pulluk agırlıgının çekişe etkısı nedır

Ynt: pulluk agırlıgının çekişe etkısı nedır

bencede ağır pulluk daha iyidir traktör zemine daha iyibasacağı için daha rahal gider sert zeminlerde toprağın yüzüne çıkmaz ağırlıktan ziyade pulluğun uzun olması tıraktörü yoruyor kısa pulluklar daha rahat sürüm yapıyor düşüncesindeyim

arkadaşlar pulluk agırlıgının çekişe etkisi şöyledir.. pulluk cok agır olursa traktörün hidrolik kaldırma kapasitesine baglı olarak esneme yapması hassasiyetin rahat olarak ve ani tepkiler göstermesini engeller buda traktöre ddirek yuk bindrir ve traktörü devrinden cekişinden düşürür.. bu acıdan çok agır pulluk kullanmak cok iyi degildir.. cok hafif pulluk ise her zemine batmaz traktörü cok hafifletir hassasiyet pullugu oynakttıgında ciddi bi yuk binmez tekerlere ve patinaja neden olabilir ekstra.. en iyisi traktörün hidrolik kaldırma kapasitesine uygun olan aralıkta bi pulluk kullanmaktır... örnegin hidrolik kaldırma kapasitesi 4000kg olan bi traktör 750kg a kadar olan pulluklarla rahat ve ideal olarak çalışır.. traktör kullanım klavuzlarında bu bilgi varzaten ideal pulluk agırlıgı v.s.
hassasiyet bire bir traktörün performansı ile etkilidir hatta pulluk performansında en cok etki eden şeydir..

alpler 4lu 11 no.476kg ünlü 430 kg aydın pulluk 418 kg göturduklerı yer 112 cm eski yurtdışından gelen hakıkı avrupa pullukları tamamen hafıf kulak yapısı çok donuk oldugu halde yınede rahatgıdıyo traktorler :S

ceya023 link=topic=40994.msg365956#msg365956 date=1300949882' Alıntı:
arkadaşlar pulluk agırlıgının çekişe etkisi şöyledir.. pulluk cok agır olursa traktörün hidrolik kaldırma kapasitesine baglı olarak esneme yapması hassasiyetin rahat olarak ve ani tepkiler göstermesini engeller buda traktöre ddirek yuk bindrir ve traktörü devrinden cekişinden düşürür.. bu acıdan çok agır pulluk kullanmak cok iyi degildir.. cok hafif pulluk ise her zemine batmaz traktörü cok hafifletir hassasiyet pullugu oynakttıgında ciddi bi yuk binmez tekerlere ve patinaja neden olabilir ekstra.. en iyisi traktörün hidrolik kaldırma kapasitesine uygun olan aralıkta bi pulluk kullanmaktır... örnegin hidrolik kaldırma kapasitesi 4000kg olan bi traktör 750kg a kadar olan pulluklarla rahat ve ideal olarak çalışır.. traktör kullanım klavuzlarında bu bilgi varzaten ideal pulluk agırlıgı v.s.
hassasiyet bire bir traktörün performansı ile etkilidir hatta pulluk performansında en cok etki eden şeydir..

Güzel açıklama olmuş teşekkürler..

musaakkaya link=topic=40994.msg365959#msg365959 date=1300951746' Alıntı:
Güzel açıklama olmuş teşekkürler..

Musa abi bende tam tersi düşncesindeyim. Neden dersen, biz de MF avrupa 135 var. Pullukta alpler 8 numara 3 ' lü pulluk. Pulluğun üstüne ben daha çok batması için ağırlık, taş gibi şeyler koydum. Çok güzel çift sürdüm. Hafifçe kolları tarttırınca traktör patinajı kesiyor hemen. Ama sonraki sene ağırlıksız sürdüm. tam tersi oldu sürekli patinaj yaptı. Evde ağırlıkları da bulamadım. Resmen eziyet oldu bana.

demirciler_14 sen benim yorumumu daha dikkatli okursan orada zaten cok hafif olmaması gerektiginide söyledim.. ayrıca senin sorunun traktörünün agırlıgıyla ilgili senin traktörüne ek agırlık takman daha verimli olur.. sürekli elin hidrolik kolunda olmaz arkana bakmazsın ozaman..

ceya023 link=topic=40994.msg366297#msg366297 date=1300995706' Alıntı:
demirciler_14 sen benim yorumumu daha dikkatli okursan orada zaten cok hafif olmaması gerektiginide söyledim.. ayrıca senin sorunun traktörünün agırlıgıyla ilgili senin traktörüne ek agırlık takman daha verimli olur.. sürekli elin hidrolik kolunda olmaz arkana bakmazsın ozaman..

Bir kere tarttırıp ayarladın mı benim işim bitiyor. Sonra devam ama tabi heryerde değil :D

hafif traktörlerde tekerli çift sürmesi z0r 0lur...sürekli traktör patinaj yapar...ağırlığı hafif traktörlerde tekersiz,vede pulluk ağır 0lursa traktöre binen yük d0layısıyla lastikler kaçırmaz ve rahat sürüm 0lur...tşkr

Arkadaşlar traktörleri traktörünüzün ön ağırlıgı ve pullugunuzn en arkasının yere doğru çekilmesi dengede tutar bunun için traktörünüze göre pulluk seçmeniz çok önemli.Yani fazla ağır pullukda traktörünüzü fazlasıyla yerle haşır neşir eder hafif pullukta aynı şekilde traktörünüzün önüne göre hafif pullukta aynı şekilde iş kaybına yol açar..

• Beğen
Tepkiler: Cimender

sami ÖZKAN link=topic=40994.msg365952#msg365952 date=1300948382' Alıntı:
bencede ağır pulluk daha iyidir traktör zemine daha iyibasacağı için daha rahal gider sert zeminlerde toprağın yüzüne çıkmaz ağırlıktan ziyade pulluğun uzun olması tıraktörü yoruyor kısa pulluklar daha rahat sürüm yapıyor düşüncesindeyim
öyle demişsinde sami abi şimdi bitane 4lü ünlü pulluğun uzunluğu 5li turanın uzunluğu kadar ve bunu çok denedik ünlüyü traktörler 1demir fazla çekiyor. yani 4lü turan çeken bir traktör aynı numara 5li ünlüyü rahat bir şekilde götürüyor..bence buda iki demir arasındaki mesafeden kaynaklanıyor toprağı aradan daha rahat çıkartıyor.tabi birde hafif olması..bu söylediklerim klasik ünlü modeli için.