TOPRAĞA ATTIĞIMIZ GÜBRELERDEN SİZCE NE KADAR YARARLANABİLİYORUZ?

Ynt: TOPRAĞA ATTIĞIMIZ GÜBRELERDEN SİZCE NE KADAR YARARLANABİLİYORUZ?

bakıyorumda böyle gerekli konulara kimse yorum yazmıyor ama bi traktör kavgasına herkes katılıyor hayret bence 20 kg atılan bi gübrede en az 5 kg kayıp olur tabii yagış yakalamak cok önemli

köydeki ziraat mühendisinin dediğine göre topraktaki organik madde oranının en az %1.50 olması gerekiyomuş bitkilerin topraktan yeterince beslenebilmesi için tabi toprakta yeterli besin olduğu zaman ( N.P.K )

tolga link=topic=41069.msg366971#msg366971 date=1301089519' Alıntı:
bakıyorumda böyle gerekli konulara kimse yorum yazmıyor ama bi traktör kavgasına herkes katılıyor hayret bence 20 kg atılan bi gübrede en az 5 kg kayıp olur tabii yagış yakalamak cok önemli
katılıyorum size bir traktör kavgasında yüzlerce cevap yazılıyor ama böyle önemli konulara yer yok yorumda yok ben bu forumda böyle gerekli bilgiler paylaşacam.herkesden de bunu bekliyorum. çiftçi olarak cebimize giren kar miktarına bakalım traktörlerin çekişmesine değil ok-*-s

fatih ödemişli link=topic=41069.msg366991#msg366991 date=1301091405' Alıntı:
akşamüstü atarım cigle emişir sabah çig kalkmadantoprakyumuşacıkken işçiligimi yaparım yuzde yuz verım alırım ok-*-s
yani %100 bitkiye ulaştırabiliyomusunuz.

ama önemli olan bitkiye ulaştırmak bunun için yapılan uygulamalar varmı acaba varsa nelerdir.yoksa 20 kg gübrenin tamamı erir ama btki diyelim ki 10 kg nı alabiliyor bunu geliştiren uygulama felan varmı acaba.

aydınö link=topic=41069.msg367004#msg367004 date=1301092106' Alıntı:
ama önemli olan bitkiye ulaştırmak bunun için yapılan uygulamalar varmı acaba varsa nelerdir.yoksa 20 kg gübrenin tamamı erir ama btki diyelim ki 10 kg nı alabiliyor bunu geliştiren uygulama felan varmı acaba.
bu konuda ilk önce toprak tahlili gereklidir daha sonrada ziraat mühendisinin tavsiyesi.bunu çoğu çiftçi bilemez.
ve senin açtığın bu konuya ancak bu site üyelerinin % 10 cevap verebilir, o % 10 da bu konuyu gördü ise..

aydınö link=topic=41069.msg367004#msg367004 date=1301092106' Alıntı:

realmmt link=topic=41069.msg367015#msg367015 date=1301092953' Alıntı:
bu konu hakkında benim yaptığım uygulama humik asit atıyorum toprağa bazı arkadaşlar fulvik asitte atıyo ben fulvik asit kullanmadım hiç

Bizim bi tanıdık ' leonardit ' diye bir madde atmıştı, işe yaradımı tam bilmiyorum ama gübre ile kimyasal etkileşime girip çözünerek bitkinin azot ve potasyumu daha hızlı çekmesini sağlıyorumuş, bi katalizör gibi davranıyormuş yani. Leonardit ' dede humik asit ve fulvik asit var galiba. Analiz yaptırdı tarlayı kireçli çıkmıştı ondan sonra böle bir şey uyguladı, yararı ne kadar vardır tam bilmiyorum ama.

Ziraat mühendisi arkadaşlar bu konuda detaylı bilgi verirlerse seviniriz.

bartu link=topic=41069.msg367017#msg367017 date=1301092967' Alıntı:
bu konuda ilk önce toprak tahlili gereklidir daha sonrada ziraat mühendisinin tavsiyesi.bunu çoğu çiftçi bilemez.
ve senin açtığın bu konuya ancak bu site üyelerinin % 10 cevap verebilir, o % 10 da bu konuyu gördü ise..
anladım

gubreyi ne kadar attigimiz degil bitkinin ne kadar gubreye ihtiyac duydugu daha onemli bence. bunun icinde toprak ve yaprak analizi sart. yoksa ha 15 atmissin ha 30 bi onemi yok. lazim degildir atarsin cebine zarar, cok lazimdir atmazsin urune zarar.. dengeyi bilmek sart.

Bizde hümik asit fulvik asit kombinelerinden kullanıyoruz ve çok fayda gördüğümüzü zannediyorum bildiğim kadarıyla bu maddeler topraktaki bitkinin alamadığı metaryelleri maddeleri ayrıştırıp alabilecek hale getiriyor.

bartu link=topic=41069.msg367017#msg367017 date=1301092967' Alıntı:
Zaman ve zemin önemlidir..Bunu yakalayamassan, tavsiye, bilgi v.s. ne varsa hepsi hava.. :)

günümüzdeki ziraat mühendislerinin cogu hem ilaccı hem gubreci kar marjı en yuksek ılacı ve gubreyı sana verurler umutta tabi topragına gore herşeyi cıftcı seccek muhendıse kaldınmı senı arka ustu tarlada yatırıp göge göge çişletır topraga faydası var dıye esas işi bilen rıske gırendır oda ciftçidir maasada oturmakla bu iş olmaz analızde yemez ah tuh vah yıllar gecer gıder toprak yapısı sıcaklık ıklım urun tohum 50 tane degişken faktör var işin özetiiiiiii tecrübeeeeeeeeeeeeeeeeeee zuha-*-s

üst üste yağışlarda bitki gübreden tam anlamıyla yararlamıyor çünkü gübre yıkanıp aşağıya iner (AZOT DÖNGÜSÜ] fakat çiğli ortamda gübreden daha fazla yararlanır buda verime etki eder çok yağışlı yerlerde gübreleme sayısını artırmak gerekir böylece daha fazla faydalansın.. her element toprağın her bölgesinde aynı değildir aynı tarlada farklı miktarlarda element vardır bunun için ensağlamcı tutum sıvı gübredir bitkiye yapraktan uygulanan karışık elementlen çinko mangan demir ... bunlar bitki için gerekli iz elementlerdir klorofil olarak gördüğümüz bitkinin yeşil kısmıdır nekadar klorofil miktarı fazla olursa bitki okadar yeşil gözükür ve okadar kendi bünyesine besin biriktirir bunları özellikle yanmış çiftlik gübresinin ne kadar faydalı olduğunu bilirsiniz buradaki gübrenin faydasından farklı olarak ayrıştırıcılara zemin hazırlar yani her tarafın azot olduğu bir ortamda bu bakteriler yaşayamaz bu yüzden onlara üreme ortamı hazırlamalıyız bunlarda bizim bitki yaşamı boyunca hazır işçilerimizdir BUNLARI UYDURMUYORUM BEN BİR BİYOLOG OLARAK YAZDIM YAN RESİMDEKİ ARPA KUŞAĞI GEÇMİŞTİR KESİNLİKLE SULANMAMIŞTIR HERKESE BEREKETLİ BİLİNÇLİ BOL KAZANÇLAR...

Bence gübreyi attıktan hemen sonra yağmur yağması gerekir. Yoksa gübre benzin misali uçar gider. Bunu nerden biliyorum çünkü; geçen yıl hava bulutluyken sabah başladık akşama kadar 200 dekar yere amonyum nitrat attık. Akşama doğru eve döndük. akşam ezanı bir yağmur başladı sel sele gitti. Sabaha kadar yağdı. Ve ortalama 10 cm olan buğday 1 hafta içinde 20-30 cm boy attı. Hava durumunu takip edip yağıştan önce atmak lazım ...

hacimmet link=topic=41069.msg367050#msg367050 date=1301116012' Alıntı:
Bizde hümik asit fulvik asit kombinelerinden kullanıyoruz ve çok fayda gördüğümüzü zannediyorum bildiğim kadarıyla bu maddeler topraktaki bitkinin alamadığı metaryelleri maddeleri ayrıştırıp alabilecek hale getiriyor.
Humikaistten kasıt; içinde bulundurduğu humus miktarı ile alakalı heralde.. Bu gün tv reklamında TKİ. ninde humikasit ürettiğini duydum.. Yaşantımın bir bölümünde
kömür işletmelerinde iş makinası operatörlüğü yaptım.. Tam oluşamamış kömürlere kist denilirdi ve bunların içinde bitki kökleri,salyangoz kabukları v.s. bulunur.. Bunların o zamanlarda ticari bir değeri yoktu ve ayıklama yapılarak kömüre karışması önlenirdi. Şimdi bunlar humik asit olarak karşımıza çıktı.. Bizim bölgemizde de bir çok terkedilmiş kömür işletmesi mevcut ve bunların karışık olduğu hayli kömür tozu var..
Nasip olursa ; bu yıl bunlardan bir kısım tarlalara remorkla taşıyıp deneme yapacağım, şimdi,ye kadar yapılan denemelrde çayırların ıslah edilip tarıma kazandırılmasında gözle görülür bir farkı olmuştur.. Bakalım bizim ağır killi ve pH değeri 7.5 in üzerinde olan topraklarda fayda edecekmi..? Bunu kısmet olursa önümüzdeki ekim sezonunda paylaşıcam.