Eski bir SPK üst düzey yöneticisi, Uzel ' de gelişmelere yön veriyormuş...


Ama sanırız SPK işe el atmış ki eski bir SPK üst düzey yöneticisi bu kurumda gelişmelere yön veriyor. Ama yönü hakkında açıklamalar merak etmeyiniz gelecektir….Borsamızda ' halka kapanma ' dönemi ve Uzel

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol “halka açıklık oranı yüzde 5 ' in altında olan şirketlere borsadan çıkma izni verilebileceğini” açıkladı. Açıklama ile tezat bir durumun oluştuğunu sanırım tek bir başlık açıklıyor: “Borsada halka kapanma dönemi başlıyor” başlığıyla Yeni Şafak ' ın verdiği haber bize de bir hayli ilginç gelmişti. Bugüne kadar borsayı halka açılma yeri olarak gören gözler artık borsada halka kapanmaları da görebilecekler.

Şirketler halka nasıl kapanırlar? Başkan T. Erol farklı bir yöntemi açıklamış olsa da bugüne kadar borsadan çıkış yolu iflaslardı. İflas etmeden borsadan çıkmanın istisna dışında başka bir seçeneği yoktu. Borsadan çıkmak ile SPK kaydından çıkmanın farklı şeyler olduğunu da ayrıca belirtelim. SPK kaydından çıkmak için ortak sayısının 250 ' nin altına düşmesi gerekiyor. Ama İMKB ' den çıkmak için nasıl bir yöntem uygulanacak açıkçası biz de merak ediyoruz.

HALKA KAPANMAYA OYNAMAK

Bir şirket halka kapalı hale gelecek ise ortakların hisselerini toplamak zorunda kalabilir. Böyle bir yöntem uygulanacak mı bilmiyoruz ama eğer çağrı uygulanır ise borsada yeni bir fiyat belirleme modeli ile karşılaşabiliriz. Örneğin çağrı fiyatını kabul etmeyenler ve şirketin halka açık kalmasını isteyenler 250 kişiyi geçer ise ne olacak? İşte bu soru, halka açıklık oranı düşük ama borsadan çıkmak isteyen şirketlere ayrı bir fiyat ekletebilir.

Borsada fiyat oyunları içerisinde birçok gerekçe kullanılırdı. Bu gerekçelerde ise basının çok önemli bir yeri vardı. Çok sayıda gerçekleşmeyen projeler, hayaller, girişimler basın toplantıları vasıtası ile bilgi kirliliğine dönüştürülerek yatırımcılara aktarıldı. Hatta basının kullanılışında geçmiş tarihlerde “çıkar karşılığı” ilişkilerin suç duyurularına dahi rastlandı. Bugün için yeni bir sayfa daha açılmıştır. Şirketler halka açılma yerine halka kapanma yolunda ilerlemek için ne yapacaklar veya ne yapmalılar?

Fiyatın yükselmesi için şişirilen olumlu haberler yerine acaba fiyatın düşmesi için olumsuz haberler mi gerekecek? Açılmaya oynayanları çok görmüştük ama kapanmaya oynayanları sanırız yeni dönemde göreceğiz. Haydi hayırlısı!

GÖZALTINDA YİTİP GİDENLER

Halka kapanma yolunda en fazla kullanılan yöntem “iflaslar”dı. Bu konuda çok güzel örnekler de bulunuyor. İMKB son aylarda bizim “gözden uzaklaştırma pazarı” olarak gördüğümüz ama adı “gözaltı pazarı” olan yere zorda olan şirketleri yolluyor. Bu şirketler sermayelerinin büyük kısmını kaybedince “dikkat” çekilerek işlemleri kısıtlanıyor. Kredi kullanımı ve işlem süresi tamamen değişiyor. Bu şirketlere birkaç örnek verirsek son olarak Dardanel Gıda gözaltına gitti. Ondan önce ise ÇBS Boya ve ÇBS Printaş gözaltına atılmıştı.

Bir şirketin bilânçosu belli olmasına rağmen gözaltına alınması ile fiyatlar hızla geriliyor. Örneğin uzun yıllar içerisinde fiyatı sürekli gerilemiş şirketler gözaltı pazarına atılınca yeni şok düşüşler dahi yaşanabiliyor. Gözaltı pazarı sanırız eskiden gözaltında gidenleri aratmayacak bir işleve dönüşmüş duruma geliyor. Oraya gidenler bir daha geri zor dönüyor…

UZEL ' DE HERŞEY VAR!

Pazardan çıkma yolunda hızla ilerleyen birkaç şirket içerisinde Uzel Makine önemli bir yer tutuyor. Uzel Makine ' nin mali yapısında bir problem görülmemiş olmalı ki İMKB yönetimi şirketin hisselerini gözaltı pazarına atmadı. Ama şirketin hisse sırası işleme kapatıldı.

Şirketin görülen bilânçosu sağlam ama neden işçiler maaş alamıyor ve fabrika durma noktasında? Yıllar içerisinde oynanan ve SPK ve İMKB ' nin el atması gereken olaylar yaşanmış olmalı. Ama sanırız SPK işe el atmış ki eski bir SPK üst düzey yöneticisi bu kurumda gelişmelere yön veriyor. Ama yönü hakkında açıklamalar merak etmeyiniz gelecektir….

Türkiye ekonomisi ve çiftçisi için önemi bir noktada bulunan UZEL dosyası içinde ne ararsanız bulacaksınız. Yeni Şafak Ekibi dosya üzerindeki yoğun çalışmalarını tamamlamak üzere ve sizlere önemli bilgileri aktaracaktır. Bir tarafta para, bir tarafta fabrika ama hepsinden de önemlisi fabrikanın çalışmasını önleyen finans oyunlarını bulacaksınız. Çok yakında…..

İMKB ' DE YÖNETİM DEĞİŞMELİ

l İMKB ' yi kim yönetiyor? Aracı kuruluşlar….

l İMKB kime bağış yapıyor? Aracı Kuruluşlar Birliği ' ne…

Taraflar olarak baktığımızda İMKB ' de Aracı Kuruluşlar ' ın yönetimde etkin olduklarını görüyoruz. Oysa İMKB ' nin temeli kaynak kullananlar ve kaynak sağlayanlardır. Yani şirketler ve yatırımcılar. İMKB ' nin temelini oluşturanlar neden yönetime alınmıyorlar? Aracı zihniyeti ile gittiğimiz yol (gidemediğimiz) ortadadır.