neden yurt dışındaki eski traktörler dağa bakımlı ???

raktör bakımında dikkat edilmesi gerekenler…

Yurtdışında makinaların ortalama verimli çalışma ömrü bizdekinden daha yüksek, bunun elbetteki başlıca sebebi makinaya iyi bakılması. Bunun için makinanın bakımlarını düzenli bir şekilde ve ehil kişilere yaptırmanın yanı sıra kullanmadığınız zamanlarda makinanızı en iyi şekilde korumanız önemlidir. Toz, nem ve korozyon, aşırı sıcak ya da soğuk ortamlar, iyi yağlanmamış aksamlar makinanızın ömrünü kısaltan etkenlerdir.

Traktörünüzü/makinanızı uzun bir süre kullanmayacaksanız aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz. Bunları yaparak hem ekstra maliyet çıkarabilecek olası arıza veya kaza risklerini azaltmış olacaksınız hem de tekrar ihtiyacınız olduğunda vakit kazanmış olacaksınız.

- Gevşemiş cıvata ve somunları kontrol ederek gerekliyse sıkın.

- Çıplak metali görebildiğiniz yerleri gresleyin, pivot noktalarını da ihmal etmeyin.

- Lastiklere her zamankinden biraz daha fazla hava basın.

- Motor yağını değiştirin ve değiştirdikten sonra 5 dakika kadar motoru çalıştırarak motor bloğunun ve hareketli parçaların yağlanmasını sağlayın. Bu motorunuzun uzun ömrü için çok önemlidir.

- Takılı ekipman varsa yere indirin böylece gereksiz hidrolik stres yaratmamış olursunuz. Hidrolik pistonların açık yerlerini gresleyin.

- Aküyü makinadan sökerek akü saklama şartlarına uyacak şekilde muhafazasını sağlayın. Bazı traktörlerde yer alan aküye giden akımı kesen mekanizmalar kısa süreli bırakmalar için yapılmış olup uzun sürede yararlı olmayacaktır.

- Makinanızı yağış almayan ve kuru (nemsiz) bir yerde muhafaza edin, mümkünse üstünü örtün.

- Makinayı tamamen kapalı alanda muhafaza edecekseniz direkt güneş ışığı almayan ve aşırı sıcak bir yer olmamasına dikkat ediniz. Makinanızı dışarıda bırakacaksanız su geçirmez bir branda ya da örtü kullanın.

- Mümkünse makinayı yukarı kaldırıp ön ve arka aksların altına takoz koyarak lastiklerin yerle temasını kesin. Lastikleri direkt güneş ışığı ve aşırı sıcaktan koruyun.

- Makinayı yıkayacaksanız motorun çalışmadığından emin olun, motorun soğumasını bekleyin.

Makinayı Tekrar Çıkarırken:

- Lastik havalarını kontrol edin ve gerekiyorsa hava basın.

- Makinayı kaldırarak takozları alın.

- Aküyü yerleştirin ancak yerleştirmeden önce tam dolu olup olmadığını kontrol edin.

- Fan kayışının gerginliğini kontrol edin.

- Tüm sıvıların seviyelerini kontrol edin. (Motor yağı, şanzıman/hidrolik yağı, soğutma sıvısı ve varsa takılı ekipmanların sıvıları)

- Motoru çalıştırarak göstergeleri kontrol edin. Tüm göstergeler normal şartları gösteriyorsa makinayı dışarı çıkarın.

- Dışarı çıkınca makinanızı park edin ve motoru rölantide en az 5 dakika çalıştırın.

- Motoru durdurun ve makinanın etrafında gezinerek yağ ya da su sızıntısı var mı diye kontrol edin.

- Motorunuz güzel bir şekilde ısındıktan sonra park frenini bırakın ve ilerlerken frenlere birkaç kez basıp çekerek frenlemenizi kontrol edin. Gerekirse frenlerinizi ayarlayın. ..... ALINTIDIR... http://www.tarimteknolojileri.com/?p=102# yazar:TracMan

Ynt: neden yurt dışındaki eski traktörler dağa bakımlı ???

Kardeşim bunların altına nereden alıntı yapıldıgını kimin yazdıgınıda yaz çünkü bu çok büyük bir suçtur dava açsa istediği kadar canını yakabilir özellikle internette herkesin görüp okuyabilecegi bir yerde yayınlıyorsan...

efeee09 link=topic=40932.msg364843#msg364843 date=1300806674' Alıntı:
Kardeşim bunların altına nereden alıntı yapıldıgını kimin yazdıgınıda yaz çünkü bu çok büyük bir suçtur dava açsa istediği kadar canını yakabilir özellikle internette herkesin görüp okuyabilecegi bir yerde yayınlıyorsan...

DÜZELTTİM KARDEŞİM LİNKİ YAZDIM SADECE YAZANINI YAZMAMIŞLAR

eline sağlık.bazı insanlarımız üşengeç. tarladan nasıl geliyorsa makiayı öylece bırakıyor. 100 milyara motor alıyor ama garibim motor dışarda kalıyor. Gidip bir tente yapsa güneşten yağmur kardan korunacak ama bunu yapacak adam nerde

avrupalı veya batılı diyelim bu işe.
adamlar servise giderler ucuz pahalı demezler.
degişmesi gereken degişir.idare etme olayı yoktur.
bizde ki gibi bunun kaporta bayalı gövde boyalı bu niye degişmiş miş miş yok.
saatlik yıllık bakımları tarifince yapılır.
erinmeden acele etmeden iş yaparlar.
evlerinde çiftliklerinde hersistem mevcut.
anlayış ve kültür farkı var.
EN ÖNEMLİSİ DEVLET TARIM VE ÇİFTÇİLİK SİSTEMİNİ RAYINA OTURTMUŞ SİSTEM TIKIR TIKIR İŞLİYOR.HÜKÜMETLER DEGİŞSE BİLE SİSTEM AYNI.
ya bizde bakandan bakan dağlar kadar fark var.hükümetler ve partilerde dağlar kadar fark var anlayış ve polika açısından.
satandartlar ve güvenli iş güvenli sürüş batılılarda ön planda.bizde tam tersi.
teker kabak olur hala kullanırız.

motor çalışmaz sürüklyerek çalıştırırız.
akü olma z çekerriz
firenler tutmaz idare ederiz
yag yakarız.senede bir yag degiştiriiz.lamba yanmaz yine yolada gideriz tarla süreriz.
telle bağlar teneke ip takarız.
yaparız yaparız .......
eeee bizimkide bukadar temiz olur

köylü link=topic=40932.msg393278#msg393278 date=1304417102' Alıntı:
avrupalı veya batılı diyelim bu işe.
adamlar servise giderler ucuz pahalı demezler.
degişmesi gereken degişir.idare etme olayı yoktur.
bizde ki gibi bunun kaporta bayalı gövde boyalı bu niye degişmiş miş miş yok.
saatlik yıllık bakımları tarifince yapılır.
erinmeden acele etmeden iş yaparlar.
evlerinde çiftliklerinde hersistem mevcut.
anlayış ve kültür farkı var.
EN ÖNEMLİSİ DEVLET TARIM VE ÇİFTÇİLİK SİSTEMİNİ RAYINA OTURTMUŞ SİSTEM TIKIR TIKIR İŞLİYOR.HÜKÜMETLER DEGİŞSE BİLE SİSTEM AYNI.
ya bizde bakandan bakan dağlar kadar fark var.hükümetler ve partilerde dağlar kadar fark var anlayış ve polika açısından.
satandartlar ve güvenli iş güvenli sürüş batılılarda ön planda.bizde tam tersi.
teker kabak olur hala kullanırız.

motor çalışmaz sürüklyerek çalıştırırız.
akü olma z çekerriz
firenler tutmaz idare ederiz
yag yakarız.senede bir yag degiştiriiz.lamba yanmaz yine yolada gideriz tarla süreriz.
telle bağlar teneke ip takarız.
yaparız yaparız .......
eeee bizimkide bukadar temiz olur

bazı aradaşlar dağa o mu çeker bu mu çeker diye konu açıolar..

Birincisi daha kaliteli oldugu icin, ikincisi adam tarladan cikar cikmaz su tutup az cok motorunu yikiyor. bakimlarini aksatmiyor...

DqN 58 link=topic=40932.msg393427#msg393427 date=1304436008' Alıntı:
Yıkamacı benim yıkadığım gibi yapamıyor
senin yikamacida is yokmus. yildizeli yavu ya gel. zekai abiyi bul...selamimi söyle cincik gibi yapar moturunu.hele bi kurutmasi var hayran oluyom.ahahah

mustafagursacli link=topic=40932.msg393559#msg393559 date=1304446353' Alıntı:
yav toprağım öyle bi anlatıyosun ki yıkamacıyı......
Anla iste mustafa, nasil becerikli bi adam. ))) Gecen yaz gittim. Bi güzel yikadi, deri ile kuruladi...Abi borcumuz ne dedim, dedi 10 lira versen yeter..Neeeeeeeeeeeeeyyyyyyyyyyy dedim, 10 lirami..La gardas, millet diyoda sendemi diyon, bide almanci olacan dedi. Abi dedim 10 liraya moturmu yikanir. 15 al bari.)))Sivasta 20 aliyolar arabaya, oda yarisi islanmamis.))) La biz 10 nu alamiyoz sen 15 diyon diyo....

satocan58 link=topic=40932.msg393566#msg393566 date=1304446622' Alıntı:
Anla iste mustafa, nasil becerikli bi adam. ))) Gecen yaz gittim. Bi güzel yikadi, deri ile kuruladi...Abi borcumuz ne dedim, dedi 10 lira versen yeter..Neeeeeeeeeeeeeyyyyyyyyyyy dedim, 10 lirami..La gardas, millet diyoda sendemi diyon, bide almanci olacan dedi. Abi dedim 10 liraya moturmu yikanir. 15 al bari.)))Sivasta 20 aliyolar arabaya, oda yarisi islanmamis.))) La biz 10 nu alamiyoz sen 15 diyon diyo....
abi yeri gelince 50 kuruşu ararım yeri gelince 50 liranın gözünün yaşına bakmam ...sende aynısın ...HAK EDENE HAK ETTİĞİNİ VERECEN ......