SÜT VE BESİ İŞLETMELERİNİZDE EN ÇOK KARŞILAŞTIĞINIZ SAĞLIK SORUNLARI NELERDİR?

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

İşletmemizde güz aylarında (ekim,kasım,aralık) çok ciddi bir mastitis vakası görüldü meme kayıbı yaşamadan tedavi ediyordum ama bir türlü geçmiyordu başka hayvanlarada bulaşıyordu sonra sağım vakitlerini 12-12 saate ayarladım mastitis vakası geçti,bu yıl işletmede kızgınlık göstermeme ve döl tutmama problemide var.

Ynt: SÜT VE BESİ İŞLETMELERİNİZDE EN ÇOK KARŞILAŞTIĞINIZ SAĞLIK SORUNLARI NELERDİR?

İşte örnek bir konu daha teşekkürler, elelrinize, emeğinize sağlık. Bu güzel konuların, forumda artarak devam etmesini umuyorum. Bilgi paylaşımına güzel bir örnek tekrar teşekkürler.

Ynt: SÜT VE BESİ İŞLETMELERİNİZDE EN ÇOK KARŞILAŞTIĞINIZ SAĞLIK SORUNLARI NELERDİR?

n_cebeci link=topic=41079.msg367269#msg367269 date=1301165683' Alıntı:
İşte örnek bir konu daha teşekkürler, elelrinize, emeğinize sağlık. Bu güzel konuların, forumda artarak devam etmesini umuyorum. Bilgi paylaşımına güzel bir örnek tekrar teşekkürler.
necati abi bekte bekliyosun heralde seneye golü atarsın gibi geliyor....

bir kaçına kilo aldıramadım kimisinde de rumen sorunları var şu andada biri hasta keyifsizlik iştahsızlık ve son birgündürde ishal var veterineri aradım önerdiği ilaçları kullandım bekliyorum ne olacak

benim besi hayvanlardada iştahsızlık,hazımsızlık ve şişme sık sık görülüyor ben bu yaşıma kadar böyle bişeye raslamaadım Allah sonunu hayır getire....

besi hayvanlarımızda sadece yeni aldığımız aylarda biraz uyum sorunu iştahsızlık falan sorunları ile karşılaşıyoruz ilaç tadavisi ile sorunu gideriyoruz herkese zararsız hastalıksız bakımlar

mustafagursacli link=topic=41079.msg367277#msg367277 date=1301166128' Alıntı:
necati abi bekte bekliyosun heralde seneye golü atarsın gibi geliyor....
Gol tmak gidi değerlendirmemek lazım. Çifçiliğe yavaş yavaş başladık ısınma urlarındayız, araştırmaya öğrenmeye çalışıyoruz bildiğin gibi.

karşılaşmadığımız sorun kalmıyor ki.her türlü sorunla bol bol karşılaşıyoruz. bu yüzden artık kendimin sağlık sorunları başgörterecek nerdeyse....

Ynt: süt ve besi isletmelerinizde en cok karsilastiginiz saglik sorunlari

ineklerde dul tutmama ve mastitis hastaligi dul tutmama sorununu cuzemedim bi turlu ama mastitisti cuzdum cok sukur benim mastitistin azdigi aylar genelde yaz aylari onlarida her uglen vakti ineklerin memelerine soguk su dukuyorum yikiyorum ve memelerini geciyo cok sukur besi hayvanlarinda ise bi sorun yasamiyorum cok sukur arasira ufak tefek sorunlar cikiyo ama onlarda normal. not besi ve sut hayvanlarinda 15 gunde bir ademin vuruyorum baskada vitamin falan ilgilenmiyorum benden bu kadar

Ynt: süt ve besi isletmelerinizde en cok karsilastiginiz saglik sorunlari

Hebun021 link=topic=41079.msg499971#msg499971 date=1325034649' Alıntı:
ineklerde dul tutmama ve mastitis hastaligi dul tutmama sorununu cuzemedim bi turlu ama mastitisti cuzdum cok sukur benim mastitistin azdigi aylar genelde yaz aylari onlarida her uglen vakti ineklerin memelerine soguk su dukuyorum yikiyorum ve memelerini geciyo cok sukur besi hayvanlarinda ise bi sorun yasamiyorum cok sukur arasira ufak tefek sorunlar cikiyo ama onlarda normal. not besi ve sut hayvanlarinda 15 gunde bir ademin vuruyorum baskada vitamin falan ilgilenmiyorum benden bu kadar
Döl tutma sorununun başlıca ana nedeni beslenme sorunları mastitis sorununu çözme şekliniz değişikmiş hayvanları 3 öğün sağsak mastisis problemin sıfıra indiririz neredeyse ben tam 12 şer saatte sağım yapıyorum bu şekilde bile mastisis sorununu çözdüm sayılır şükür

Ynt: süt ve besi işletmelerinizde en cok karsilastiginiz saglik sorunlari neler

Bizim memlekete yazlari fazla sicak oldugu icin ineklerin vucut isisi artar dolayisiyla memelerinde sicakligi artar hem hayvani serinletmek hemde hijyen saglamak icin boyle bi yola bas vurduk bi veteriner arkadas dedi bizde uyguladik pozitif sonucta aldik tabi bunlarlada yetmiyo hayvanin altida temiz olmali ve hijyenik olmali elbet sizin kadar bilmiyoruzdur sizin gibi ustadlardan ogrenecegimiz cok seyler var bide fazla sut veren ornegin 25 litreden fazla sut veren ineklere 3 sagim uygulamak cok iyi bi tedbir olur mastitis iletine karsi saygilar..

Bizim inekler açık beside duruyor.Yılda bir sefer yaptığımız MASTİVAK(egevette var) ve kuruya çıkarken yaptığımız kuru dönem antibiyotiği baya bi etkili oldu.20 sağmal inekte bir kez meme problemiyle karşılaştık.Döl tutmama bizde de var.Veteriner arkadaşlarla sorun çözümü için uğraşıyoruz.

Sağım sonrası yemleme yaparak hayvanların en az yarım saat ayakta kalmaları sağlanırsa (bu sürede açık olan meme uçları kapanacaktır) yarar sağlayacaktır.

izmirli64 link=topic=41079.msg574825#msg574825 date=1333559023' Alıntı:
en çok döl tutmama ve meme hastalıkları en çok karşlştgmz sornlardan birisi
Arkadaşım bu yıl ineklerimden biri kızgınlık göstermedi doğumu sorunlu olmuştu ve eşi düşmemişti ne yaptıysam 5 aydır kızgınlık göstermedi sonra bir tanıdığın tavsiyesi üzerine selenyum içerikli haplar varya Zincosel den 2 gün arayla 5 er hap 15-20 gün boyunca attırdım ve inek çok hızlı bir şekilde kızgınlık gösterdi.

bu yıl bizim hayvanlardada ishal sık görüldü nedeni buyuk ölçüde aldıgımız fabrika yemindeki üre miktarının fazlalıgından mış yemi tahlil etmişler üresi yuksek çıkmış.. baya ugrastık ishalle.. birde şu ara hayvanlarda mineral eksikliği var mineral takviyesinde buluncagız buzagılar toprak yiyor vitamin hapları verdim işe yaramadı annelerine mineral verecegiz bu yolla yavrularıda sütten minerali alır sanırım meraya çıkınca veteriner dedi geçer bu bakalım..

Bir kaç mastitis vakası, onlarıda tüple hallediyoruz çok şükür, bir iki iştahsızlık sorunu oldu, onada Bkombi veya Uno B yani B vitamini takviyesi ile müdahale ettik. Döl tutma oranını yoluna koyduk sayılır.

Döl tutma sıkıntısını vardı geçen sene biraz biraz çözmüştük,zaten doğumlar hep kış aylarına denk geldi hayvanın kendini toplaması için geçecek süreler yeni yeni doluyor.Bakacaz artık ama bu sene pek beklemiyorum ben,tam otun bol zamanına denk gelecek genellikle yeşil ot sıkıntıya ilaç gibi geliyo.Döl tutmamanın zaten genellikle en güzel çözümü doğru beslenme.

Mastitisten yana şeytan kulağına kurşun yakınlarda fazla sıkıntı çekmedik,ancak buzağılar yemleme ve bakım geçen senelerdeki gibi olmasına rağmen isal sıkıntımız çok oldu,şimdi hepsinin maşallahı var ama başlarda biraz uğraştırdı keratalar.

İneklerde de iki tane hipokalsemi(süt humması) durumu yaşadık,allahtan kayıpsız atlattık kışı.Burdan sonra bakım daha kolay tabi,tüm hayvancılık yapan abilerimi arkadaşlarıma bol bereketli sürüler.

Arkadaşlar mastitis sorunuyla bazen karşılaşıyoruz benim teavi şeklim öncelikle sağımı tam 12 satte bir yapıyoruz sağımdan sonra hayvanlar 1-1,5 saat yemde kalıyorlar yatmıyorlar yani sağım kurallarınada uymaya çalışıyoruz yinede mastitis olursa enroflaksasin,amaoksisilin tihidrat ve klovanik asitli antibiyotikler (bu etken maddeler süte geçiyor) hafif vakalarda ve erken teşhislerde ceftiforiçerikli antibiyotikler bunlarla birlikte ateş düşürücü uyguluyorum meme tüpüne gerek kalmadan tek uygulamada uçuk mastisisleri bile geçiriyor,hipokalsemi konusunda Çağrı doğuma en çok 8 en az 3 gün aralığında dekdoz D vitamini uygulanıyor süt hummasını önleyen benim bildiğim doğum öncesi tek uygulama ilaç şekli doğumla birlikte sıkıntı olabilecek hayvanlara kalsiyum uygulaması,fosfor ve B vitamin takviyesi de hipokalsemiyi engeller doğumdan sonrada inek az sağılırsa iyi olur.