AY ÇİÇEĞİNİN TARLAYA ZARARLARI

Ynt: AY ÇİÇEĞİNİN TARLAYA ZARARLARI

ayçiçeğinin toprağa bir zararını duymadım.olsaydı bizim buralardaki topraklar çoktan ölmüş olurdu.ayçiğeği topraktan en fazla azot kaldırıyor,toprak analizlerinizi yaptırıpta ayçiçeğinin ihtiyacı olan uygun gübrelemeyi yaparsanız topraklarınızda bir zarar meydana gelmez.hatta bu yıl ayçiçeğine özel bir gübre olarak,gübretaşın çıkartmış olduğu bir gübre cinsi var, ismi de altınçiçek. toprak analizi yaptıramamış olsanız bile en azından gübreleme hatalarının önüne geçebilecek olan ürüne özel bir gübre. toprağa esas zararı verebilecek olan ,ayçiçeğinin ot mücadelesi için kullanılacak olan ilaçlarıdır. onları kullanırken dikkatli olmak gerekir.yapraktan etkili olan ot ilaçlarının toprağa fazla bir zararı olmuyor ama topraktan etkili olan ilaçların birsonraki yılda ekilecek ollan ürünler için oldukça zararları olabiliyor.en iyisi hiç ilaç kullanmamak ama illaki de kullanmak gerekiyorsa kullanacağınız ilaç hakkında bilgi sahibi olan kişilerden doğru bilgiyi almadan kesinlikle kullanmayın. içinden ekmeğimizi çıkardığımız TOPRAĞIMIZIN KIYMETİNİ BİLELİM arkadaşlar.

nöbetleşe ekim için en ideal ürümlerden biridir.topraktan en çok potasyum kaldırır.her toprakta yetişir.bol ışık ister.esasen 4 yılda bir ekimi yapılması lazım aynı tarlaya ama ekonmik şartlar müsaade etmiyor.en azından araya 2 çeşit ürün yapmak gerekiyor.sulu şartlarda mümkün olabilir.

768, sen ne cins ekiyon nasıl ekiyon?
biz, tunca ekiyoz , yeri hazırlarken 20 kg 3*15 saçıp karıştırıp ekerkende 10 kg üre ile ekiyoz. tabi önceden triflin atıyoz. bu sene Allah kısmet ederse çapadan önce nitrat atmayı düşünüyom.
bu altınçiçek nedir?

toprak analizi yaptırmak lazım.ben yaptırmıştım 30 kg dk 3 15 serpme verdiler .12 kg amonyum sülfat ekim yaparken .bir fark göremedim gerçi.aynı uygulamayı her yıl yapmak lazım toprağın eksiğini kapatmak için

ben birkaçyıldır tunca ikiyorum,fakaz geçtiğimiz yıl ektiğimiz tarlalara birdaha tunca ekmeyeceğim. tunca buralarda verem çıkarmaya başladı. ekim olarak sıra arası 70 sıra üzeri 35 santim ekiyoruz. birkaç senedir 20-20 ye ilave olarak üçte bir oranında üre karıştırarak o şekilde ektim ve oldukça yararını gördüm. ben gübreyi saçma olarak kullanmıyorum. trifilin bugüne kadar hiç kullanmadım ve kesinlikle de kullanmayı düşünmüyorum. altınçiçek denen,bu sene gübretaşın yeni üretmiş olduğu ayçiğeğine özel bir gübre cinsi. gübretaş biliyorsunki tarım kredilerle aynı bünyede, onun için bu gübreyi tarım kredilerden temin edebilirsin.yağlı toğumlar da getiriyor herhalde ama bilmem şuan ellerinde kaldımı. ha şunu de belirtmeliyim ki, ben kuru tarım yapıyorum.

hüseyin özgör link=topic=41320.msg371159#msg371159 date=1301764091' Alıntı:
trifluralin cinsi ilaçlar dozajında ve düzgün ilaçlama makineleriyle yapılmalı.yoksa toprakta kalıcı oluyor.
eskiden pamuk ekerken kullanıyoduk biz triflin i teneke tarlanın kenerına devrilmişdi diyebilirimki 10 yıl ekin bitmedi

Trifilin toprakları yavaş yavaş öldürüyor.ayçiçeğinin arkasından haşhaş ektiğinde haşhaş genelde ölüyor.sebebi trifilin.

bunun dışında ayçiçeğinden sonra ekilen mahsüller süper oluyor.geçen yıl ayçiçeği yerine ektiğim buğdaydan yüksek verim aldım.

TT 55 link=topic=41320.msg371712#msg371712 date=1301846967' Alıntı:
Trifilin toprakları yavaş yavaş öldürüyor.ayçiçeğinin arkasından haşhaş ektiğinde haşhaş genelde ölüyor.sebebi trifilin.

bunun dışında ayçiçeğinden sonra ekilen mahsüller süper oluyor.geçen yıl ayçiçeği yerine ektiğim buğdaydan yüksek verim aldım.
evet katılıyom sana ok-*-s