HİÇ YEM VERMEDEN SÜTÇÜLÜK YAPILIRMI KENDİ İMKANLARIMIZLA

Ynt: HİÇ YEM VERMEDEN SÜTÇÜLÜK YAPILIRMI KENDİ İMKANLARIMIZLA

bende kafa yoruyorum bu konuya. acaba ahırının yanında 30 dönüm kadar yeri olan (tabiki bu 15 inek için.) herhangi bir mera bitkisi ekerek burada günlük olarak otlatsa. ben bu metodu ödemişte gördüm. 30 dönüm yeri elektrikli çitle 5 e bölmüşler. sırayla günlük bu yerlerde otlatıyorlar. bu şekilde ne kadar süt alınabilinir denemek lazım. birde tabiki buraya hangi bitkiyi ekmeli

Ahmet mera hayvancılığı yapsak olur belki ama merada yayılan hayvanlarında bildiğim kadarıyla süt verimi düşüyor hiç yemsiz demeyelimde yemden ne oranda nasıl kısabiliriz proteini yüksek kaba yemlerle enerji yönünden yüksek kaba yemleri iyi bir rasyon yapıp versek süt yeminden düşürebiliriz bence kafadan olmaz bu iş ama iyi bir rasyoncuya elimizdeki yem çeşitlerini verip bunu nasıl en ekonomik şekle çevirebilirim desek olabilir.

yem ana malzemesi olarak silaj,yonca kuru otu, mera otu, süt yemi olarak düşünüp böyle bir rasyon yapmak uygun olacak bence. burada süt yemi olan hazır fabrika yemini az kullanarak verim almak hedefimiz olmalı

subaykan link=topic=41314.msg371328#msg371328 date=1301776681' Alıntı:
yem ana malzemesi olarak silaj,yonca kuru otu, mera otu, süt yemi olarak düşünüp böyle bir rasyon yapmak uygun olacak bence. burada süt yemi olan hazır fabrika yemini az kullanarak verim almak hedefimiz olmalı
Arkadaşım dediklerinni hepsi kaba yem olarak mevcut elimizde ama kesif yem olmassa hayvanlar vucut olarak zayıf düşüyor başta süt verimleri düşüyor amaç kesif yemden kısarken süt veriminide düşürmemek konuyu birazdaha farklılaştıralım bence hiç yemsiz değilde cucz yemli rasyon diyeli.Mart ayında hayvanlara 1 ton keçi boynuzu posası aldım buna karşılık 1 ton kesif yem almadım süt ineklerine 1.5 kgr veriyorum diğer hayvanlarımada biraz uygun şekilde veriyorum posanın tonunu 300 tl ye aldım süt yeminin (besa 21p-2700e kullanıyorum) tonu 740 tl ,kısacası bu ay yemden 440 lira kar elde ettim,bunun gibi mesala araştıralım hayvanların dengesini bozmayacak (zararı olmayacak) süt ve vucut yapılarını düşürmeyecek yemer bulalım.

• Beğen
Tepkiler: DeHLiZ

hacimmet link=topic=41314.msg371349#msg371349 date=1301778737' Alıntı:
Arkadaşım dediklerinni hepsi kaba yem olarak mevcut elimizde ama kesif yem olmassa hayvanlar vucut olarak zayıf düşüyor başta süt verimleri düşüyor amaç kesif yemden kısarken süt veriminide düşürmemek konuyu birazdaha farklılaştıralım bence hiç yemsiz değilde cucz yemli rasyon diyeli.Mart ayında hayvanlara 1 ton keçi boynuzu posası aldım buna karşılık 1 ton kesif yem almadım süt ineklerine 1.5 kgr veriyorum diğer hayvanlarımada biraz uygun şekilde veriyorum posanın tonunu 300 tl ye aldım süt yeminin (besa 21p-2700e kullanıyorum) tonu 740 tl ,kısacası bu ay yemden 440 lira kar elde ettim,bunun gibi mesala araştıralım hayvanların dengesini bozmayacak (zararı olmayacak) süt ve vucut yapılarını düşürmeyecek yemer bulalım.
Aynen katılıyorum,eğer para kazanmak amaçlı yapıalcaksa bence hayal kesif yem kullanmamak.Çünkü kesif yem hayvanın vücut dengesini sağlıyor,kaliteli kesif yemin yararı çok fazla.Ancak dengeli bir karışımla azaltılabilir bence.Çünkü kuru madde ve proteinler kaba yemlerden karşılanabiliyor,enerji ihtiyacı için de küspeler ve posalar kullanılabiliyor.Eğer ki kesif yemi azaltınca ihtiyaç olunacak enerji ve proteini kaba yemden karşılanabilirse kar kardır diye bakıyorum ben.Ancak hayvanın vücut dengesini de gözetmek lazım,hayvan sağlıklı olacak ki ona göre döl tutacak süt verecek.Ancak yerli dediğimiz hayvanlarda durum farklı tabi,onlarda sıkıntı olmaz o zaman da süte yönelik değil de doğacak hayvanları satmaya yönelik olarak yapılabilir bu iş.