Haşhaş tarımı hakkında...

Arkadaşlar bir arkadaşımız haşhaş tarımı hakkında bildiklerimi sormuş.Bende cevabı ileti olarak değilde bir konu olarak paylaşmak istedim.

haşhaş tarımı hakkında hakkında bilgisi yada düşüncesi olan arkadaşlarıdanda bu konuya katkıda bulunmasını istiyorum.

Ynt: Haşhaş tarımı hakkında...

Haşhaş bildiğim sarı,mavi ve beyaz olmak üzere 3 çeşidi var.sarı haşaşın bizim buralarda ekonomik değeri en düşük olan evlerde gıda olarak kullanılıyor.fiyatı en düşük.mavi haşaş fiyat olarak 2,9 tl lerde.beyaz haşaş ın fiyatı 3,5 tl.ben beyaz haşa ekerim.

haşaşı ekmek için TMO ya beyanname veriyorsun.TMO nun gösterdiği saha dışına ekim yapamazsın.kapsulleri TMO ya satmak zorundasın.kapsullerde çizik olmayacak.bu kurallara uymazsan jandarma eşliğinde tarlan bozulur.seni mahkemeye verirler.

kütahyada kış biraz sert geçiyor.sert kışlar haşaşı öldürür.haşaşın ölmemesi için kışa girmeden biraz büyümüş olması gerekir.biraz erken ekeceksin.eylül ün son haftası gibi.ekerken siyah gübre atarsan kışa daha dayanıklı olur.ektikten 3 günsonra tohuta atılan nohutil isimli yabancı ot zehiri atarım.çapada faydası olur.

çapalamayı mart ayında yaparsın.bu seneki gibi geç bir kış olursa nisana da aksayabilir.çapalayınca üstüne beyaz gübre atılır.iki defa çapalnırsa daha fazla verim alınır.

temmuzun ilk haftası hasat olur.kozakları işçi kırar çuvala doldurur.bunu ayıran elek makineleri vardır.elersin.haşhaşı ayrı satılır.haşhaşın fiyatı borsa gibi günlük değişir.kapsülleri de TMO nun belirttiği gün götürür teslim edersin.

dekardan 100 kilo haşhaş ve 100 kilo kapsül alınır.haşa ortalama 3,5 tl den 350 lira.kapsül 2,5 tl den 250 tl toplam dekardan 600 tl getirisi vardır.çapa ve işçi giderleri bu rakamdan düşülecektir.

BEyaz ve Mor ekilir bizim burda sadece başka çeşit var mı bilemem.ortalama 50 dönüm ekiyoruz sene de bu sene işciler ali abi gilin ile aynı 25 tl den geldi günlük en az 50 işci falan geliyor. deevlet kontrol ile ekilir her yerde üretim yok tur.fiyatı bu aralar bu güne kadar en düşük fiyat ta son demlerini yaşıyor diyor kimileri. belki bi umut yükselir fiyatı.Mibzer le yada fırfır la ekiyoruz. hasat ı haziran sonu temmuz başların da olur.işci kırıyor çuvala ordan i biz tarladan toplarız haşhaş kırma makine si ile kırarız kabuk lar ayrı bi yere haşhaşlar ayrı bir yerer haşhaşları evin altın da stok larız. kabukları da bir yere stok ederiz zamanı geline toprak mahsülleri ofiisine yatırırız. Benim bilgilerim bu kadar...

Ally TOKMAKCI link=topic=40970.msg372017#msg372017 date=1301864018' Alıntı:
BEyaz ve Mor ekilir bizim burda sadece başka çeşit var mı bilemem.ortalama 50 dönüm ekiyoruz sene de bu sene işciler ali abi gilin ile aynı 25 tl den geldi günlük en az 50 işci falan geliyor. deevlet kontrol ile ekilir her yerde üretim yok tur.fiyatı bu aralar bu güne kadar en düşük fiyat ta son demlerini yaşıyor diyor kimileri. belki bi umut yükselir fiyatı.Mibzer le yada fırfır la ekiyoruz. hasat ı haziran sonu temmuz başların da olur.işci kırıyor çuvala ordan i biz tarladan toplarız haşhaş kırma makine si ile kırarız kabuk lar ayrı bi yere haşhaşlar ayrı bir yerer haşhaşları evin altın da stok larız. kabukları da bir yere stok ederiz zamanı geline toprak mahsülleri ofiisine yatırırız. Benim bilgilerim bu kadar...
alyy tokmakcı bey dekarda ne kadar net gelir elde etiniz ? 50 dönüm yerden kaç ton kapsül ve haşhaş geldi? ayrıca sulama yaptınızmı yoksa kurumu?

Tahmi nim tam net birşey sölemiyeyim. 45 yada 50 dönüm civarı idi 5 ton haşhaş geldi 4 - 4,5 ton da kabuk gelmişti. tam net değil ama.sulama var yağmurlama ile iki kere falan suluyoruz su bol olur sa daha fazla oluyor tabi.

hava şartlarına göre 1 veya 2 su suyu çiçek açmadan öncekelle aşağı doğru eğikken yapmalısın yoksa içine su alır çürüme yapar
kabuğu masrafını karşılar içi kar kalır, bu sene 2300 tl sarı yı 3000 tl ye mor u verdim ortalama 100 kilo çivarı yapar
bizim burda birininki çok seyrek çıktı boz dedik adam 150 kg aldı bende bu sene 100 gr dekara ektim bakalım nolcek

Haşhaş ekimi bizde serp yöntemi ile yapılıyor. Ekişten önce tarla nasıl hazırlanıyor? Mibzer ile ekiş yapılmasının avantajları nelerdir. Fırfır dediğiniz gübre serpme makinası mı? Fırfırla atarsam tohum ile neyi karıştıracağım,karışım oranları nedir?Elle serperken kum ile karıştırılıyor.Bizde mibzer sadece ziraat odasında Polatlı yuapımı bozkurt mibzer var (22 sıra) ilçede başka mizer de mibzer kültürü de yok. Biz 15 dönüm haşhaş ektik 45 işçi çapada çalıştı. İlaç kullanmadık. taban gübresi atmadık.Üstüne 10 çuval 33 lük nitrat (1.çapada), 4 çuval 2.çapada attık.Birde zayıf yerlere çok az üre attık, gelişimi iyi. (Yalnız tarla patates nadası idi)ancak mantar(mavi küf).kök boğazı çürüğü var. sararıp kuruyan haşhaşlar da var. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.[size=10pt][/size]