Turbo ve LDA pompa hakkında yardım?

Merhaba arkadaşlar,aranıza yeni katıldım.Traktör kullanmıyorum ama google ' de traktörlere yapılan uygulamaları okuyunca merak saldım, tabi sitenizi de bu vasıtayla bulmuş oldum. Traktör kullanıcılarının bir arada toplanması çok güzel. Sorumu sormak için çok konu bölümü aradım ama tüm traktör modellerine ait tek bir Teknik bölüm göremedim. Konuyu yanlış yerde açtıysam özür dilerim.

1.Sormak istediğim soru şu; Atmosferik motorlu traktörlere sonradan yapılan turbo uygulamaları sorunsuz km ' ler yapanlar var mı? Traktörlerde km ' mi zaman dilimi mi ele alınıyor bilmiyorum?

2.Turbo uygulaması yapılırken ne kadar bir basınç uygulanıyor? 0,5- 0,6 bar?

3.Turbo uygulamasında sıkıştırma oranını düşüyormusunuz, piston ve kolları değişmek,ya da pistonların kafasından 1 ' er mm almak vs gibi?

4.Motorun detonasyona uğramaması için pompa da LDA, uyarıcı regülatör şart diyorlar. Siz LDA pompa kullanıyormusunuz, düz pompayı LDA yapmanın külfeti nedir? 1,500 TL ' yi buluyor diyorlar?

Bu sorularımı cevaplarsanız memnun olurum.

Ynt: Turbo ve LDA pompa hakkında yardım?

sami ÖZKAN link=topic=41299.msg370773#msg370773 date=1301688419' Alıntı:
bizi aşar bu sorular bize traktör çekiştirme pulluk ayarı falangibi sorsan hepimizde cevaplardık kardeş bu arada aramıza hoş geldin
sami kardeş doğru söylüyo bizi ekipman ve toprak tipi ürün yetiştirme gibi konuları anlarız biz sizin dediklerinizi bileydik traktör servisliği açardık üzgünüz yani sorulara cevap veremediğimiz için asg*- asg*- asg*-

turbonun görevn acmamıza gerek yok sanırım ama LDA traktör güce ihhtiyac duydugu anda motora ek akıt saglıyarak artı göc saglamakta tabi güc gerektrmeyen yerlerdede yakıtı kısarak tassaruf elde etmekte motorda hicbir degisiklik olmadan turbo ve lda taktırabilirsin yeni cıkan traktörlerde celik piston yag sogutma gibi artılar eklemisler aslında ama olmadanda taktırılabilir bi özellik fiyatına gelince yerli ve ital olanları var buda turbo artı LDA 2000 tl cvarlarından baslar..umarım yardımcı olabilmsimdir

merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkür ederim.Bu uygulamayı yıllarca araştırıyorum,binek araçtan tutunda,ticari araçlara kadar uygulamaları takip ediyorum. En son traktörlere yapılan uygulamayı merak saldım. Ben de kendi transporter 2400 d aracıma turbo uygulaması yapmayı düşünüyorum.

VW 'in eski nesil endirekt enjeksiyonlu motorlarında turbo dizel olsun,atmosferik dizel olsun sıkıştırma oranları aynı tutuldu. Zaten benim motor bloğu da turboya uygun. Benim aracımın 2.5 TDI versiyonu da mevcut ama aracımdan bir türlü vazgeçemiyorum, bu iş biraz da zevk işi. Ben 2.5 TDI motorun; emme,egzos manifoldu,turbosu,turbo yağlama hortumları,turbo yağlama giriş aparatı ile aracımı turbolamayı düşünüyorum. Kafamda ki turbo basıncı da 0,5 - 0,6 bar civarı. Yabancı ülkelerde LDA pompa ile 1 bar basıp toplamda 150 hp güç elde edenler var.

LDA pompa işine gelince; sizlerinde söylediği gibi ihtiyaca göre yakıt akışını düzenliyor ama işin tek gerçeği bu değil.Yani sonradan yapılan turbo uygulamalarında motorun ömrünün kısa olmasının nedeni bana göre düz pompa. Çünkü aracın sürekli orjinal yakıt basmasından dolayı detonasyon oluşabiliyor. Sonuçta Siz manuel ayarlarla turbo, yakıt akışını bire bir ayarlıyamazsınız. Motor yüke bindiğinde veya daha az yakıt basılması gereken yerde daha fazla yakıt basılırsa motor için kırıcı bir yük olabilir ve internallere zarar verebilir.

Tabi düşük basınçlar için LDA gerekmeyen diyen arkadaşlarımız da var.Ama bunun da garantisi yok. Bir forumda birisi dizel 1,9 skoda'ya turbo uygulaması yaptığını yazıyordu, 20.000-30.000 km sonra piston kolları eğrilmiş ve silindirler tünel gibi olmuş. Tabi biz bunu oturup tartıştık ve %70 düz pompa'dan kaynaklandığını %30'da turbo basıncının fazla yüksek verildiğinden dolayı kaynaklandığına karar verdik.

Benim kendi yaptığım araştırmalarda, eski nesil turbo dizel makinalarda bile LDA sisteminin kullandıldığını gördüm. Üstelik çok düşük basınçlı turbo'larda dahi.

Sıkıştırma oranına gelince ise; farkındaysanız endirekt enjeksiyonlu yani silindir dışına püskürtme yapılan makinalarda sıkıştırma oranları daha yüksek.

Direkt enjeksiyonlu motorlarda ise daha düşük. Bundan da şöyle bir yorum çıkarıyorum kendimce; eskiden endirekt enjeksiyon sistemi yaygınken sıkıştırma oranları düşürülmüyordu. Şimdi diyeceksiniz ki amtosferik dizellerden daha fazla güç elde etmek için sıkıştırma oranı yüksek tutulur. Evet gerçek bu ama aslında öyle değil. Eğer araştırma yaparsanız göreceksiniz ki aynı silindir hacminde veya farklı silindir hacimlerinde ki motorlarda turbo dizel olsun atmosferik dizel olsun sıkıştırma oranları aynı.

Demek ki endirekt enjeksiyonlu motorlarda yanma hücresi piston kafasında olmadığından dolayı internallere fazla yük binmiyor ve parçalar basıncın etkisine direkt olarak maruz kalmıyorlar.

Ama yeni nesil direkt enjeksiyon sistemlerinde ise; yakıt direkt veya doğrudan piston kafasına püskürtüldüğü için çok daha şiddetli bir patlama gerçekleşiyor.Bu motorlarda pistonlara daha fazla yük biniyor, o yüzden sıkıştırma oranları düşük tutuluyor. Tabi bu benim yaptığım sentez. Zaten direkt enjeksiyonlu motorlarda farkındaysanız gaza bastığınızda özellikle eski ford motorlarında GIRNNNNN GIRNNNNN diye acı bir ses çıkıyor, bu da direkt enjeksiyonun yanma ilkesini veriyor.
http://www.angelfire.com/wv2/westfalia_california/Turbo_on_a_T4_2400D_aspirated_UK.htm
merak edenler için turbo uygulaması

benim gördüğüm direk enjeksiyonlu atmosferik motorlarda sıkıştırma oranı 1/22 ,turbo motorlarda 1/18 gibi; indirekt motorlar eskide kaldı onları bilmiyorum ama yüksek sıkıştırma oranı ile verimi artırmaya çalışlmış olabilir ,içten yanmalı motorlarda sıkıştırma oranı arttıkça verim artar

nabolant link=topic=41299.msg371284#msg371284 date=1301772493' Alıntı:
benim gördüğüm direk enjeksiyonlu atmosferik motorlarda sıkıştırma oranı 1/22 ,turbo motorlarda 1/18 gibi; indirekt motorlar eskide kaldı onları bilmiyorum ama yüksek sıkıştırma oranı ile verimi artırmaya çalışlmış olabilir ,içten yanmalı motorlarda sıkıştırma oranı arttıkça verim artar

Traktörlerde ki sıkıştırma oranları ne düzeyde bilmiyorum. Ama 22 oranında olması kocaman traktör motoru için normaldir.Binek veya hafif ticari yeni nesil direkt enjeksiyonlu motorlarda sıkıştırma oranları 16 ' lara kadar düştü. Bunun sebebi de gürültüyü azaltmak. Tabi traktörlerde gürültünün pek önemi olmasa gerek.

Dediğiniz gibi yüksek sıkıştırma oranı ile verim arttırılmaya çalışıldı. Google ' de ki kaynaklarda turbo uygulaması için sıkıştırma oranını düşürülmesi gerekebilir yazıyor. Ama verilen örnekler hep benzinli motorlar için. Dizel motorlarda ise sıkıştırma oranı çok önemli olmasa gerek. Çünkü blok yapısı turboya uygun motorlarda böyle bir sorun yok. Önemli olan yakıt-hava karışımını iyi ayarlamak.