SİMENTAL MI HOLŞTEİN Mİ MANDOFON MU

Ynt: SİMENTAL MI HOLŞTEİN Mİ MANDOFON MU

İYİ GÜNLER BEN AYDIN NAZİLLİ DE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK YAPMAKTAYIM.BABAM BUNDAN 20 SENE ÖNCE BAŞLADI.VE BAZI ZAMANLAR DA HAYVANCILIĞI BIRAKTIK YORULDUK DİNLENDİK VE EKONOMİK YÜZDEN AMA BUGÜN HAYVANLARI SATSAM KESİNLİKLE SİMENTAL HAYVANCILIK YAPARIM NEDEN Mİ SİMENTALLE GADDAR HAYVAN HOLSTEİN CİNSLERE GÖRE SÜT VERİMİ BİRAZ AZ AMA ARTILARI DAHA FAZLA MESELA HOLSTEİN 35-40 KİLO SÜT VERİYOR AMA MEME HASTALIĞI BİTMİYOR TEDAVİ MASRAFLARI VE MEME HASTALIĞINDA HAYVANIN SÜT VERİMİ DÜŞÜYOR BAZEN HAYVAN ÖLEBİLİYORDA BUNU NGEÇTİK ÇOK SÜT VEREN HAYVAN DÜOĞUM YAPTI MI SÜT FELCİ(UMMASI) DEN YATIYOR KALKAMIYOR SİMENTAL DE BU AZDIR.HOLSTEİN BİR DANAYI BESİYE ÇEKELİM AYNI BAKIMI SİMENTAL DANASINA YAPALIM 12 AYLIK SİMENTAL CANLI 500 KİLO RAHAT GELİR YA HOLSTEİN 400 KİLO ZORLAR CANLI OLARAK HOLSTEİN DANAYA HERGÜN YEMİNİ MUNTAZAM DÖKÜN BİR HAFTA VERMEYİN HEMEN ZAYIFLAR AMA SİMENTAL VERDİĞİNİZİ İNKAR ETMEZ VE BUNUN YANINDA SİMENTAL DÜVEYİ SATIYORUM DEYİN DAHA ÇABUK ALICI BULUR VE DAHA PAHALIYA SATARSINIZ. SİMENTAL DANAYI DA AYNI ONUN İÇİN KESİNLİKLE SİMENTAL DİYORUM.HERKESE SAYGILAR AYDIN/BOZDOĞAN/KAVAKLI KÖYÜ/SABUNCUOĞLU ÇİFTLİĞİ

bizde üç ırk ta var buraların coğrafi ve iklim şartlarına göre montafon cinsi bizim için hepsinden verimli geldi ..
bu ırklara karar verirken bence iklim şartlarını göz önünde bulundurmak en iyisi başarılar..

68 cerran arkadaş simental için naziktir demiş. İlginç geldi bana. Aynı simental - holstein ve montofondan mı bahsediyoruz.
Simental bunların içinde en sağlam en dayanıklı ve de en sorunsuz olanıdır. Ayrıca elit bir sürü oluşturduğun andan itibaren en çok kazandıracak olan da simentaldir. Ayrıca süt veriminde de holstein a yaklaşır. Sütünü 5 krş. daha pahalıya satarsın. Sütünü herkes almak ister. Et verimi en iyi olan ırktır. 15-16 aylık kestirirsin. Herkes tercih eder bunun için pazarlaman çok kolay olur. Huyu iyidir. Yavaş hayvandır, karakterlidir. 2. eli yüksektir. Simental hayvanım var ve satılık dersen çiftliğinde sıraya geçerler. Hastalığı yok denecek kadar azdır. Veterinerler hiç sevmez simentali. 'Sütü yok simentalin, napçan onu?' derler. :).
bunlara ilaveten, simental sütünden evinde mayalayacağın yoğurt canına can katar. Yoğurt yediğini anlarsın.

http://www.veteriner.cc/sigir/maine_anjou.asp

Sığır cinslerini araştırırken şöyle bir cinse denk geldim. Tam olarak nasıldır nedir ne değildir bilmiyorum. Süt verimi ile ilgili çok fazla bir şey yazılmamış fakat, kombine denilmiş. Ayrıca ikiz doğum sıklıkla görülüyor denilmiş. Bilgisi olan var mı daha önce araştırmış olan bu sığırı? Ayrıca desteklenen sığır cinsleri arasında mı? Bu cins de iyi olabilir.

3 de güzel cins.. isterseniz angus deneye bilirsiniz 16 veya 17 aylık bacağı kırıldı 357 kg geldi 19 aylık 382 kg geldi sakin ve uysal bir hayvan et yapma oranıda bence iyi

Süt işletmesi düşünüyorsak holstein ama halsteinler nazik hayvanlar yüksek verimli oldukları için tam uygun besleme yapılmassa çabuk hastalanırlar besi konusundada doğru bakılırsa şayet kombine ırklar gibi randıman alına bilir özellikle uzun dönem besisi için uygun bir ırktır,simentaller holsteinden daha dayanıklı ve etçi özelliği yüksek hayvanlar artılarına gelince sütünün yağ oranı yüksek piyasada çabuk ve yüksek fiyata alıcı bulur kısa dönem ve uzun dOnem besisi için uygun bir ırk genel olarak sağmalları etli olduğu için sürüden çıkarmalarda ekonomik kayıp az olur.

Ahmet Bey nacizane bende bir kac fikrimi yazayim...

Irk tercihi yaparken ne tur bir ticaret yapacaginiza bastan karar vermeniz lazimdir. Soyleki;Sut mu satacaksiniz yoksa et mi satacaksiniz ya da her ikisi hem sut hem et satacaksiniz...Sadece sute calisip sermayenizde bunu gerektiriyorsa yani isleymenize her 15 gunde bir para girmesi gerekiyorsa size tercihim holstain irki sigirlardir.Holstain sigirlari tamamen sut icin islah edilmis sigir irkidir,

Hem sut hemde et e calismak isterseniz simental ya da brown swiss(mantofon) dedigimiz kombine(hem et hem sut) irklari tercih edebilirsiniz bu irklarin sut verimleri holstain lerden daha dusuk fakat et tutma ozellikleri daha iyidir.

Sadece et uretim amacli sigir yetistiriciligi yapacaksaniz angus,sarole,limuzin gibi sigir irklarini tercih edebilirsiniz fakat burada soyle bir ayrinti bu et irklerini beslemek Turkiye icin uygun bir yetistirme modeli degil ve cogu isletmemizin bunun icin yeterli alani ve sermaye si yok, konuyu daha da acmak gerekirse bu hayvanlarin disisi uzun donem mera da bakilip yilda bir yavru veriri dogan yavru 4-5 aylik donemde merada annesinin yaninda buyur ve 6 aylik yastan sonra besiye alinir, ulkemiz bunun icin uygun degil kesinlikle tavsiye etmem...

Benim fikrimi sorarsaniz ben olsam simental irkini tercih ederdim bellli bir miktar sut karsiliginda ciftlik giderlerimi karsilar dogan erkeklerin besisinden de esas parami kazanmaya calisirdim....

Sigirlarin dayaniklilik, sut verimi, et tutma gibi ozellikleri kendi genetik yapilarina bagliysada ben bunun buyuk oranda bakim besleme ve ciftlik yonetimi ile ilgili oldugunu dusunuyorum, ornek vermek gerekirse iyi bakilan bir simental inek kotu bakilmis holstain bir inekten daha fazla sut verip , cevre kosullarina daha fazla dayaniklilik gosterir....

Son olarak eger uzun donem hayvancilik yapacaksaniz bakacaginiz hayvan sayisina bagli olarak belli bir miktar sulu belli bir miktar da kuru tarim yani yonca,silajlik misir ayni zamanda fig,korunga,arpa,yulaf,cavdar ekebilceceginiz tarlaniz olsun bu sizin maliyetlerinizi onemli olcude dusurup degisen yillarda yukselen alcalan,spekulasyona ugrayan yem fiyatlarindan koruyacaktir....saygilarimla

emre_tuysuz link=topic=41325.msg741055#msg741055 date=1368050907' Alıntı:
Ahmet Bey nacizane bende bir kac fikrimi yazayim...

Irk tercihi yaparken ne tur bir ticaret yapacaginiza bastan karar vermeniz lazimdir. Soyleki;Sut mu satacaksiniz yoksa et mi satacaksiniz ya da her ikisi hem sut hem et satacaksiniz...Sadece sute calisip sermayenizde bunu gerektiriyorsa yani isleymenize her 15 gunde bir para girmesi gerekiyorsa size tercihim holstain irki sigirlardir.Holstain sigirlari tamamen sut icin islah edilmis sigir irkidir,

Hem sut hemde et e calismak isterseniz simental ya da brown swiss(mantofon) dedigimiz kombine(hem et hem sut) irklari tercih edebilirsiniz bu irklarin sut verimleri holstain lerden daha dusuk fakat et tutma ozellikleri daha iyidir.

Sadece et uretim amacli sigir yetistiriciligi yapacaksaniz angus,sarole,limuzin gibi sigir irklarini tercih edebilirsiniz fakat burada soyle bir ayrinti bu et irklerini beslemek Turkiye icin uygun bir yetistirme modeli degil ve cogu isletmemizin bunun icin yeterli alani ve sermaye si yok, konuyu daha da acmak gerekirse bu hayvanlarin disisi uzun donem mera da bakilip yilda bir yavru veriri dogan yavru 4-5 aylik donemde merada annesinin yaninda buyur ve 6 aylik yastan sonra besiye alinir, ulkemiz bunun icin uygun degil kesinlikle tavsiye etmem...

Benim fikrimi sorarsaniz ben olsam simental irkini tercih ederdim bellli bir miktar sut karsiliginda ciftlik giderlerimi karsilar dogan erkeklerin besisinden de esas parami kazanmaya calisirdim....

Sigirlarin dayaniklilik, sut verimi, et tutma gibi ozellikleri kendi genetik yapilarina bagliysada ben bunun buyuk oranda bakim besleme ve ciftlik yonetimi ile ilgili oldugunu dusunuyorum, ornek vermek gerekirse iyi bakilan bir simental inek kotu bakilmis holstain bir inekten daha fazla sut verip , cevre kosullarina daha fazla dayaniklilik gosterir....

Son olarak eger uzun donem hayvancilik yapacaksaniz bakacaginiz hayvan sayisina bagli olarak belli bir miktar sulu belli bir miktar da kuru tarim yani yonca,silajlik misir ayni zamanda fig,korunga,arpa,yulaf,cavdar ekebilceceginiz tarlaniz olsun bu sizin maliyetlerinizi onemli olcude dusurup degisen yillarda yukselen alcalan,spekulasyona ugrayan yem fiyatlarindan koruyacaktir....saygilarimla

Hocam, farklı bir başlık açmak istemedim, Maine Anjou sığır ırkı ile ilgili bir bilginiz var mı? İnternette araştırdım çok fazla bir şey bulamadım. Kombine bir ırk olduğunu söylüyor tüm kaynaklar ama, süt kalitesi, et kalitesi veya ne kadar süt verdiği ile ilgili pek bir bilgi yoktu. Benim bu ırka merak salma nedenim genellikle ikiz doğum yapmasının söylenmesi.

Sn.Dehliz...

Yazdiginiz irk hakkinda bir bilgim yok...Fakat kaynaklarda soyle bir bilgi var genellikle sigirlarda ikiz dogum goruldugunde buzagilardan biri disi dogarsa %90 ihtimal ile kisir dogacaktir yani ureme ureme hormonlari calismayacaktir...bilginize...

emre_tuysuz link=topic=41325.msg741743#msg741743 date=1368212233' Alıntı:
Sn.Dehliz...

Yazdiginiz irk hakkinda bir bilgim yok...Fakat kaynaklarda soyle bir bilgi var genellikle sigirlarda ikiz dogum goruldugunde buzagilardan biri disi dogarsa %90 ihtimal ile kisir dogacaktir yani ureme ureme hormonlari calismayacaktir...bilginize...

Teşekkürler, demek ki ikiz doğurmaları bir işe yaramayacakmış :) İyi bir özellik değilmiş :)

Hayvanlara sadece para gözüyle bakarsan ne olduklarının önemi kalmaz, bir süre sonra hayvancılık angarya olur. Ben simental inekleri tercih ediyorum, tırnak bakımına dikkat edip, ahıra müzik sistemi kurup ve haftada bir taramalarını yaparsan verimleri harika. Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur hesabı

beklence link=topic=41325.msg756123#msg756123 date=1372794653' Alıntı:
Hayvanlara sadece para gözüyle bakarsan ne olduklarının önemi kalmaz, bir süre sonra hayvancılık angarya olur. Ben simental inekleri tercih ediyorum, tırnak bakımına dikkat edip, ahıra müzik sistemi kurup ve haftada bir taramalarını yaparsan verimleri harika. Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur hesabı
güzel çalışma yapıyorsun abi tebrikler.. müzik sisteminde hangi müzikler çalıyor birde tek tek taranması zor olmuyormu kaç inek var?

beklence link=topic=41325.msg756123#msg756123 date=1372794653' Alıntı:
Cidden merakımdan soruyorum ne tarz müzikler dinletiyorsunuz klasik müzik mi yoksa ankara havası falan mı :D :D

Sıralama bu üç ırk arasında bence; simental - montofon - holstein...

Sıralamanın böyle olmasının sebebi simental ve montofonun kombine ırk olması. Holstein kemik yığını ama süt verimi tartışılmaz. Lakin holstein kadar olmasa da ona yakın süt veren ve ekstra et verimi olan simental ve montofon bu yüzden holsteinin önüne geçiyor. Ayrıca simental ve montofon merada da holsteinden daha iyi.

Süte dayalı bir işletmenin safkan simental veya montofon beslemesi bence daha mantıklı. Sütte birazcık kayıp olur ama erkek hayvanlar ve yaşlı dişiler et yönünden getirdikleri ile bu kaybı kapayıp fazladan para kazandırabilir.

Ete dayalı bir işletme ise angus, şarole, hereford, limuzin gibi canlı ağırlık artışı yüksek olan hayvanları tercih etmeli. Yalnız yanlış tanıtımlara kurban giden angusu pazarlamada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şarole, hereford (simentale benzerliği ile avantajlı), limuzin daha kolay pazarlanabilir. Angus, şarole, hereford meradan da iyi faydalanan ırklar, bu da maliyeti düşürür.