Kayserili ilk pancarını dualar ile ekti

resim.aspx

KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN AKAY:

- 'BU GÖREVİ KABUL ETTİYSEK, ALNIMIZIN AKI İLE ÇIKMAZ BOYNUMUZUN BORCUDUR'

KAYSERİ (İHA) - 2011-2012 Pancar Alım Kampanyası döneminin ilk pancarı, bugün düzenlenen törenle, dualar eşliğinde toprağa atıldı. Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, çiftçilerden, yaşanan süreç esnasında sabırlı olmalarını isteyerek, “Biz artık sizlerden sorumluyuz. Sizler sadece ve sadece bizlere güvenin. Dedikodulardan kesinlikle uzak durun. Her ne sıkıntınız olursa olsun bizimle paylaşın. Bizler bu görevi kabul ettiysek, alnımızın akı ile çıkmak, boynumuzun borcudur” dedi.

Karpuzatan Mevkii'nde, Merkez Bölge çiftçilerinden Abdullah Ersu'nun ekime hazır hale getirilen bir tarlası önünde, yılın ilk pancarının ekimi münasebetiyle bir tören düzenlendi. Törene Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. ve Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Yönetim Kurulu Üyesi Hurşit Dede, Denetim Kurulu Üyeleri Mustafa Türkaslan, İsmet Aksoy, Genel Müdür ve Genel Müdür yardımcıları ile çok sayıda çiftçi katıldı.
Törende çiftçilere hitaben bir konuşma yapan Başkan Hüseyin Akay, çiftçiler ile sürekli bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek şöyle konuştu. 'Öncelikle böyle önemli bir günde sizlerle bir araya gelebilmekten büyük mutluluk duyuyorum. Ben istiyorum ki; her fırsatta bir araya gelmeli ve sorunlarımızı tartışarak çözüme götürmeliyiz. Bir konunun altını önemle çizmek istiyorum. Fabrikanın gerçek sahibi sizlersiniz ve bizler de sizler için burada görev yapıyoruz. Görev aldığımız ilk günden bu yana sürekli bazı eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Bu durumu en iyi şöyle özetleyebiliriz. Bizler bir geminin içerisindeyiz ve sizler de bu gemide yolculuk yapan insanlarsınız. Yani geminin içerisinde olduğunuz için dışarıdaki manzarayı seyredemiyorsunuz.

Bizler ise gemiyi yönetmeye çalışan kişileriz. Sizler dışarıda olan o büyük tufanları, dalgaları, tusunamileri çoğu zaman göremezken, sadece geminin sallantısından ve gidip gelen dalgaların çarpmasından mümkün olduğunca az etkileniyorsunuz. Bizler ise tüm bu dalgalara şahitlik edip, tufanlara karşı büyük mücadeleler verip, gemiyi rotada tutmaya çalışıyoruz. İşte içerisinde bulunduğumuz durumu anlatan en iyi örnek bu maalesef. Bizler, Bakanlığımızın bize önerdiği bu görevi, büyük bir sorumluluk anlayışı içerisinde kabul ederek, bu fabrikanın gerçek kurumsal kimliğine kavuşması için çok büyük mücadeleler göstermeyi hedefledik. Ve bugün itibariyle hayli yol kat ettik. Bu aşamada sizden şunu istiyorum. Asla dedikodulara kulak vermeyin. Asla art niyetli kişilerin dolduruşuna gelmeyin. Rant peşinde koşan insanların emellerine hizmet etmeyin. Kendinizi ve ailenizi düşünün.

Çünkü biz öyle yapıyoruz. Her zaman tarafsız olun ve her zaman bize güvenin.Bizler bu fabrikanın tarihinde hiç yapılmamış çalışmalar ve tedbirler hazırlayarak, 2 buçuk ay içerisinde büyük aşamalar kaydettik. Önceleri yüzde 10 indirim ile satılan şekerimiz, bizim planladığımız şekilde yüzde 3 indirim ile satılmış ve bu anlamda fabrikanın kasasına normalden daha fazla para girmesi sağlanmıştır. Örneğin C kotası şekeri Avrupa Borsasında dahi 700 dolar civarında satılabilirken biz bu şekeri iç piyasada 800 dolardan satmayı başardık. Eğer bu durum böyle devam ederse, 3 sene içerisinde bu fabrikanın yeniden Türkiye'nin en büyük şeker fabrikası haline gelmemesi imkansız. Bunun için sizlerden büyük destek ve anlayış bekliyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan bu konuşmaların ardından yapılan dualar ile 2011-2012 Pancar Alım Kampanyası döneminin ilk pancar tohumu toprağa ekilmiş oldu. Başkan Hüseyin Akay ve Yönetim Kurulu daha sonra çiftçiler ile birlikte yemek yedi ve hatıra fotoğrafı çektirdi.