kabak meyveleri göründüğünde 1.sulama yapılır. Sulamayla birlikte 10-15 kg/da amonyum nitrat gübresi verilir. İlk sulamadan 2-3 hafta sonra 2. sulama yapılır. Kabaklar tohum oluşturduktan sonra hasat edilecekleri için meyveler tohumluk meyve iriliğini aldıktan sonra sulamaya gereksinim duymazlar. Ancak sulama çekirdek kabağı yetiştiriciliğinde tohum verimi ve iriliğini etkileyen bir faktördür. Bu nedenle meyve tutumu ve irileşmesi sürecinde sulamaya gereksinme duyacağı unutulmamalıdır.
  Hasat zamanı ve verim: Genellikle yayılarak gelişen tiplerde bitki başına 2-3 meyve, dikine büyüme gösteren tiplerde ise 4-5 meyve hasat edilebilir. Çekirdek kabaklarında meyve hasadı, tohumların irileşip olgunlaşması için tam olgunluk döneminde yapılmaktadır. Bitkinin yapraklarının ve gövde kısmının tamamen sararıp kahverengine dönüştüğü, meyve sapının kuruyarak bitki gövdesinden kolayca ayrılacak duruma geldiği tam olgunluk döneminde, yani yaklaşık ekimden 110-120 gün sonra hasada başlanır. Hasat meyveyi bitkiye bağlayan sapın kesilmesi veya kırılması şeklinde olur. Hasat edilen meyveler yağış söz konusu değilse tarlada 4-5 gün süreyle bekletilebilir. Daha sonra tohum ayırma yerlerine getirilir. Hasat edilen meyveler yağışlı havalarda ıslak toprak yüzeyinde bırakılmamalıdır. Hasat sonrası, tohumlar nispeten yüksek tohum nemine sahip olacaklarından yüksek hava nemi meyve içindeki tohumların neminin artmasına ve tohumların meyve içinde çimlenmesine neden olabilir.
  Tohum ayırma ve kurutma: Hasat edilen meyvelerden tohumlar yörelere özgü çekirdek çıkartma makineleri kullanılarak veya elle ayrılır. Ayrılan tohumlar, beton çekirdek kurutma yerlerine getirilir ve açık havada doğrudan güneş görmeyen beton kurutma yerlerinde 10-15 gün bekletilerek kurutulur. Kurutulan çekirdekler, çuvallara konularak nemsiz ambarlarda saklanır (3, 4).
  Pazarlama: Tohumlar çuvallara doldurulduktan sonra kabak çekirdeği pazarlayan toptancılara satılarak pazarlanır.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2010
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  52
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  Çok tşk ederim mustafa bey verdiginiz bilgiler için bende sulu tarlaya deneme amaçlı ekmeyi düşünüyorum. alk-*s

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  15 Eylül 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  30
  Mesajlar
  6,908
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  Alıntı koparan06 link=topic=40873.msg364855#msg364855 date=1300808046 Nickli Üyeden Alıntı
  Çok tşk ederim mustafa bey verdiginiz bilgiler için bende sulu tarlaya deneme amaçlı ekmeyi düşünüyorum. alk-*s
  önemli değil görevimiz kabak konusunda ve diğer tarımsal konularda her zaman yardımcı olurum saygılar

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  15 Şubat 2010
  Şehir
  tomarzalı
  Yaş
  35
  Mesajlar
  655
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  BİZİM BÖLGEMİZDE 15 SENEDEN BERİ EKİLMEKTEDİR mazotun ve gübrenin artması vede çıkan mahsulu iyi fiyata satamayınca biz bile bırakmak istiyoruz benden sana tavsiye eğer araziniz sulanıyorsa hiç uğraşma başka ürünler dene bunun belli bier alıcısı var oda almassa elde kalma tehlikesi bile var malum yaptığın masrafı karlı bir şekilde alamayınca insanı biraz düşündürüyor bizim burda şu an kilosunu 3 _ 4 ay vade ile 3200 e alıyorlar , yinede sen bilirsin

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2010
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  52
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  Alıntı mustafagursacli link=topic=40873.msg364769#msg364769 date=1300799075 Nickli Üyeden Alıntı
  Yetiştirme Tekniği
  Çekirdek kabağı ilk yetiştirilmeye başlandığı yıllarda sulu koşullarda yetiştirilmişse de daha sonraları, kıraç koşullarda da yetiştiriciliği denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu nedenle, bugün sulu koşullar yanında kıraç koşullarda da yetiştiriciliği yapılmakta ve üretici bu koşullarda bile yüksek gelir elde etme imkanı bulmaktadır.
  Tarla hazırlığı: Çekirdek kabağı yetiştirilecek olan tarla, sonbaharda sürülmeli, ilkbaharda toprak analiz sonuçları dikkate alınarak 30 kg/da triple süper fosfat, 20 kg/da potasyum nitrat, 20 kg/da amonyum nitratlı gübre toprağa karıştırılmalıdır. Fosforlu ve potaslı gübreler ekimden önce, azotlu gübrelerin ise partiler halinde verilmesi önerilir. Daha sonra hem gübrenin toprağa karışmasını sağlamak hem de yabancı otları temizlemek amacıyla kazayağı çekilmelidir.
  Tohum ekimi: Hava ve toprak koşullarına göre Nisan sonu-Mayıs başında yapılır. Ekimde mibzer kullanılabilir. Bunun yanında elle ekim yapan üreticiler de bulunmaktadır. Kullanılan çeşidin dikine büyüme göstermesi veya yayılıcı gelişme göstermesi dikkate alınarak tohumlar 60x60 cm, 70x70 cm veya 80x80 cm aralıklarla açılmış olan ocaklara ekilir. Mibzerli ekimde 600-700 g/da, elle ekimde 1-1.5 kg/da tohum kullanılır (1, 4).
  Çapa ve seyreltme: Bitkiler 3-4 yapraklı döneme geldiğinde kaymak tabakasını kırma, yabancı otları temizleme amacıyla çapa yapılır. Eğer elle ekim yapılmışsa, ilk çapayla birlikte her ocakta 1 sağlıklı bitki kalacak şekilde seyreltme yapılır. İlk çapadan 3-4 hafta sonra gerekirse 2. çapa yapılır. Daha sonra bitki toprak yüzeyini kapattığı için çapaya gerek duyulmaz.
  Sulama: Çekirdek kabağı yetiştiriciliği geniş alanlarda yapıldığı için yağmurlama sulama bu bitki için uygun bir sulama yöntemidir. Hernekadar ülkemizde salma sulama kullanımı yaygınsa bu yöntem sağlıklı değildir. Yağışların yeterli olduğu durumda ekimden yaklaşık 40-45 gün sonra ilk kabak meyveleri göründüğünde 1.sulama yapılır. Sulamayla birlikte 10-15 kg/da amonyum nitrat gübresi verilir. İlk sulamadan 2-3 hafta sonra 2. sulama yapılır. Kabaklar tohum oluşturduktan sonra hasat edilecekleri için meyveler tohumluk meyve iriliğini aldıktan sonra sulamaya gereksinim duymazlar. Ancak sulama çekirdek kabağı yetiştiriciliğinde tohum verimi ve iriliğini etkileyen bir faktördür. Bu nedenle meyve tutumu ve irileşmesi sürecinde sulamaya gereksinme duyacağı unutulmamalıdır.
  Hasat zamanı ve verim: Genellikle yayılarak gelişen tiplerde bitki başına 2-3 meyve, dikine büyüme gösteren tiplerde ise 4-5 meyve hasat edilebilir. Çekirdek kabaklarında meyve hasadı, tohumların irileşip olgunlaşması için tam olgunluk döneminde yapılmaktadır. Bitkinin yapraklarının ve gövde kısmının tamamen sararıp kahverengine dönüştüğü, meyve sapının kuruyarak bitki gövdesinden kolayca ayrılacak duruma geldiği tam olgunluk döneminde, yani yaklaşık ekimden 110-120 gün sonra hasada başlanır. Hasat meyveyi bitkiye bağlayan sapın kesilmesi veya kırılması şeklinde olur. Hasat edilen meyveler yağış söz konusu değilse tarlada 4-5 gün süreyle bekletilebilir. Daha sonra tohum ayırma yerlerine getirilir. Hasat edilen meyveler yağışlı havalarda ıslak toprak yüzeyinde bırakılmamalıdır. Hasat sonrası, tohumlar nispeten yüksek tohum nemine sahip olacaklarından yüksek hava nemi meyve içindeki tohumların neminin artmasına ve tohumların meyve içinde çimlenmesine neden olabilir.
  Tohum ayırma ve kurutma: Hasat edilen meyvelerden tohumlar yörelere özgü çekirdek çıkartma makineleri kullanılarak veya elle ayrılır. Ayrılan tohumlar, beton çekirdek kurutma yerlerine getirilir ve açık havada doğrudan güneş görmeyen beton kurutma yerlerinde 10-15 gün bekletilerek kurutulur. Kurutulan çekirdekler, çuvallara konularak nemsiz ambarlarda saklanır (3, 4).
  Pazarlama: Tohumlar çuvallara doldurulduktan sonra kabak çekirdeği pazarlayan toptancılara satılarak pazarlanır.
  Peki kabak çekirdegini laylon çadır üzerinde kurutup elemek gerekmiyormu sonunu tam kavrayamadımda?

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  15 Eylül 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  30
  Mesajlar
  6,908
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  evet gerekiyor ama onunda üç kağıdını bulmuşlar elemeli patozu boşta çalıştırıp üsten atıp atıkları topluyolar

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  03 Ağustos 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3,040
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: cerezlik kabak ekmek istiyorum  kabagın hastalı var külleme kanser vs mucadelesini yapmak gerekir

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. CEREZLIK KABAK CEKIRDEGI
  Konu Sahibi ALI EFE Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 16.Ocak.2016, 18:38
 2. Kinoa ekmek istiyorum nereye pazarlayabilirim ?
  Konu Sahibi Berkay BASKIN Forum Kinoa
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 22.Ağustos.2015, 22:09
 3. Satılık çerezlik kabak çekirdeği
  Konu Sahibi DemirdöğeN Forum Tarım Ürünleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Ocak.2015, 02:15
 4. çerezlik kabak hakkında bilgi paylaşımı?
  Konu Sahibi fatih0388 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 06.Aralık.2010, 18:40
 5. Çerezlik Kabak yetiştiriciliği
  Konu Sahibi simyam Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 01.Nisan.2010, 21:03

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status