AYÇİÇEĞİMİ KANOLAMI? HANGİSİ DAHA KARLI?

Ynt: AYÇİÇEĞİMİ KANOLAMI? HANGİSİ DAHA KARLI?

verimli toprakta ayçiçek deha iyidir. biz kanola yı genelde verimi düşük tarlalara ekmeyi terciğ ederiz.
tabi hava şartlarıda 2. etkendir. kanola kış bitkisidir buğdaylar gibi ekimde ekilip haziran sonu gibi biçilir
o yüzden bolca yağmur alır, fakat ayçiçek yaz bitkisi nisan mayıs aylarında ekilir ağustoz eylül gibi
biçilir bu yüzden yaz yağışları az olur ise ayçiçekte çok aşırı verim düşüklüğü olur.
terciğ senin bu koşulları kıyasla.

bartu link=topic=41441.msg372351#msg372351 date=1301925166' Alıntı:
verimli toprakta ayçiçek deha iyidir. biz kanola yı genelde verimi düşük tarlalara ekmeyi terciğ ederiz.
tabi hava şartlarıda 2. etkendir. kanola kış bitkisidir buğdaylar gibi ekimde ekilip haziran sonu gibi biçilir
o yüzden bolca yağmur alır, fakat ayçiçek yaz bitkisi nisan mayıs aylarında ekilir ağustoz eylül gibi
biçilir bu yüzden yaz yağışları az olur ise ayçiçekte çok aşırı verim düşüklüğü olur.
terciğ senin bu koşulları kıyasla.
tşkr bilgi için bileckte heryer aydın :)

Bende kanolanın kazanç durumunu merak ediyorum. Kurakta verim nasıl olur ve kaldırdığımız ürünü nereye kaça satabiliriz. Bizim topraklar kurak aspir ve kanola sanırsam böyle topraklarda yetişirmiş ama hiç eken yok. Her sene deneme amaçlı ekelim diye niyetleniyoruz ama bir girişimde bulunmadık. Galiba bu ürünlere devlet güzel desteklemede veriyor.

poyrazatif link=topic=41441.msg372355#msg372355 date=1301925682' Alıntı:
Bende kanolanın kazanç durumunu merak ediyorum. Kurakta verim nasıl olur ve kaldırdığımız ürünü nereye kaça satabiliriz. Bizim topraklar kurak aspir ve kanola sanırsam böyle topraklarda yetişirmiş ama hiç eken yok. Her sene deneme amaçlı ekelim diye niyetleniyoruz ama bir girişimde bulunmadık. Galiba bu ürünlere devlet güzel desteklemede veriyor.
aspir buralarda denendi ama pek ekim olmadı, kanola ekimi epey oluyor desteklemeside yüksek ayçiçekte kg ya 23.5 krş kanola kg ya 40 krş destek var.
aspir bitkisinin akilebildiği topraklarda kanolada yetişir, biz kanolayı bazı ayçiçek yağı üreten yağ fabrikalarına satıyoruz.yanlız hasat sonrası fazla bekletilmemesi gereken
bir bitki, hasattan hemen sonra satmak en iyisi..

bartu link=topic=41441.msg372360#msg372360 date=1301926257' Alıntı:
aspir buralarda denendi ama pek ekim olmadı, kanola ekimi epey oluyor desteklemeside yüksek ayçiçekte kg ya 23.5 krş kanola kg ya 40 krş destek var.
aspir bitkisinin akilebildiği topraklarda kanolada yetişir, biz kanolayı bazı ayçiçek yağı üreten yağ fabrikalarına satıyoruz.yanlız hasat sonrası fazla bekletilmemesi gereken
bir bitki, hasattan hemen sonra satmak en iyisi..
mustafa bu aspir ne anlatsana bi ??*-s bils-*- ??*-s

ekoç link=topic=41441.msg372639#msg372639 date=1301940525' Alıntı:
mustafa bu aspir ne anlatsana bi ??*-s bils-*- ??*-s
Ekoç abi aspir bitkisi görünüm bakımından aynı diken abi.akim amacı ayçiçek ve kanola gibi yağ sanayinde kullanmak amacı ile ekiliyor.
en büyük özelliği arpanın bile yetişmediği topraklarda yetişebilir.

bartu link=topic=41441.msg372636#msg372636 date=1301940401' Alıntı:
geçen yılki satışımız 70.0 krş net 27.5 krş ta destekleme alacağız. dekara 280 kg biçtim.

Bölgenizde kanola ekimi yoğun diyebilirmiyiz.Mesela siz sezonda kaç ton kanola yetiştiriyorsunuz.Kabaca bölgenizin yıllık kanola üretimi kaç tondur.

bu yıl ekim az bunun sebebide ayçiçek fiyatları bu yıl son yıllara göre çok iyidi ve verimlerde
çok yüksekti, o yüzden bu yıl kanola ekimi az ben hiç ekmedim köyde de bir kişi ekti sadece.
ben bu yıla kadar 3 yıl arka arkaya ektim yaklaşık ortalama her yıl 10 ton yetiştiriyordum.
ayçiçeklerinin yükselbe sebepleride bulgaristan ve ukrayna taraflarındaki ülkelerde bu yıl
verimlerin düşük olma sebebi dolayısı ile ithal eskisi gibi gelmiyor. birde ülkemizde geçmiş yıllarda
pamuk fiyatlarının çok düşük olması sebebi ile Adana gibi bölgeler yaklaşık son yıldır pamuk arazilerini
ayçiçeğe çevirmişlerdi ama 1-2 yıldır pamuk fiyatlarındaki artış oralardaki ayçiçek ekimini düşürdü.
bu iki faktörün sonucu bu yıl ayçiçekte hiç beklemediğimiz fiyat ile karşılaştık.ayçiçek fiyatının iyi olması
bu yıl konola ekimini gözle görülecek derecede azalttı, sadece ayçiçeğinin yetişmediği arizilerde ekim yapılmaya çalışıyor.

ayçiçeği daha kar bırakıyor ve bu son zamanlarda çok güzel para yaptı ayçiçeği ama kanolada güzel para bıraktığı oldu bu sene hiç kanola ekmedim artık ekmemde dert kanola zırt pırt ilaç at her makinada biçmiyor bizim burda allahın çalısını ayçiçeği gibi yok ek 120 günde hasatını yap

arkadaşların yorumlarına aynen katılıyorum. ekmesi, işçiliği, biçmesi, depolaması,satması nereye adım atsan herşey problem. helede tam biçim zamanı geldiğinde yağmur yağar veya biçmek için makina birkaç gün gecikirse kozalar açılıp ürünün yarısı yere, zaten birazınıda makinacı döker ,yani tam anlamıyla başa pıtırak. zaten genelde de bu saydığımız koşullar oluşmakta. bunun içindir ki buralarda da bu yıl kanola eken yok gibi birşey. bir eken bidaha ekmedi zaten.

bu yıl ilk kez 200 dnm. kadar kanola ektim..komşularım çok methetdi açıkcası..kağıt üstünde yaptığım hesaplara göre oldukça karlı gözüküyor,fakat zahmetli...sene yabani ot mücadelesiyle geçti..iki tarlamı yabani hardal bastı..aynı familyadan oldukları için ilacı yok..muhtemelen bozucam..şimdiye kadar 20kg taban gübesi,20 kg sulfat,15 kg üre atdım...havalar izin verirse bu haftada 20-25 kg nitrat atıcam..2 kere ot ilacı,1 kere böcek ilacı,bir kerede aspir atdım..yine bu hafta bi aksilik olmazsa 3 lü karışım atıcam..anlıyacağınız getirisi iyi olmakla beraber çok masraflı..ayçiçeğinin geçtiğimiz sene gibi olacağını bilsem tarlaya sokmam..ama desteklemesi ile birlikte fiyatda iyi olursa para bırakır gibi..gerçi önümüzdeki sene kanola yerine ekeceğim buğdaydaki verim kaybıda göz önüne almak lazım..bu sene görücez bakalım :)

10 senedir düzenli olarak kanola ekimi yapıyoruz.Geçen sene ayçiçeğinden ortalama 260 kilo verim aldık.Ve 70 kuruşa yağlı tohumlara verdik.Aynı sene kanoladan ortalama 430 kilo verim aldık ve 80 kuruşa verdik.Bu rakam destekle birlikte 1 tl yi geçti.Bakımı daha zor olmasına rağmen ayçiçeğini ikiye katlayabilecek verimi yakalayabiliyorsunuz.Hatta 3 sene önce 500 kilo verimle buğdayı geçmişti.Ayçiçeği daha karlı diyosunuz ama yazın bi kurak gittiği anda.150 kiloya düşüyor verim.