+ Konuya Cevap Yaz
19 sonuçtan 1 ile 19 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Gübrede Dönen Oyunlar  Tarım Bakanlığı Bitki Besleme Ürünlerinin denetim elemanı olarak çalışan Sebahattin EMÜL Çiftçilerin nasıl aldatıldığını, ve Gübre piyasasında ne dolaplar döndüğünü açıkladı.

  Anadolu’da Haber Ajansı (an-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Emül şu açıklamaları yaptı;

  Sahte Gübreler ve Tanıtım Kitapçıklarındaki Abartılı Bilgilere Dikkat

  Tarım teşkilatında; Bitki Besleme Ürünlerinin denetim elemanı olarak çalıştığım süre içerisinde çok ilginç uygulamalarla karşılaştım. Okuyuculardan gelen yoğun istek üzerine bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Denetime başladığım ilk günlerde ambalaj ve etiketlerinde ithal olduğu belirtilen sadece bir depoda 40 ton olarak tespit ettiğim potasyum sülfat gübresinden numune alındı, ürünün potasyum sülfat torbalarına konulmuş mermer tozu olduğu tespit edildi.

  Albenili ambalajlarda satışa sunulan ve etiketlerinde yüksek oranlarda Fosfor ve Potas olduğu belirtilen ürünlerden numune alıp tetkik edildiğinde, Fosfor ve Potasın hiç olmadığı, bunların ucuz fiyatla satılan kristal Amonyum Sülfatın öğütülerek muhtelif renklerde boya karışımı uygulanıp, her formilasyon için ayrı ürün ve ambalaj rengi ile piyasaya sürüldüğü tespit edildi.

  D.A.P 18-46-0 Gübresi diğer kompoze gübrelerden daha pahalı olduğundan, bazı bayilerin çok miktarda D.A.P torbası temin ederek içerisine ucuz olan kompoze gübrelerini doldurup D.A.P fiyatına satarak haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

  Yüzlerce ton balçığın granül hale getirilip boyanarak büyük gübre fabrikalarının torbalarının da taklitleri yapılıp, kompoze gübre olarak köylerde ve bazı bayilerde çiftçilere satıldığı tespit edildi.

  Sıvı gübre adı altında satılıp, etiket bilgilerinde, muhtelif oranlarda N.P.K ve iz elementlerin olduğu belirtilmesine rağmen tamamen boya katılmış su olduğu tespit edildi.

  MAP torbalarının içerisine, ucuz olan Magnezyum sülfat konulup, MAP fiyatına satılarak çok yüksek miktarlarda haksız kazanç sağlandığı tespit edildi.

  Yukarıda belirtilen örnekler ve benzerleri ile defalarca karşılaşıp o günün şartlarında mevcut genelgeler neyi öngörüyorsa gereği yapıldı ve bu kişilerin büyük çoğunluğu gerekli cezalara çarptırılarak piyasadan çekilmek zorunda kaldılar.

  Tarım Bakanlığı yetkilileri benzer olumsuzluklara karşı, denetimlerini aralıksız sürdürüp gereğini yapma çabası içerisindeler. Ancak maalesef yasalar bu art niyetlilere karşı caydırıcı değil.

  Bu yasal boşluğu fırsat bilen; bazı kişi ve firmaların daha farklı versiyonlarla yine sahnede olduklarına şahit oluyoruz.

  Sahte gübrelerle çiftçiler aldatılıyor da, onun kadar aldatıcı olan ve Tarım Fuarlarında binlerce ziyaretçiye dağıtılan abartılı tanıtım kitapçıkları ve föylere ne dersiniz?

  Tamamen bitkisel menşeli olduğu belirtilen yerli bir organik gübrenin tanıtım kitapçığından derlediğim bilgilerden bazıları. Eğer yazılanlar doğru ise bu ürünün ‘’ MUCİZE’’, bunu üretenin de’’ MUCİT’’ olarak değerlendirilip, ödüllendirilmesi gerekir.

  İşte Tanıtım Kitapçığından Bazı Satır Başları:

  -Bu ürünü kullandığınız taktirde, Bitki Besin Maddeleri ihtiva eden Makro ve Mikro elementli hiç bir gübreyi kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü bu üründe bitkinin ve toprağın ihtiyacı olan tüm Makro ve Mikro elementler mevcuttur.

  - Bu ürünü kullandığınız takdirde verim şu kadar artacak, Hasattan şu kadar zaman önce uygularsanız hangi insektisit veya fungusiti kullanmış olursanız olun, meyvelere önceden verilmiş olan ilaç kalıntılarından eser kalmayacak ve dolayısı ile ürünleriniz gümrük kapılarından dönmeyecektir.

  - Bu gübreyi uygularsanız; toprağınız önceden uygulanan kimyasal gübre kalıntılarından arındırılacak ve organik tarım için uygun hale gelecektir.

  - Hasat edilen meyve ve sebzelerin hasat ömrü şu kadar artacak, şeker ve yağ oranı yükselecek, yumrulu bitkilerin yumruları daha fazla büyüyecek, meyveleriniz daha iri olacak ve dolayısı ile şu kadar kazançlı çıkacaksınız.

  - Bu gübreyi uygularsanız. Şu hastalık ve zararlılara karşı ürünleriniz mukavemet kazanacak ve zirai mücadele ilaçlarını kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

  Tanıtım bilgilerindeki abartı bu ve benzeri cümlelerle sayfalarca devam edip gidiyor. Bu ürünleri satanlar; Uluslar arası tarım fuarlarının en büyük ve en görkemli stantlarını oluşturuyor ve ziyaretçileri de dolup dolup taşıyor. Yine bu ürünleri tanıtan hostes kızların da oldukça dekolte ve abartılı giysiler giyip, konuklarını da güler yüzle karşılayıp çay kahve ikramından sonra yine güler yüzle uğurladıklarını görüyoruz. Ancak birçoğunun hayatlarında bir takvim yaprağı kadar yer tutan tarım bilgisine sahip olmadıkları da bir gerçek. Zaten bu firmaların sahipleri de ziraat ile ilgili herhangi bir tahsil almış değil.

  Bir ürünün alanı varsa satan kişiler mutlaka olacaktır. Bu tür abartılara inanan var ki bu kişiler bahse konu ürünlerini oldukça yüksek miktarda paralar ödeyerek Tarım Fuarlarında en görkemli stantları açıyor, bayi ve başbayi buluyor ve stantları da ziyaretçi akınına uğruyor.

  Yine bu kişiler ürünlerini, en ücra köylerden tutun da, ilgili bakanlık yetkililerinin en üst düzey temsilcilerinin de katılıp görkemli açılışların yapıldığı ’’Tarım Fuarlarında’’ sergiliyor ve bu tanıtım kitapçıklarını da Bakan, Müsteşar, Genel Müdür, Vali, Tarım İl Müdürleri de dahil olmak üzere yetkili veya yetkisiz tarım fuarlarını ziyaret eden herkese veriyorlar. Stantlarının girişinde de oldukça bakımlı muhtelif tarım ürünlerini büyük saksılarda sergilemişler. İşte bizim ürettiğimiz gübreyi siz de kullanırsanız ürünleriniz böyle sağlıklı ve kaliteli olur… kök yapısı böyle gelişir… v.s.

  Ulu önderimizce, memleketin efendiliğine layık görülen çiftçilerimiz. Bu aldatmaları hiç ama hiç hak etmiyor, kutsal olan alın terlerinin sömürülmesinde, çiftçilerimizi aldatan ve kazanç uğruna bu firmaların ürünlerinin satılmasında çiftçilere aracı olan bayiler de en az bu art niyetliler kadar sorumlular.

  Bu ürünleri üretip, abartılı reklamlarla tüm bitki besinlerini içerir ve bitkilerinizin tüm hastalık ve zararlılarına da çaredir, üstelik rezüdü kalıntılarını da bertaraf eder diye üretip satanların yüksek kazanç peşinde

  oldukları bir gerçek. Ancak bu ürünlerin bayiliğini ve başbayiliğini alıp çiftçilere pazarlayanlara ne dersiniz?

  Son söz olarak çiftçilerimizin aldatılmamaları için yetkilileri göreve davet ediyorum.
 2. #2

  Üyelik Tarihi
  15 Şubat 2010
  Şehir
  tomarzalı
  Yaş
  35
  Mesajlar
  655
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  vay anasını bizde tarlaya gübre attığımızı zannediyoruz neler varmış

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  03 Ağustos 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3,040
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  aslında kullandıgmız humik asit potasyum sulfat gübrelerini analizi yaptırsak cok iyi olur cok pahalıda bişey deil aslında ufak rakamalar

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  10 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  Biz hep kooparatiftan alıyoz bizde çıkmaz sahte olanı sanırım ;;;

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  Kütahya-Simav-
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,005
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  dedem dap diye alıyo ama ne olduğu belli değil hiçbi faydasını göremedim diyo demekki o da kaçak gübre imiş allah sonumuzu hayır etsin

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  01 Mart 2011
  Mesajlar
  417
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  Tarım kredi kooperatiflerinden alınan gübrelerde hata neredeyse yok denecek kadar azdır onlardan kullanın

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,754
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  Bir kamyon gübrenin tuz ile karıştırılıp 3 tır yapıldığını duymuştum.. Hala şüphelerim var A.Sülfat hakkında, tattım tuzlu değildi ama..

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  15 Şubat 2011
  Şehir
  izmir ödemiş
  Yaş
  26
  Mesajlar
  841
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  gübretaş yada toros *098*-

 9. #9
  realmmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Nisan 2010
  Şehir
  Çivril - Denizli
  Yaş
  27
  Mesajlar
  522
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  böyle kalpazanlıklara kapılmamak için gübre,humik asit,sıvı gübreleri tarım kredi koop. larından almak birinci seçeneğim koop. larda her ürün bulunmuyo bazen dışardan alışveriş yapmak zorunda kalıyorum o zaman köklü firmaların ürünleri kullanmayı tercih ediyorum koop. larda bu şekilde bi kalpazanlık olcağını zannetmiyorum ki zaten yazıda öle bişey söylenmemiş ,, bu şekilde dolandırıcık yapan firmaların isimlerini neden vermemişler acaba

 10. #10
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  bu memleket bukadar ucuzladımı arkadaşlar.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  01 Haziran 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,628
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  Alıntı DqN 58 link=topic=41147.msg368107#msg368107 date=1301329265 Nickli Üyeden Alıntı
  Biz hep kooparatiftan alıyoz bizde çıkmaz sahte olanı sanırım ;;;
  Valla bizde hep koop dn aliyoz. onlarda kazikliyosa vay bizim halimize.)) bi arada organik gübreye heves ettiydim, babami razi edemedimdi, adamin bildigi varmis demekki...

 12. #12
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  Bir zamanlar millet arasında dedikodular çıkmıştı çoğu gübre sahteymiş diye bizde gübreleri eritip bakmıştık içeriğine gözle tahlil yani taban gübrelerinin çoğunda eritildiği zaman ırmak kumu çıkıyor nitrat 33 tede eritildiği zaman beyaz ince kum çıkıyor artık yapılırken katılmasımı gerekiyor yoksa bizleri aldatıyorlarmı bilmiyorum.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,754
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  Alıntı hacimmet link=topic=41147.msg368284#msg368284 date=1301340064 Nickli Üyeden Alıntı
  Bir zamanlar millet arasında dedikodular çıkmıştı çoğu gübre sahteymiş diye bizde gübreleri eritip bakmıştık içeriğine gözle tahlil yani taban gübrelerinin çoğunda eritildiği zaman ırmak kumu çıkıyor nitrat 33 tede eritildiği zaman beyaz ince kum çıkıyor artık yapılırken katılmasımı gerekiyor yoksa bizleri aldatıyorlarmı bilmiyorum.
  Irmak kumu çıkması normal..Ben daha önce taş ocağı işlettiğimde Kütahya Azot Fabrikasına bizde malzeme kırmıştık, o zamanki kullanılan taşlar yeşil renkliydi.. Şimdi özelleşti nasıl malzeme kullanıyor bilmiyorum..

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  22 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir-Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  726
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  4 yıldır hep tüccardan alıyordum. 3 krş kar edecez diye. şimdiden sonra 3 krş fazla olsun kooperatif yada ziraat odasından alacağım.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  üç kağıtçı çok.çivril bölgesinde 1,5 - 2 tl arası aldıkları çerezlik ayçiçeklerini.şimdi tohumluk inegölden ve elbistandan geldi diye 8 -9 tl den satıyorlar.dün bir çuval adım. eve geldim.çuvalın üzerine yapıştırılan kargo etiketi uyduruk.çöplükten toplanmış.

 16. #16
  realmmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Nisan 2010
  Şehir
  Çivril - Denizli
  Yaş
  27
  Mesajlar
  522
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  Alıntı TT 55 link=topic=41147.msg368487#msg368487 date=1301379987 Nickli Üyeden Alıntı
  üç kağıtçı çok.çivril bölgesinde 1,5 - 2 tl arası aldıkları çerezlik ayçiçeklerini.şimdi tohumluk inegölden ve elbistandan geldi diye 8 -9 tl den satıyorlar.dün bir çuval adım. eve geldim.çuvalın üzerine yapıştırılan kargo etiketi uyduruk.çöplükten toplanmış.
  aynen abi çok üç kağıt dönüyo tohumlukta bende sözde inegöl den gelme aldım tohumu 8 tl den ama hiç zannetmiyorum inegölden geldiğini tohumların rengi bozmazsa güzel süt beyazı bakalım artık sezon sonu görcez nasıl olcak

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  özellikle sıvı gübre ve bitki besleme konularında sayamayacağımız kadar çok firma var.bunların da pekçoğu merdivenaltı diyebileceğimiz cinsten.onun için ismini bile duymadığımız şirketlerin ürünlerine ilgi göstermememiz lazım. bu ürünleri satın alarak onların ayakta kalmalarını biz sağlıyoruz çünkü. hatta son yıllarda tanıdık olan şirketlerin ürünlerinin etken maddeleri bile, daha ucuza malolduğu için çinden tedarik ediliyor. çin mallarına olan güven de herkes tarafından biliniyor tabi.

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  01 Mart 2011
  Mesajlar
  417
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  Arkadaşlar tohum ve gübre gibi şeyler üzerinde en kolay sahtekarlık yapılabilecek şeyler unutmayın buna göre işinizi garantiye alın.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  3,295
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar  herkez elinden geldiğince yapıyo bişeyler çuvalla patates, soğan alırız kışlık hiç bi zaman çuvalın üstündekilerle altındakiler bir olmadı.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Traktörlerde koltukla beraber dönen direksiyonlar
  Konu Sahibi efes015015 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 21.Mart.2015, 23:22
 2. Sürekli dönen kuyruk mili hakkında 3.085
  Konu Sahibi emrekaptan59 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 27
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2014, 12:07
 3. Ayçiçeğinde oyunlar
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Ayçiçeği
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 26.Ağustos.2013, 10:31
 4. OYNADIĞINIZ EN İYİ OYUNLAR
  Konu Sahibi hacimmet Forum PC Oyunları
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 01.Nisan.2013, 16:26
 5. Çocuk Oyunları
  Konu Sahibi bykangalli Forum Diğer Oyunlar
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 30.Haziran.2008, 13:21

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status