Gübrede Dönen Oyunlar

Tarım Bakanlığı Bitki Besleme Ürünlerinin denetim elemanı olarak çalışan Sebahattin EMÜL Çiftçilerin nasıl aldatıldığını, ve Gübre piyasasında ne dolaplar döndüğünü açıkladı.

Anadolu’da Haber Ajansı (an-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Emül şu açıklamaları yaptı;

Sahte Gübreler ve Tanıtım Kitapçıklarındaki Abartılı Bilgilere Dikkat

Tarım teşkilatında; Bitki Besleme Ürünlerinin denetim elemanı olarak çalıştığım süre içerisinde çok ilginç uygulamalarla karşılaştım. Okuyuculardan gelen yoğun istek üzerine bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Denetime başladığım ilk günlerde ambalaj ve etiketlerinde ithal olduğu belirtilen sadece bir depoda 40 ton olarak tespit ettiğim potasyum sülfat gübresinden numune alındı, ürünün potasyum sülfat torbalarına konulmuş mermer tozu olduğu tespit edildi.

Albenili ambalajlarda satışa sunulan ve etiketlerinde yüksek oranlarda Fosfor ve Potas olduğu belirtilen ürünlerden numune alıp tetkik edildiğinde, Fosfor ve Potasın hiç olmadığı, bunların ucuz fiyatla satılan kristal Amonyum Sülfatın öğütülerek muhtelif renklerde boya karışımı uygulanıp, her formilasyon için ayrı ürün ve ambalaj rengi ile piyasaya sürüldüğü tespit edildi.

D.A.P 18-46-0 Gübresi diğer kompoze gübrelerden daha pahalı olduğundan, bazı bayilerin çok miktarda D.A.P torbası temin ederek içerisine ucuz olan kompoze gübrelerini doldurup D.A.P fiyatına satarak haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Yüzlerce ton balçığın granül hale getirilip boyanarak büyük gübre fabrikalarının torbalarının da taklitleri yapılıp, kompoze gübre olarak köylerde ve bazı bayilerde çiftçilere satıldığı tespit edildi.

Sıvı gübre adı altında satılıp, etiket bilgilerinde, muhtelif oranlarda N.P.K ve iz elementlerin olduğu belirtilmesine rağmen tamamen boya katılmış su olduğu tespit edildi.

MAP torbalarının içerisine, ucuz olan Magnezyum sülfat konulup, MAP fiyatına satılarak çok yüksek miktarlarda haksız kazanç sağlandığı tespit edildi.

Yukarıda belirtilen örnekler ve benzerleri ile defalarca karşılaşıp o günün şartlarında mevcut genelgeler neyi öngörüyorsa gereği yapıldı ve bu kişilerin büyük çoğunluğu gerekli cezalara çarptırılarak piyasadan çekilmek zorunda kaldılar.

Tarım Bakanlığı yetkilileri benzer olumsuzluklara karşı, denetimlerini aralıksız sürdürüp gereğini yapma çabası içerisindeler. Ancak maalesef yasalar bu art niyetlilere karşı caydırıcı değil.

Bu yasal boşluğu fırsat bilen; bazı kişi ve firmaların daha farklı versiyonlarla yine sahnede olduklarına şahit oluyoruz.

Sahte gübrelerle çiftçiler aldatılıyor da, onun kadar aldatıcı olan ve Tarım Fuarlarında binlerce ziyaretçiye dağıtılan abartılı tanıtım kitapçıkları ve föylere ne dersiniz?

Tamamen bitkisel menşeli olduğu belirtilen yerli bir organik gübrenin tanıtım kitapçığından derlediğim bilgilerden bazıları. Eğer yazılanlar doğru ise bu ürünün ‘’ MUCİZE’’, bunu üretenin de’’ MUCİT’’ olarak değerlendirilip, ödüllendirilmesi gerekir.

İşte Tanıtım Kitapçığından Bazı Satır Başları:

-Bu ürünü kullandığınız taktirde, Bitki Besin Maddeleri ihtiva eden Makro ve Mikro elementli hiç bir gübreyi kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü bu üründe bitkinin ve toprağın ihtiyacı olan tüm Makro ve Mikro elementler mevcuttur.

- Bu ürünü kullandığınız takdirde verim şu kadar artacak, Hasattan şu kadar zaman önce uygularsanız hangi insektisit veya fungusiti kullanmış olursanız olun, meyvelere önceden verilmiş olan ilaç kalıntılarından eser kalmayacak ve dolayısı ile ürünleriniz gümrük kapılarından dönmeyecektir.

- Bu gübreyi uygularsanız; toprağınız önceden uygulanan kimyasal gübre kalıntılarından arındırılacak ve organik tarım için uygun hale gelecektir.

- Hasat edilen meyve ve sebzelerin hasat ömrü şu kadar artacak, şeker ve yağ oranı yükselecek, yumrulu bitkilerin yumruları daha fazla büyüyecek, meyveleriniz daha iri olacak ve dolayısı ile şu kadar kazançlı çıkacaksınız.

- Bu gübreyi uygularsanız. Şu hastalık ve zararlılara karşı ürünleriniz mukavemet kazanacak ve zirai mücadele ilaçlarını kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Tanıtım bilgilerindeki abartı bu ve benzeri cümlelerle sayfalarca devam edip gidiyor. Bu ürünleri satanlar; Uluslar arası tarım fuarlarının en büyük ve en görkemli stantlarını oluşturuyor ve ziyaretçileri de dolup dolup taşıyor. Yine bu ürünleri tanıtan hostes kızların da oldukça dekolte ve abartılı giysiler giyip, konuklarını da güler yüzle karşılayıp çay kahve ikramından sonra yine güler yüzle uğurladıklarını görüyoruz. Ancak birçoğunun hayatlarında bir takvim yaprağı kadar yer tutan tarım bilgisine sahip olmadıkları da bir gerçek. Zaten bu firmaların sahipleri de ziraat ile ilgili herhangi bir tahsil almış değil.

Bir ürünün alanı varsa satan kişiler mutlaka olacaktır. Bu tür abartılara inanan var ki bu kişiler bahse konu ürünlerini oldukça yüksek miktarda paralar ödeyerek Tarım Fuarlarında en görkemli stantları açıyor, bayi ve başbayi buluyor ve stantları da ziyaretçi akınına uğruyor.

Yine bu kişiler ürünlerini, en ücra köylerden tutun da, ilgili bakanlık yetkililerinin en üst düzey temsilcilerinin de katılıp görkemli açılışların yapıldığı ’’Tarım Fuarlarında’’ sergiliyor ve bu tanıtım kitapçıklarını da Bakan, Müsteşar, Genel Müdür, Vali, Tarım İl Müdürleri de dahil olmak üzere yetkili veya yetkisiz tarım fuarlarını ziyaret eden herkese veriyorlar. Stantlarının girişinde de oldukça bakımlı muhtelif tarım ürünlerini büyük saksılarda sergilemişler. İşte bizim ürettiğimiz gübreyi siz de kullanırsanız ürünleriniz böyle sağlıklı ve kaliteli olur… kök yapısı böyle gelişir… v.s.

Ulu önderimizce, memleketin efendiliğine layık görülen çiftçilerimiz. Bu aldatmaları hiç ama hiç hak etmiyor, kutsal olan alın terlerinin sömürülmesinde, çiftçilerimizi aldatan ve kazanç uğruna bu firmaların ürünlerinin satılmasında çiftçilere aracı olan bayiler de en az bu art niyetliler kadar sorumlular.

Bu ürünleri üretip, abartılı reklamlarla tüm bitki besinlerini içerir ve bitkilerinizin tüm hastalık ve zararlılarına da çaredir, üstelik rezüdü kalıntılarını da bertaraf eder diye üretip satanların yüksek kazanç peşinde

oldukları bir gerçek. Ancak bu ürünlerin bayiliğini ve başbayiliğini alıp çiftçilere pazarlayanlara ne dersiniz?

Son söz olarak çiftçilerimizin aldatılmamaları için yetkilileri göreve davet ediyorum.

Ynt: Gübrede Dönen Oyunlar

böyle kalpazanlıklara kapılmamak için gübre,humik asit,sıvı gübreleri tarım kredi koop. larından almak birinci seçeneğim koop. larda her ürün bulunmuyo bazen dışardan alışveriş yapmak zorunda kalıyorum o zaman köklü firmaların ürünleri kullanmayı tercih ediyorum koop. larda bu şekilde bi kalpazanlık olcağını zannetmiyorum ki zaten yazıda öle bişey söylenmemiş ,, bu şekilde dolandırıcık yapan firmaların isimlerini neden vermemişler acaba

DqN 58 link=topic=41147.msg368107#msg368107 date=1301329265' Alıntı:
Biz hep kooparatiftan alıyoz bizde çıkmaz sahte olanı sanırım ;;;;)
Valla bizde hep koop dn aliyoz. onlarda kazikliyosa vay bizim halimize.)) bi arada organik gübreye heves ettiydim, babami razi edemedimdi, adamin bildigi varmis demekki...

Bir zamanlar millet arasında dedikodular çıkmıştı çoğu gübre sahteymiş diye bizde gübreleri eritip bakmıştık içeriğine gözle tahlil yani taban gübrelerinin çoğunda eritildiği zaman ırmak kumu çıkıyor nitrat 33 tede eritildiği zaman beyaz ince kum çıkıyor artık yapılırken katılmasımı gerekiyor yoksa bizleri aldatıyorlarmı bilmiyorum.

hacimmet link=topic=41147.msg368284#msg368284 date=1301340064' Alıntı:
Bir zamanlar millet arasında dedikodular çıkmıştı çoğu gübre sahteymiş diye bizde gübreleri eritip bakmıştık içeriğine gözle tahlil yani taban gübrelerinin çoğunda eritildiği zaman ırmak kumu çıkıyor nitrat 33 tede eritildiği zaman beyaz ince kum çıkıyor artık yapılırken katılmasımı gerekiyor yoksa bizleri aldatıyorlarmı bilmiyorum.
:)Irmak kumu çıkması normal..Ben daha önce taş ocağı işlettiğimde Kütahya Azot Fabrikasına bizde malzeme kırmıştık, o zamanki kullanılan taşlar yeşil renkliydi.. Şimdi özelleşti nasıl malzeme kullanıyor bilmiyorum..

üç kağıtçı çok.çivril bölgesinde 1,5 - 2 tl arası aldıkları çerezlik ayçiçeklerini.şimdi tohumluk inegölden ve elbistandan geldi diye 8 -9 tl den satıyorlar.dün bir çuval adım. eve geldim.çuvalın üzerine yapıştırılan kargo etiketi uyduruk.çöplükten toplanmış.

TT 55 link=topic=41147.msg368487#msg368487 date=1301379987' Alıntı:
üç kağıtçı çok.çivril bölgesinde 1,5 - 2 tl arası aldıkları çerezlik ayçiçeklerini.şimdi tohumluk inegölden ve elbistandan geldi diye 8 -9 tl den satıyorlar.dün bir çuval adım. eve geldim.çuvalın üzerine yapıştırılan kargo etiketi uyduruk.çöplükten toplanmış.

aynen abi çok üç kağıt dönüyo tohumlukta bende sözde inegöl den gelme aldım tohumu 8 tl den ama hiç zannetmiyorum inegölden geldiğini tohumların rengi bozmazsa güzel süt beyazı bakalım artık sezon sonu görcez nasıl olcak

özellikle sıvı gübre ve bitki besleme konularında sayamayacağımız kadar çok firma var.bunların da pekçoğu merdivenaltı diyebileceğimiz cinsten.onun için ismini bile duymadığımız şirketlerin ürünlerine ilgi göstermememiz lazım. bu ürünleri satın alarak onların ayakta kalmalarını biz sağlıyoruz çünkü. hatta son yıllarda tanıdık olan şirketlerin ürünlerinin etken maddeleri bile, daha ucuza malolduğu için çinden tedarik ediliyor. çin mallarına olan güven de herkes tarafından biliniyor tabi.

herkez elinden geldiğince yapıyo bişeyler çuvalla patates, soğan alırız kışlık hiç bi zaman çuvalın üstündekilerle altındakiler bir olmadı.