Massey Ferguson Seri 100 Hakkında

Massey Fergusonun en sevdiğim begendim traktörlerinden 100 serisini tartışalım. Öncelikle türkiyeye gelmeyen bir çok model var. En çok gördüğümüz 135, 165, 168, 175, 185, 188 modelleri tutuluyor. Bizde de 168 var. 100 serisi bu yıllardaki üstün teknolojideki vario dyna vt cvt gibi şanzumanların alt yapısını oluşturuyor. Bu şanzumanlarda yağ basıncı ile çalışan ek güç sistemi var. Bu özellik 100 serisinde MULTİPOWER olarak üretilmiş. Ve bu üretim taa 1970 li yıllarda başlamış. Şu anda Uzelin ürettiği traktörlerde (265-285-398-240) arka aks (köşe kovan) 100 serisinde ilk olarak kulanılmıştır. daha öncekiler yuvarlak kovanmış. 100 serisinde bazı modellerde de yuvarlak kovan kullanılmıştır. Kullanan bilir eğer 100 serisinde köşe kovan ve ara bölme özelliği varsa o traktör altındır. patinajı az olur. diğer 100 serilerine kıyasla. Şimdi tüm 100 serisi modellerinin fotoğrafları ...

122 (24 hp)
Yukleresim.com

130 (30 hp)
Yukleresim.com

133(35 hp)
Yukleresim.com

135 (35 hp)
Yukleresim.com

4wD
Yukleresim.com

140 (47 hp)
Yukleresim.com

148 (48 hp)
Yukleresim.com

152 (47 hp)
Yukleresim.com

155 (55 hp)
Yukleresim.com

157 (57 hp) Yukleresim.com

158 (58 hp)
Yukleresim.com

165 (62 hp)
Yukleresim.com

168 (69 hp) Şahsen bende de var ilk fotoğraf benim
Yukleresim.com

Yukleresim.com

4wD asLan ..
Yukleresim.com

175 ( 70 hp )
Yukleresim.com

177 (70 hp)
Yukleresim.com

178 (70hp)
Yukleresim.com

180 (70 hp)
Yukleresim.com

185 (75 hp)
Yukleresim.com

4 wD
Yukleresim.com

188 (80 hp) En sewDiğim MoDeLDir KenDiLeri ..

Yukleresim.com

4wD AsLan ..

Yukleresim.com

Yukleresim.com

Yukleresim.com

Ynt: MF Efsane 100 serisi hkkında ayrntılı anlatım Kullanan gören bilen herkes yazsın

Paylaşıma tşk.

Bela bi tane 165 lik vardı 67 model di. yıllar önce bi kaç sene kullandık. direksiyon kütük gibiydi. fren desen acaib bişeydi. kız-*sw bilyalı sistemmiş. frene basınca bi kitlerdi tekeri, geri gelmeden asla salmazdı... kız-*sw tam bi belaydı yani...
Benim için efsane mi ? hayır....olamaz...

Ynt: MF Efsane 100 serisi hkkında ayrntılı anlatım Kullanan gören bilen herkes yazsın

Niko5 link=topic=41178.msg368602#msg368602 date=1301404716' Alıntı:
Paylaşıma tşk.

Bela bi tane 165 lik vardı 67 model di. yıllar önce bi kaç sene kullandık. direksiyon kütük gibiydi. fren desen acaib bişeydi. kız-*sw bilyalı sistemmiş. frene basınca bi kitlerdi tekeri, geri gelmeden asla salmazdı... kız-*sw tam bi belaydı yani...
Benim için efsane mi ? hayır....olamaz...
İngiliz miydi ?

bizimkilerin gözündede bu 100 serisinin yeri başka, bizden 3 tane 135 1 tane 148 2 tane 165 1 tanede 185 geçmiş. 165le 148 hala duruyor, emmimdede 135 duruyor. içlerinde 148in yeri ayrıdır, 48 hp bir makina küçük işler için süper bir alet, 240ların bir çok modelini kullanmak nasip oldu ama hiçbiri 148 kadar rahat vermedi bana. diyeceksiniz altı üstü 48 hp 76 da kalma teknoloji diye ama öyle işte. 165 73 model oda güzeldir. emmimdede 135 var son çıkanıymış 82 modeldi galiba, ağır işlere gelmiyor zaten yumruk kadar hemen patenaj ediyor ama tarlalarda gezmek için ufak tefek işler için güzel. mazotu kokluyor gibi. bu seride en çok aranan 188in aragövdeli powerli bir modeli varmış 12 ileri 4 geri vitesli diyolar. üzerinde orjinalinden hidrolik direksiyon oluyormuş. 100 serisinin genelde ingiliz olanları tutuluyor. birde sonu 8 olan seriler daha çok aranıyor.

bu güne kadar aşık olduğum bir traktör varsa o da döküm cantlı bir 188 lik. bir dayının işinde ona yardımcı olurken birkaç sene kullanma fırsatım olmuştu. tarlada hangi işte olursa olsun kesinlikle çekmeyecem demezdi.helede o poveri harika bir özelliğiydi. dayı onu almanyadan getirmişti ama zannedersem hatırladığım kadarıyla şanzıman bölümünde fıransız etiketi vardı.yakıt olarakta bugünkü emsal traktörlerden kesinlikle baya bi az yakıyordu. zaman gelidi,nasıl olupta kandırıldıysa dayı bu taraktörü takasa verip bir 85 lik çiftçeker aldı.tabiki çok geçmeden de ayakları suya erdi. aldığı traktör sattığının yanında hem çok yakıyor hemde az çekiyordu. o dayı rahmetine kavuşalı üç sene oldu. ölmeden önce de bana vasiyet niteliğinde bir öğüt bırakmıştı. 'sakın kimseye aldanıpta traktörünü satma,yoksa çok pişman olursun' demişti.öyle bir hata yapmamış olsaydı belkide ömrü birkaç sene daha uzun olabilirdi.ne kadar çok üzüldüğünü çok iyi hatırlıyorum. unutmayın ki duvarı nem insanı gam yıkarmış. ben o dayının sözünü hala aklımda tutuyorum.insanlar tecrübe kazanıyorlar ama ne yazıkki bu onların ömürlerinin bir bölümüne mal oluyor.şimdi nezaman bir 188 lik mf görsem,aklıma o dayı ve onun büyük üzüntüsü geliyor.

1975 model 135 MF İspanyol ilk traktörümüzdü, hatta köyde alınan ilk traktör.. 1985 yılında yani 10 yaşında almıştık..Yanlış remork, yanlış pulluk seçimi yüzünden oldukça sıkıntı çektik, 2 yılda 3 defa revizyon yapıldı, tam traktör oldu derken 1991 de bi şeklde babamı ikna ettim ve 240 s yi sıfır aldık.. 240 s nin yeri bende bi başkadır, taaki şu kıralla takas ettik, haytımım en büyük hatasıydı.. 240 s şu an köyde bi arkadaşta, adamı da ihya edecek..Maşallahı var, tıkır tıkır çalışır.:D Bende 3500 saatte bi defa revizyon olmuştu hala gidiyor, 9000 bini geçti heralde..Bi ara 1996 da54 c yi de sıfır almıştık, 2 traktörümüz olmuştu, sonra birinin satılması gerekti ve tercih 240 s den yana oldu.54 c serüveni 145 saatte bitti. Zaman geldi geçti; bir heves uğruna boşa bir sürü para ödedik, benim şu anki işimi 135 fazlasıyla görür.. Mazot zammı da umrumda olmazdı..:)

• Beğen
Tepkiler: bedirhank_14

BEŞTEPELİ KARDEŞİMM BENDEDE VAR BİLİOSUN MF 165 İNGİLİZ 212 BLOK 62 BG MULTİPOWERLİİ YUVARLAK KOVAN DEDİĞİN GİBİİ Harika traktörlerr 100 serisi ingilizz olcak yalnızz 10 numara traktörler şuan benim mf 165 40 yaşındaa varmı 40 yaşına kadar yaşayacak şimdiki traktöerlerdee sağlamlık dersen sağlamlık çekiş dersen çekiş yakıt dersen zaten 10 numaraaa harika traktörlerr kardeşimm unutmaa bu birr tartışmaa değildee mf hastalığıdırr poweri kullanmasını çok ii bilirim harikaa bişi benceee

ben çok merak ettiğim bir konu 100 serisi traktörlerde multi power neden tarla sürmek gibi ağır yük koşullarında çalıştırılmaz denir bunun sebebi nedir gerçekmidir efsanemi gerçekse bunu neden yapmışlar... bilen birisi yardımcı olursa sevinirim

Multipower yağ basıncı ile güç üreten sistemdir. Zor durumlarda kullanılır. Yılda 3 ay tarla süren bir multipower 168 her gün multipower çalıştırırsa power pompası aşırı yıpranır. Mesela 10 ton yükü bir rampaya çıkarmak istiyorsunuz çıkmıyo başka traktörde yoksa powere takın gerisini boşwerin ;)

Ynt: Massey Ferguson Seri 100 Hakkında

iyi kukllanırsan motor şansıman yağını öndeki peteğin de iyi soğutursa hiç de bişey olmuyor bide viteslerde rampada bastın power vitesi kilitler zorlayayıp vitesi boşa almaya çalışma , zorlama malısın yoksa sonra powerin kaçırır power mandalını aşağı çek öyle boşa al vitesi kullanım önemli;)
aynı durum geri vitesdede olur debriyaj a bastınmı kitler vitesi power mandalını aşağı çekmelisin öyle vitesi kurtar (tabi rampa aşağı Şalter aşağıda olmasın Pallar gidersin:)