+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
40 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  15 Eylül 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  30
  Mesajlar
  6,908
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  koyunculuk nasıl yapılır  KOYUNCULUK NASIL YAPILMALIDIR

  Koyunculuk yetiştiriciye çok para kazandıran bir hayvancılık dalı değildir. Ancak yapılan işler günün şartlarına göre yönlendirilirse ekonomik olarak yeterli düzeyde tutulabilir.
  Koyun yetiştiriciliği tek bir verim hedef alınarak yapılmamalıdır. Hedefte mutlaka iki veya daha fazla verim gözetilmelidir. Örneğin koyun sadece sütü için yetiştirilmemeli, süt verimi yanında yapağı verimi veya et verimi de dikkate alınmalıdır. Koyun yetiştiricileri şu hususları gözönünde bulundurmalıdırlar.

  Hangi şartlarda koyunculuk yapılacaktır ?
  Hangi ırklarla koyunculuk yapılacaktır ?
  Hangi verimler ön planda tutulacaktır ?
  Nasıl bir yetiştirme metodu uygulanacaktır ?
  Sürüdeki hayvan sayısı ne olacaktır ?
  Bu soruların cevapları büyük ölçüde yetiştiricinin temin edebileceği kaba ve kesif yemlerin cins ve miktarlarına, ağıl kapasitelerine, yetiştireceği koyun ırkının mevcut imkan ve çevre şartlarına uyum derecesine, çoban teminine, elde etmeyi düşündüğü gelir miktarına bağlıdır. Eğer yetiştirici başarılı olmak istiyorsa bu soruların cevaplarını bulmalı ve ondan sonra işe başlamalıdır. Hatta bu soruları kendi kendine zaman zaman yeniden sormalıdır.

  KOYUNCULUĞUN YAPILMA ŞARTLARI

  Koyunculuk meraya dayalı bir hayvancılık kolu olduğundan koyunculuğun yapılabilmesi için ilk şart mera olmasıdır. Meralar çok sayıda bitki florasına sahip olmalı, hayvanların rahatça dolaşacağı şekilde düz ya da az eğimli olmalı, dik ve kayalık olmamalıdır. Meranın büyüklüğüne göre hayvan olmalı ve aşırı otlatma yapılmamalıdır.

  Koyunculuk yapabilmek için ikinci şart hayvanlara verilecek kaba yemin tamamını veya büyük bir kısmını, kesif yem maddelerinin ise bir kısmını temin edebilecek, ekilip biçilebilen arazinin olmasıdır. Kaba yemini kendi arazisinde temin eden bir yetiştiricinin karlılığı artacaktır. Ayrıca tarlalarda hububat hasadından sonra kalan anızlarda da koyunlar otlatılarak meraların bir süre dinlenmesi sağlanacak, meralarda aşırı otlatma bir ölçüde de olsa önlenmiş olacaktır. Hayvanlara verilecek kaba ve kesif yemler kıştan önce mutlaka temin edilmeli ve stoklanmalıdır.
  Koyunculuk yapabilmenin üçüncü şartı yeterli kapasitede ağıl olmasıdır. Hayvan başına yeterli taban alanı ve havalandırması olmayan ağıllarda barındırılacak hayvanlar ne kadar iyi ırktan olurlarsa olsunlar ve ne kadar iyi beslenirlerse beslensinler beklenen verimi vermezler. Ağıllarda her koç için 1.5 - 2.0 metre kare, her koyun için kuzusu da dikkate alınarak 1.25 - 1.5 metre kare ve her toklu için 0.8 - 1.0 metre kare taban alanı gereklidir. Ağılın yüksekliği 200 başlık ağıllarda 3.0 - 3.5 metre, 500 başlık ağırlarda 3.5 - 4.0 metre olmalı ve her hayvan için 3.0 ve 4.0 metre küp hava hesap edilmelidir. Ağıllarda bulunacak pencereler taban alanının 1/12 ' si kadar olmalı, pencereler tavana doğru açılmalı ve geriye vasistaslı olmalıdır. Ayrıca tavanda havalandırma bacaları olmalıdır. Ağılların altları kolayca temizlenmeye elverişli olmalı, taban ve duvarlar bit, pire ve kene gibi dış parazitlerin kolayca yerleşmesine imkan vermemelidir. Ağılların tabanında kışın biriken gübreler ilkbaharda temizlenmeli, yazın ise sık aralıklarla süpürülmelidir. Ağılların kapıları hayvanların rahatça girip çıkacağı şekilde geniş ve çatal kapı olmalıdır.

 2. #2
  insertend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  29 Mart 2011
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  27
  Mesajlar
  2,138
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır
 3. #3

  Üyelik Tarihi
  10 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Bilgi İçin Teşekkürler

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  03 Nisan 2013
  Şehir
  edirne
  Yaş
  30
  Mesajlar
  71
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  teşekkürler anlş-*s

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Bilgi için teşekkürler, ama sanırım çoban sıkıntısı çekiyor herkes Koyunculuğa başlamak bir mesele, çoban bulmak apayrı bir mesele

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2010
  Şehir
  TÜRKİYE
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1,603
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Son iki yıldır belimizi büktü. Ama onceleri Allah ' a şükür iyi kazandırıyordu. Şimdi ise çobanlara çalışıyoruz. Uzak durulması gereken bi sektör

 7. #7
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,392
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Saldım çayıra mevlam kayıra yöntemi maliyeti düşük. Tabi bizde 60 , kadar var şu an babam ilgileniyor. benim işim büyükbaş ve kuru tarım.İşimiz beraber 80 dönüm etrafı tel çevrili mera var koyunlar orada şu an akşam gelir çıkarır gezdirir uygun yerlere 2 saat kadar . Sayaya kapatırken ayırıyor kuzuları sabah tek öğün sağıyor tekrar karıştırıyor kuzularla beraber meraya.Önlerinde kafeslerde devamlı kuru ot bulunuyor. 300 kadar baktık koyun eskiden köy meraları var idi 1600 dönüm, oraları ihale ile kiraya verilir bizde alır idik hem koyu hem inek hem çiftçilik olunca, kimse bizim kadar arttıramıyordu ihalenin fiyatını , ozaman bir çoban çalıştırıyorduk . Çok para kazandık bereket versin. Şu an babam 60 taneyi kendi bakıyor.Kendi yerimizde, hobi gibi iyi vakit geçiriyor zaten . Kuzu satmaz erkekleri kurbanlık dişileri koyun yapar ,kapasiteyi aşınca 20 -30 damızlık koyun satar, deneyimli bu konuda,etrafı çevrili mera olun ca kendinede vakit kalıyor 5 vakit namaz camide. Mekanlarda da yakın zaten eve 1 km. Doğdum büyüdüm koyun var bizde hep.Yeri uygun olana tavsiye ederim.Şu an bende inekçilikten vaz geçip koyun ,ve kuru tarım, yapsam iyi olacak.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2014
  Şehir
  tekirdag
  Mesajlar
  18
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Arkadaşlar

  3 yıldır 160 koyun bakıyoruz merinos kıvırcık kırması benim hedefim hayvan başına 1 dönüm yer ekip 500 kg arpa-buğday verimi almak. Bu sene bu hedefin %80 ine ulaşacağız inşallah. Yıllık hayvan başına 1.000 TL ciro yapılmalı bu işte. Yani 2 kuzu alacaksın 500 TL ortalama ile satacaksın.
  Maliyetleri kontrol altına almak çok önemli şöyle bir hesaplama yapalım;
  1-1 hayvanın ortalama bir yılda (5 ay kapalı içeride 2 ay da doğum sonrası besi) maksimim 250 Kg Buğday-Arpa yiyecek TL değeri: 175 TL Kendin ektiğinde yaklaşık 100 TL.
  2- Yılda bir hayvan 5 ay kapalı iken yaklaşık 10 balya ot yiyecek piyasa değeri ile 100 TL kendin üretirsen 5 TL.
  3- İki kuzunun 50 Kg fabrika yemi 70 Kg da arpa buğday yer maliyeti yaklaşık 100 TL.
  4- Kuzu 2 balya ot yer satış fiyatıyla 20 TL, üretim maliyeti 10 TL.
  Kendin Ürettiğinde karlılık analizi;
  Satış Fiyatı 1.000 TL
  Koyun Yem maliyeti;150 TL
  2 adet kuzu besi maliyeti;220 TL
  Ortalama sağlık gideri: 30 TL
  Koyun başı Çoban Maliyeti;150 TL
  Genel Yönetim Gideri; 50 TL

  Maliyet Toplamı; 600 TLKoyun başı kar 400 TL

  150 Koyunda 60.000 TL para kazanılabilir gözüküyor. Ama ölüm-doğum-fiyat değişkenleri işi daha iyi ya da daha kötü sonuçlandırabilir.

  selamlar
 9. #9

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır
  Bir koyundan her yıl 2 kuzu alınabilir. Lakin kesime gönderilemez.

  1-) Gönderildiği taktirde 5 yıl içerisinde sürü mevcudu sıfıra iner.

  Yıllı kayıpların (ölüm, kesim, zarar, hastalık,verimden düşme vs..) amortismanı ve sürü sayısının mevcudiyetini süredürebilmesi için her yıl, mevcut sürünün en az %20 ' si kadar bir dişi kuzunun damızlık olarak bırakılması gerekli değil, 'zorunludur'

  Anaç takviyesi dışarıdan sağlandığında da iş değişmez. Sonuçta takviye edilecek olan anaçlar, kuzulardan elde edilecek para ile ve çoğunlukla daha pahalıya alınacak.

  Gözden kaçırmış olduğun bu 'küçük' ayrıntı bile, yıllık kazancı 60 binden 48 bine düşürmeye yetti.

  2-) Ayrıca yapılan maliyet analizinde ikinci büyük hata da kendi iş gücünüzün hesaba katılmamamış olması.

  Çobanın yanında da mal sahiplerinden bir kişinin harcadığı emek de hesaba katıldığında (ki en iyimser rakamla 18.000 lira) tablo iyice değişiyor.

  Çünkü mal sahibi, koyunlara harcadığı emek ve zamanı başka, maaşlı bir işte harcasa, bu rakam kendisine gelir olarak dönecek.

  Bu ikinci ayrıntı ile kazanç birden bire 30.000 ' e düştü.

  3) Son ve en net hata da, zayi olan hayvanlardan da verim alınmış gibi hesaplanması. Oysa en başta dediğimiz gibi, bu hayvanların %20 civarında bir kısmı sirkülasyona uğrayacak ve bunlardan hiçbir zaman 'tam' verim alınamayacak. Maksimum 1 kuzu.

  Bu unsuru hesaba katmıyorum, keza kattığımda yarın koyunları satılığa çıkartabilirsin

 10. #10
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Ben 500 koyunla hesaplıyorum hesaplıyorum 60bin kazanamıyorum.Siz nasıl 150 koyunla 60 bin kazanıyorsunuz yoksa bu sadece kalem üzerinde bi hesapmı ? :/

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır
  Alıntı ahmtkskr link=topic=40923.msg953477#msg953477 date=1420401108 Nickli Üyeden Alıntı
  Ben 500 koyunla hesaplıyorum hesaplıyorum 60bin kazanamıyorum.Siz nasıl 150 koyunla 60 bin kazanıyormusunuz yoksa bu sadece bi hesapmı ? :/
  Ahmet siz ne yaptınız sahi? O akşam geç döndüm, yazışamadık.

 12. #12
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Alıntı sebazios link=topic=40923.msg953478#msg953478 date=1420401167 Nickli Üyeden Alıntı
  Ahmet siz ne yaptınız sahi? O akşam geç döndüm, yazışamadık.
  Alma dedin almadık abi.Arayıştayız.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2014
  Şehir
  tekirdag
  Mesajlar
  18
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Yılmaz Kardeş diyorsun ki sürünün %20 sini her sene satacaksın yani bu hayvanlar 6 yaşında olacak ve çıkaracaksın ve bedava olarak vereceksin o zaman sen haklısın senin hesabının tutması için bedavaya vermek şart değil zorunlu

  her iş o işi ne kadar iyi bilindiğine değil ne kadar iyi yapıldığına bağlı. Kaliteli koyun ve koç ile yıllar üçünde güzel bir seleksiyon ile verimli bir iş çıkartılabilir.
  Aldığınız kuzuları nasıl değerlendirdiğiniz önemli bir kısmını kurbana 500 TL nin üzerinde satabilirsiniz. Ayrıca iyi bir besiyle 45 kilo yapıp rahatlıkla satabiliyorsunuz.
  Koyunculuğu düşünen arkadaşa;
  Et üzerine çalışacaksan uzun süreli ve sorunu az bir sürü kurmak istiyorsan kapasitene göre 5-6 aylık merinos-kıvırcık kırması dişi kuzu alıp kendin yetiştirerek daha doğru ve ucuza sağlıklı bir sürü elde edebilirsin.
  benim yaptığım hesap iyi şartların iyi olduğu dönemlerde geçerli ancak daha önce yazdığım bizim uyguladığımız bir yöntem, kötü dönemlerde 6-7 ayda koyun başına 1 kuzu aldık. Ciroda da dediğime rakama yaklaştık.
  Ne verirsen onu alırsın yemi ucuza mal ederek meraya dayalı bir besiyi yeterli görmemen gerek dönemsel olarak desteklemelisin.
  Et nitelikleri sağlayan koyunun maliyeti 900-1000 TL dir. Bu fiyatın altında alacağın koyunlardan verim alman zor.


 14. #14

  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2014
  Şehir
  tekirdag
  Mesajlar
  18
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Ahmet Bey

  500 Koyunun cinsi nedir yılda kaç kuzu alıyorsunuz size maliyeti nasıl ?

 15. #15
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Alıntı Mehmet Orhan link=topic=40923.msg957540#msg957540 date=1421246348 Nickli Üyeden Alıntı
  Ahmet Bey

  500 Koyunun cinsi nedir yılda kaç kuzu alıyorsunuz size maliyeti nasıl ?
  Polatlı merinosu.2 yılda 3 kuzu alınıyor abi.Bizim maliyetlerimiz çoban fiyatlarından dolayı çok artıyor.

  Sizin hesaplarınızda en max. kazanımlar göz önüne alınarak yapılmış bence.Bilmeyen biri bu hesaplarla işe başlasa sonu iyi olmaz gibi

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2014
  Şehir
  tekirdag
  Mesajlar
  18
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Ahmet Kardeş

  500 Koyundan 60.000 TL kazanılmıyorsa bilemem örneğin geçen yılın hesabını yapmışsındır buna göre maliyet kalemlerini örnek olarak verebilir misin

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  26 Mayıs 2014
  Şehir
  kocaeli
  Yaş
  44
  Mesajlar
  166
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Kurbana koç yetiştirmedikçe koyun işinde kar yok....

 18. #18
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Alıntı Mehmet Orhan link=topic=40923.msg957609#msg957609 date=1421253457 Nickli Üyeden Alıntı
  Ahmet Kardeş

  500 Koyundan 60.000 TL kazanılmıyorsa bilemem örneğin geçen yılın hesabını yapmışsındır buna göre maliyet kalemlerini örnek olarak verebilir misin
  Abi biz kuzu alım satımı ve besiciliğini yaparız.2 yıldır tam niyetleniyoruz son anda vazgeçiyoruz.Bi 15 gün öncesine kadar 500 koyun pazarlığı yaptık,karaman merinos karışık (çoğunluk merinos) ama maliyetleri hesaplayınca bizim bölgemizde yapılacak bi iş gibi durmadı pek.

  50 ton arpa,50x700tl=35000tl
  50 römork saman=50x100=5000tl
  kuzu başı yarım çuval yem=600x0,5x48=14500tl
  Ve koyun başıda 2 balya yonca=500x2x10=10000
  2 çoban =40000x2=80000tl
  hesapladım.
  500 koyundan yılda 700 kuzu bize kalsa =700x300tl=210000tl yapar.
  Daha çobanların erzağını,arabamın gidip gelme mazotunu,veteriner parasını,ölüm kalımıda hiç hesaba katmıyorum.

  Yoncayı ve yemide belki daha eksik hesaplıyorumdur.
  Bize yılda 50bin hiç risk katılmadan kalıyor.

  Çoban benim paramla benden daha çok kazanıyor.O yüzden diyorum ki bu iş bizim yöremizde yapılmaz

 19. #19
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Alıntı irfansagdinc link=topic=40923.msg957627#msg957627 date=1421256076 Nickli Üyeden Alıntı
  Kurbana koç yetiştirmedikçe koyun işinde kar yok....
  Abi kurbandanda kazanılmıyoooor 250 koç götürdük busene 10 bin zarar edip geldik.Çadır parası araba parası şu bu vallahi kalmıyor.Hele bide satış yapamıyınca o çadırın içindeki malı öylece toplayıp getiriyon ya o zaman bi daha kurban işine tövbe ediyon

  Adam geliyor sözde kuzunun beline bakacak,kuzunun belini sıka sıka kuzu kendini yere atıyor artık o kuzuyu kurbandan sonra eve götür günden güne eriyor.Ben kendi yaşadıklarımı anlatıyorum.Sizin oralarda nasıl bilemem.

  Bi işi yalvararak yapıyorsan o işten hayır gelmiyor.Kurban pazarlarında satış yapmak için bildiğin yalvarıyoruz.

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: koyunculuk nasıl yapılır  Alıntı ahmtkskr link=topic=40923.msg957628#msg957628 date=1421256199 Nickli Üyeden Alıntı
  Abi biz kuzu alım satımı ve besiciliğini yaparız.2 yıldır tam niyetleniyoruz son anda vazgeçiyoruz.Bi 15 gün öncesine kadar 500 koyun pazarlığı yaptık,karaman merinos karışık (çoğunluk merinos) ama maliyetleri hesaplayınca bizim bölgemizde yapılacak bi iş gibi durmadı pek.

  50 ton arpa,50x700tl=35000tl
  50 römork saman=50x100=5000tl
  kuzu başı yarım çuval yem=600x0,5x48=14500tl
  Ve koyun başıda 2 balya yonca=500x2x10=10000
  2 çoban =40000x2=80000tl
  hesapladım.
  500 koyundan yılda 700 kuzu bize kalsa =700x300tl=210000tl yapar.
  Daha çobanların erzağını,arabamın gidip gelme mazotunu,veteriner parasını,ölüm kalımıda hiç hesaba katmıyorum.

  Yoncayı ve yemide belki daha eksik hesaplıyorumdur.
  Bize yılda 50bin hiç risk katılmadan kalıyor.

  Çoban benim paramla benden daha çok kazanıyor.O yüzden diyorum ki bu iş bizim yöremizde yapılmaz
  Ahmet affına sığınarak, neden 300 TL ' den hesapladın kuzuları? Kaç kiloda kesime gönderiyorsunuz ki siz kuzuları?

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. en iyi pulluk ayarı nasıl yapılır
  Konu Sahibi camkinoz Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 28
  Son Mesaj : 09.Nisan.2012, 22:58
 2. Ayçiçeği Tarımı Nasıl Yapılır?
  Konu Sahibi doganbey1 Forum Ayçiçeği
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 01.Nisan.2012, 20:32
 3. Slaj nasıl yapılır yardım
  Konu Sahibi aliabuzittin Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Ekim.2010, 18:26
 4. nasıl harita yapılır
  Konu Sahibi baddal555 Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 04.Ağustos.2009, 10:15
 5. Bebek Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi bysazci Forum Komedi - Mizah
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Haziran.2008, 14:09

Arama Motoru Etiketleri

koyunculuk forum site:www.trakkulup.net

SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status