Traktörün kuyruk mili yerine ,hidromotor kullanmak mantıklı mı?

özellikle dik rotovatörde traktör yüksek devirde çok zorlanıyor ve buna bağlı yakıt ve yıpranma çok oluyor. bunun yerine yağ basıncınla çalışan 150 hp gücünde hidromotor kullansak, dezavantajı ne olur?

Ynt: Traktörün kuyruk mili yerine ,hidromotor kullanmak mantıklı mı?

hidromotoru saten bi hareket cevirmek zorunda nasıl 150 hb anlamadım rotovatörü yag basıncı ile cevirsen ozamn motor güc kaybına neden olursun motorun ilk hareketi yag pompası ondan sonra hidromotor hareket eder buda güc kaybına neden olur özelligi sadece bicerdöver pancar makinası gibi buna benzer makinalarda calışan meknanik aksama sınırsız kolay motor hareketini iletir zencir kayış vs kullanılmaz motorada cok yüklenir yeni makinalarda motor hb leri cok yüksektik kac litre yagı makinaın etrafına basıyor

Hidromotorların güç sınıfları bastıkları yağın litresi ve çalışma basıncı olarak belirtilir.Ayrıca o makine traktörü o kadar zorlatıyorsa onu çalıştıracak hidromotoru zaten traktör çeviremez.Hidromotolar güç artırmak için değil de kullanım kolaylığı sağlamak için diye biliyorum.Herşeyde olduğu gibi bu konuda da uzmanına sormak en iyisi olur aramızda makina müh. varsa cevaplarını bekliyoruz.

hidromotorlu rotatil olsaydı şimdiye kadar icat ederlerdi hidromotorlu makinelerde yağ soğutma var rotatile taksan yağ soğutmayı toz un içinde olmaz sanırım

ramazanpullu link=topic=41358.msg371425#msg371425 date=1301818190' Alıntı:
hidromotorlu rotatil olsaydı şimdiye kadar icat ederlerdi hidromotorlu makinelerde yağ soğutma var rotatile taksan yağ soğutmayı toz un içinde olmaz sanırım
katılıyorum ramazan aga yağ aşırı ısınacağı için soğutucu gerekecektir ve her yönüyle teferruat olacaktır ..

keycom link=topic=41358.msg371336#msg371336 date=1301777128' Alıntı:
özellikle dik rotovatörde traktör yüksek devirde çok zorlanıyor ve buna bağlı yakıt ve yıpranma çok oluyor. bunun yerine yağ basıncınla çalışan 150 hp gücünde hidromotor kullansak, dezavantajı ne olur?

Usta senin dediğin sistem benim makinada var, kuyruk milini çalıştırmak için debriyaja gerek kalmıyor, direk motor çalışırken devreye alabiliyorsun, kolaylık sağlıyor. Ayrıca arkadaki ekipman çok ağır olduğunda rölantide bile direk verebiliyorsun, yükün ağırlığından dolayı motorun bir anda stop etme gibi bir sorunu olmuyor. MF 'lerde buna iptolu sistem deniyor. Ben 1992 yılında traktörü alırken bu sistemi özellikle istemiştim ve normal traktör fiyatı 135.000 iken ben bu sistem ile 142.500 lira ödemiştim, çok memnunum... Aşağıda resmi var.

http://img194.imageshack.us/img194/1757/mf285hidromotor.jpg

http://img810.imageshack.us/img810/971/ipton.jpg

dengesiz link=topic=41358.msg371433#msg371433 date=1301820816' Alıntı:
Usta senin dediğin sistem benim makinada var, kuyruk milini çalıştırmak için debriyaja gerek kalmıyor, direk motor çalışırken devreye alabiliyorsun, kolaylık sağlıyor. Ayrıca arkadaki ekipman çok ağır olduğunda rölantide bile direk verebiliyorsun, yükün ağırlığından dolayı motorun bir anda stop etme gibi bir sorunu olmuyor. MF 'lerde buna iptolu sistem deniyor. Ben 1992 yılında traktörü alırken bu sistemi özellikle istemiştim ve normal traktör fiyatı 135.000 iken ben bu sistem ile 142.500 lira ödemiştim, çok memnunum... Aşağıda resmi var.

http://img194.imageshack.us/img194/1757/mf285hidromotor.jpg

http://img810.imageshack.us/img810/971/ipton.jpg

üstad iletişim bilgini atarmısın bana,

arkadaşlar distribütör firmayla yaptığım görüşme sonucu hidrromotor teknik verileri şunlar
205 bar basınç 75 lt dakikada yağ basması gerekiyor
540 nm torq gücünde 385 tur dönüyor dakikada

traktörlerde 1 hp güç 4 nm torq a denk geliyor genellikle. 540 nm torq 135 hp e denk gelir. 105 hp olan traktörümün % 40 gücünü çekse 40 hp kaybedip 135 hp kazanırım gibi bir genelleme üzerinden gidiyorum.

traktörüm(mccormick cx 105) 172 bar basınç ve dakikada 59 lt yağ basma gücü var. yarın pompa ustasıyla görüşüp bunun arttırılabilirliğini görüşücez.
distribütör firmayla yakında denemelere başlıycaz.

Bildiğim kadarıyla traktörde pompanın basıncı artırılabilir.Debiyi ancak pompa değişimi sağlar diye biliyorum.resimleri merakla bekliyorum.

Dediğiniz sistemi Kurt Tarım kendi traktöründe bildiğim kadarıyla kullanıyor. Onlarda kombine olarak mikser ve mibzeri takıyorlar. Kuyruk mili gücünüde hidro motor ile sağlıyorlar. Böylece traktöre yük binmiyormuş. Fabrikalarını ziyaret eden bir arkadaşım orada fotoğrafını çekmişti. Banada göstermişti. Oradan kullanıldığını biliyorum. İsterseniz kendileri ile bir görüşün. Yardımcı olacaklardır.

keycom link=topic=41358.msg371454#msg371454 date=1301822545' Alıntı:
arkadaşlar distribütör firmayla yaptığım görüşme sonucu hidrromotor teknik verileri şunlar
205 bar basınç 75 lt dakikada yağ basması gerekiyor
540 nm torq gücünde 385 tur dönüyor dakikada

traktörlerde 1 hp güç 4 nm torq a denk geliyor genellikle. 540 nm torq 135 hp e denk gelir. 105 hp olan traktörümün % 40 gücünü çekse 40 hp kaybedip 135 hp kazanırım gibi bir genelleme üzerinden gidiyorum.

traktörüm(mccormick cx 105) 172 bar basınç ve dakikada 59 lt yağ basma gücü var. yarın pompa ustasıyla görüşüp bunun arttırılabilirliğini görüşücez.
distribütör firmayla yakında denemelere başlıycaz.

Dostum bişey soracam, hidro motoru traktörün dışına mı takacaksın ? ( Üstçeki vb. gibi biryere ) yoksa motorun şasesine takılan orjinal bir parça var mı ? Benim traktörde orjinal olduğundan pompası resimlerde gösterdiğim gibi motorun yanında, hidrolik pompanın beslediği hidromotor (kuyruk milini çeviren parça) ise şasede motorun arkasında içten bağlı yani. Direk traktörün dışına takılabilen hazır bir hidromotor var mıdır piyasada?

Birde dik rotovatör takacam diyorsun, bu rotovatör devri 385 tura uyacak mı? Genelde 540 kuyruk mili devrinde çalışacak şekilde ayarlanır rotatiller, hani 385 tur ile döndürürsende rotatil tarlayı güzel işleyecek mi?
Rotatilin içinde şanzıman olabilir devrini değiştirirsin ama bu seferde o momenti çevirebilecek kadar güç elde edebilecek misin? Hidromotoru kuvvetli olandan takabilirsin, pompa basıncını arttırabilirsin bir şekilde fakat sonuçta hidromotor ' da traktörden aldığı güçü iletecek motorda yeterli beygir olmadıktan sonra ne kadar verimli olur iyi araştırmak lazım...

Benim tavsiyem, rotatili sipariş vermediysen eğer önce hidromotor ustası ile detaylı görüş, rotatilin büyüklüğünü motorun çevirebileceği güce yakın olandan al derim hidromotor olsa bile, genede kendin bilirsin tabi, kolay gelsin...

slm bende cift sıra slaj makinası var 2 pompa ve 2 tane hidromotor var bunların avantajları cok ama dezavantajı ise yagın miktarı dakikada benimkiler 125 litre basıyor bunu 4 ile carpıyoruz yani 500 litre yaga ihtiyac var yag miktarı fazla yagı az koydugunuz zaman ısınma yapıyor hidromorlar kaydırma yapıyor

boşa macera armayın dediğiniz gibi güç arttırımı ve traktöre olan yükü azaltıcı birşey olsa makina mühendisleri boş durmazdı siz bildiğiniz yoldan şaşmayın

yok illaki deneyecekseniz deneyin faydalı olursa bizde yararlanırız. kolay gelsin

Tanburlu çayır biçme makinasında ve su santrifüj pompaları çevirmek için kullanıldığını görmüştüm.. Bahsettiğim makinalar da hidrolik yağ basıncı traktörün damper valfinden alınıyordu.. Sizin bahsettiğiniz biraz daha değişik bir sistem galiba..

Bu sistem güzel ancak yüksek güç gerektiren işlerde ve devirli iş gerektiren işlerde pek sağlıklı çalışmaz sanırım. benim kullandığım dal parçalama makinasında bu sistem var.
http://www.ersunmakina.com/images/001.jpg (Dalları içeri alma düzeneği)
http://www.ersunmakina.com/images/027.jpg (Dalları parçalama düzeneği)
Ön tarafta dalı yerden alıp makine içerisine alan düzenek çift çıkışa bağlanıp yağ basıncı verilmesi suretiyle çalışıyor. İçerideki kırıcı çapalar ise kuyruk mili vasıtası ile çalışıyor.