koyunculuk nasıl yapılır

KOYUNCULUK NASIL YAPILMALIDIR

Koyunculuk yetiştiriciye çok para kazandıran bir hayvancılık dalı değildir. Ancak yapılan işler günün şartlarına göre yönlendirilirse ekonomik olarak yeterli düzeyde tutulabilir.
Koyun yetiştiriciliği tek bir verim hedef alınarak yapılmamalıdır. Hedefte mutlaka iki veya daha fazla verim gözetilmelidir. Örneğin koyun sadece sütü için yetiştirilmemeli, süt verimi yanında yapağı verimi veya et verimi de dikkate alınmalıdır. Koyun yetiştiricileri şu hususları gözönünde bulundurmalıdırlar.

Hangi şartlarda koyunculuk yapılacaktır ?
Hangi ırklarla koyunculuk yapılacaktır ?
Hangi verimler ön planda tutulacaktır ?
Nasıl bir yetiştirme metodu uygulanacaktır ?
Sürüdeki hayvan sayısı ne olacaktır ?
Bu soruların cevapları büyük ölçüde yetiştiricinin temin edebileceği kaba ve kesif yemlerin cins ve miktarlarına, ağıl kapasitelerine, yetiştireceği koyun ırkının mevcut imkan ve çevre şartlarına uyum derecesine, çoban teminine, elde etmeyi düşündüğü gelir miktarına bağlıdır. Eğer yetiştirici başarılı olmak istiyorsa bu soruların cevaplarını bulmalı ve ondan sonra işe başlamalıdır. Hatta bu soruları kendi kendine zaman zaman yeniden sormalıdır.

KOYUNCULUĞUN YAPILMA ŞARTLARI

Koyunculuk meraya dayalı bir hayvancılık kolu olduğundan koyunculuğun yapılabilmesi için ilk şart mera olmasıdır. Meralar çok sayıda bitki florasına sahip olmalı, hayvanların rahatça dolaşacağı şekilde düz ya da az eğimli olmalı, dik ve kayalık olmamalıdır. Meranın büyüklüğüne göre hayvan olmalı ve aşırı otlatma yapılmamalıdır.

Koyunculuk yapabilmek için ikinci şart hayvanlara verilecek kaba yemin tamamını veya büyük bir kısmını, kesif yem maddelerinin ise bir kısmını temin edebilecek, ekilip biçilebilen arazinin olmasıdır. Kaba yemini kendi arazisinde temin eden bir yetiştiricinin karlılığı artacaktır. Ayrıca tarlalarda hububat hasadından sonra kalan anızlarda da koyunlar otlatılarak meraların bir süre dinlenmesi sağlanacak, meralarda aşırı otlatma bir ölçüde de olsa önlenmiş olacaktır. Hayvanlara verilecek kaba ve kesif yemler kıştan önce mutlaka temin edilmeli ve stoklanmalıdır.
Koyunculuk yapabilmenin üçüncü şartı yeterli kapasitede ağıl olmasıdır. Hayvan başına yeterli taban alanı ve havalandırması olmayan ağıllarda barındırılacak hayvanlar ne kadar iyi ırktan olurlarsa olsunlar ve ne kadar iyi beslenirlerse beslensinler beklenen verimi vermezler. Ağıllarda her koç için 1.5 - 2.0 metre kare, her koyun için kuzusu da dikkate alınarak 1.25 - 1.5 metre kare ve her toklu için 0.8 - 1.0 metre kare taban alanı gereklidir. Ağılın yüksekliği 200 başlık ağıllarda 3.0 - 3.5 metre, 500 başlık ağırlarda 3.5 - 4.0 metre olmalı ve her hayvan için 3.0 ve 4.0 metre küp hava hesap edilmelidir. Ağıllarda bulunacak pencereler taban alanının 1/12 ' si kadar olmalı, pencereler tavana doğru açılmalı ve geriye vasistaslı olmalıdır. Ayrıca tavanda havalandırma bacaları olmalıdır. Ağılların altları kolayca temizlenmeye elverişli olmalı, taban ve duvarlar bit, pire ve kene gibi dış parazitlerin kolayca yerleşmesine imkan vermemelidir. Ağılların tabanında kışın biriken gübreler ilkbaharda temizlenmeli, yazın ise sık aralıklarla süpürülmelidir. Ağılların kapıları hayvanların rahatça girip çıkacağı şekilde geniş ve çatal kapı olmalıdır.

Ynt: koyunculuk nasıl yapılır

Saldım çayıra mevlam kayıra yöntemi maliyeti düşük. Tabi bizde 60 , kadar var şu an babam ilgileniyor. benim işim büyükbaş ve kuru tarım.İşimiz beraber 80 dönüm etrafı tel çevrili mera var koyunlar orada şu an akşam gelir çıkarır gezdirir uygun yerlere 2 saat kadar . Sayaya kapatırken ayırıyor kuzuları sabah tek öğün sağıyor tekrar karıştırıyor kuzularla beraber meraya.Önlerinde kafeslerde devamlı kuru ot bulunuyor. 300 kadar baktık koyun eskiden köy meraları var idi 1600 dönüm, oraları ihale ile kiraya verilir bizde alır idik hem koyu hem inek hem çiftçilik olunca, kimse bizim kadar arttıramıyordu ihalenin fiyatını , ozaman bir çoban çalıştırıyorduk . Çok para kazandık bereket versin. Şu an babam 60 taneyi kendi bakıyor.Kendi yerimizde, hobi gibi iyi vakit geçiriyor zaten . Kuzu satmaz erkekleri kurbanlık dişileri koyun yapar ,kapasiteyi aşınca 20 -30 damızlık koyun satar, deneyimli bu konuda,etrafı çevrili mera olun ca kendinede vakit kalıyor 5 vakit namaz camide. Mekanlarda da yakın zaten eve 1 km. Doğdum büyüdüm koyun var bizde hep.Yeri uygun olana tavsiye ederim.Şu an bende inekçilikten vaz geçip koyun ,ve kuru tarım, yapsam iyi olacak.

• Beğen
Tepkiler: bahcesilla

Arkadaşlar

3 yıldır 160 koyun bakıyoruz merinos kıvırcık kırması benim hedefim hayvan başına 1 dönüm yer ekip 500 kg arpa-buğday verimi almak. Bu sene bu hedefin %80 ine ulaşacağız inşallah. Yıllık hayvan başına 1.000 TL ciro yapılmalı bu işte. Yani 2 kuzu alacaksın 500 TL ortalama ile satacaksın.
Maliyetleri kontrol altına almak çok önemli şöyle bir hesaplama yapalım;
1-1 hayvanın ortalama bir yılda (5 ay kapalı içeride 2 ay da doğum sonrası besi) maksimim 250 Kg Buğday-Arpa yiyecek TL değeri: 175 TL Kendin ektiğinde yaklaşık 100 TL.
2- Yılda bir hayvan 5 ay kapalı iken yaklaşık 10 balya ot yiyecek piyasa değeri ile 100 TL kendin üretirsen 5 TL.
3- İki kuzunun 50 Kg fabrika yemi 70 Kg da arpa buğday yer maliyeti yaklaşık 100 TL.
4- Kuzu 2 balya ot yer satış fiyatıyla 20 TL, üretim maliyeti 10 TL.
Kendin Ürettiğinde karlılık analizi;
Satış Fiyatı 1.000 TL
Koyun Yem maliyeti;150 TL
2 adet kuzu besi maliyeti;220 TL
Ortalama sağlık gideri: 30 TL
Koyun başı Çoban Maliyeti;150 TL
Genel Yönetim Gideri; 50 TL

Maliyet Toplamı; 600 TLKoyun başı kar 400 TL

150 Koyunda 60.000 TL para kazanılabilir gözüküyor. Ama ölüm-doğum-fiyat değişkenleri işi daha iyi ya da daha kötü sonuçlandırabilir.

selamlar

Bir koyundan her yıl 2 kuzu alınabilir. Lakin kesime gönderilemez.

1-) Gönderildiği taktirde 5 yıl içerisinde sürü mevcudu sıfıra iner.

Yıllı kayıpların (ölüm, kesim, zarar, hastalık,verimden düşme vs..) amortismanı ve sürü sayısının mevcudiyetini süredürebilmesi için her yıl, mevcut sürünün en az %20 ' si kadar bir dişi kuzunun damızlık olarak bırakılması gerekli değil, 'zorunludur'

Anaç takviyesi dışarıdan sağlandığında da iş değişmez. Sonuçta takviye edilecek olan anaçlar, kuzulardan elde edilecek para ile ve çoğunlukla daha pahalıya alınacak.

Gözden kaçırmış olduğun bu 'küçük' ayrıntı bile, yıllık kazancı 60 binden 48 bine düşürmeye yetti.

2-) Ayrıca yapılan maliyet analizinde ikinci büyük hata da kendi iş gücünüzün hesaba katılmamamış olması.

Çobanın yanında da mal sahiplerinden bir kişinin harcadığı emek de hesaba katıldığında (ki en iyimser rakamla 18.000 lira) tablo iyice değişiyor.

Çünkü mal sahibi, koyunlara harcadığı emek ve zamanı başka, maaşlı bir işte harcasa, bu rakam kendisine gelir olarak dönecek.

Bu ikinci ayrıntı ile kazanç birden bire 30.000 ' e düştü.

3) Son ve en net hata da, zayi olan hayvanlardan da verim alınmış gibi hesaplanması. Oysa en başta dediğimiz gibi, bu hayvanların %20 civarında bir kısmı sirkülasyona uğrayacak ve bunlardan hiçbir zaman 'tam' verim alınamayacak. Maksimum 1 kuzu.

Bu unsuru hesaba katmıyorum, keza kattığımda yarın koyunları satılığa çıkartabilirsin :D

• Beğen
Tepkiler: baltilar

Ben 500 koyunla hesaplıyorum hesaplıyorum 60bin kazanamıyorum.Siz nasıl 150 koyunla 60 bin kazanıyorsunuz yoksa bu sadece kalem üzerinde bi hesapmı ? :/

ahmtkskr link=topic=40923.msg953477#msg953477 date=1420401108' Alıntı:
Ben 500 koyunla hesaplıyorum hesaplıyorum 60bin kazanamıyorum.Siz nasıl 150 koyunla 60 bin kazanıyormusunuz yoksa bu sadece bi hesapmı ? :/

Ahmet siz ne yaptınız sahi? O akşam geç döndüm, yazışamadık.

Yılmaz Kardeş diyorsun ki sürünün %20 sini her sene satacaksın yani bu hayvanlar 6 yaşında olacak ve çıkaracaksın ve bedava olarak vereceksin o zaman sen haklısın :) senin hesabının tutması için bedavaya vermek şart değil zorunlu :)

her iş o işi ne kadar iyi bilindiğine değil ne kadar iyi yapıldığına bağlı. Kaliteli koyun ve koç ile yıllar üçünde güzel bir seleksiyon ile verimli bir iş çıkartılabilir.
Aldığınız kuzuları nasıl değerlendirdiğiniz önemli bir kısmını kurbana 500 TL nin üzerinde satabilirsiniz. Ayrıca iyi bir besiyle 45 kilo yapıp rahatlıkla satabiliyorsunuz.
Koyunculuğu düşünen arkadaşa;
Et üzerine çalışacaksan uzun süreli ve sorunu az bir sürü kurmak istiyorsan kapasitene göre 5-6 aylık merinos-kıvırcık kırması dişi kuzu alıp kendin yetiştirerek daha doğru ve ucuza sağlıklı bir sürü elde edebilirsin.
benim yaptığım hesap iyi şartların iyi olduğu dönemlerde geçerli ancak daha önce yazdığım bizim uyguladığımız bir yöntem, kötü dönemlerde 6-7 ayda koyun başına 1 kuzu aldık. Ciroda da dediğime rakama yaklaştık.
Ne verirsen onu alırsın yemi ucuza mal ederek meraya dayalı bir besiyi yeterli görmemen gerek dönemsel olarak desteklemelisin.
Et nitelikleri sağlayan koyunun maliyeti 900-1000 TL dir. Bu fiyatın altında alacağın koyunlardan verim alman zor.

Mehmet Orhan link=topic=40923.msg957540#msg957540 date=1421246348' Alıntı:
Ahmet Bey

500 Koyunun cinsi nedir yılda kaç kuzu alıyorsunuz size maliyeti nasıl ?
Polatlı merinosu.2 yılda 3 kuzu alınıyor abi.Bizim maliyetlerimiz çoban fiyatlarından dolayı çok artıyor.

Sizin hesaplarınızda en max. kazanımlar göz önüne alınarak yapılmış bence.Bilmeyen biri bu hesaplarla işe başlasa sonu iyi olmaz gibi :)

Mehmet Orhan link=topic=40923.msg957609#msg957609 date=1421253457' Alıntı:
Ahmet Kardeş

500 Koyundan 60.000 TL kazanılmıyorsa bilemem örneğin geçen yılın hesabını yapmışsındır buna göre maliyet kalemlerini örnek olarak verebilir misin
Abi biz kuzu alım satımı ve besiciliğini yaparız.2 yıldır tam niyetleniyoruz son anda vazgeçiyoruz.Bi 15 gün öncesine kadar 500 koyun pazarlığı yaptık,karaman merinos karışık (çoğunluk merinos) ama maliyetleri hesaplayınca bizim bölgemizde yapılacak bi iş gibi durmadı pek.

50 ton arpa,50x700tl=35000tl
50 römork saman=50x100=5000tl
kuzu başı yarım çuval yem=600x0,5x48=14500tl
Ve koyun başıda 2 balya yonca=500x2x10=10000
2 çoban =40000x2=80000tl :)
hesapladım.
500 koyundan yılda 700 kuzu bize kalsa =700x300tl=210000tl yapar.
Daha çobanların erzağını,arabamın gidip gelme mazotunu,veteriner parasını,ölüm kalımıda hiç hesaba katmıyorum.

Yoncayı ve yemide belki daha eksik hesaplıyorumdur.
Bize yılda 50bin hiç risk katılmadan kalıyor.

Çoban benim paramla benden daha çok kazanıyor.O yüzden diyorum ki bu iş bizim yöremizde yapılmaz :)

irfansagdinc link=topic=40923.msg957627#msg957627 date=1421256076' Alıntı:
Kurbana koç yetiştirmedikçe koyun işinde kar yok....
Abi kurbandanda kazanılmıyoooor :) 250 koç götürdük busene 10 bin zarar edip geldik.Çadır parası araba parası şu bu vallahi kalmıyor.Hele bide satış yapamıyınca o çadırın içindeki malı öylece toplayıp getiriyon ya o zaman bi daha kurban işine tövbe ediyon :)

Adam geliyor sözde kuzunun beline bakacak,kuzunun belini sıka sıka kuzu kendini yere atıyor artık o kuzuyu kurbandan sonra eve götür günden güne eriyor.Ben kendi yaşadıklarımı anlatıyorum.Sizin oralarda nasıl bilemem.

Bi işi yalvararak yapıyorsan o işten hayır gelmiyor.Kurban pazarlarında satış yapmak için bildiğin yalvarıyoruz.

ahmtkskr link=topic=40923.msg957628#msg957628 date=1421256199' Alıntı:
Abi biz kuzu alım satımı ve besiciliğini yaparız.2 yıldır tam niyetleniyoruz son anda vazgeçiyoruz.Bi 15 gün öncesine kadar 500 koyun pazarlığı yaptık,karaman merinos karışık (çoğunluk merinos) ama maliyetleri hesaplayınca bizim bölgemizde yapılacak bi iş gibi durmadı pek.

50 ton arpa,50x700tl=35000tl
50 römork saman=50x100=5000tl
kuzu başı yarım çuval yem=600x0,5x48=14500tl
Ve koyun başıda 2 balya yonca=500x2x10=10000
2 çoban =40000x2=80000tl :)
hesapladım.
500 koyundan yılda 700 kuzu bize kalsa =700x300tl=210000tl yapar.
Daha çobanların erzağını,arabamın gidip gelme mazotunu,veteriner parasını,ölüm kalımıda hiç hesaba katmıyorum.

Yoncayı ve yemide belki daha eksik hesaplıyorumdur.
Bize yılda 50bin hiç risk katılmadan kalıyor.

Çoban benim paramla benden daha çok kazanıyor.O yüzden diyorum ki bu iş bizim yöremizde yapılmaz :)

Ahmet affına sığınarak, neden 300 TL ' den hesapladın kuzuları? Kaç kiloda kesime gönderiyorsunuz ki siz kuzuları?