TT 55 İLE BUĞDAY GEZİNTİSİ 03/04/2011

Arkadaşlar biz tarlalarımıza patlatma çektik ve pullukla devirmeden patlatmadan sonra ekim yaptık. Köyümüzdeki diğer buğdaylara bakarak bizimkilerin durumu biraz kötü. Ama köyde sadece biz mibzerle ekim yapıyoruz. Buğdaylarımız seyrek gözüküyor. Bazıları çizel ile yapılan yerlerde buğdayların verimi az olur diyorlar. Sizlerde de bizim gibi ekim yapan var mı? Varsa bilgi verirseniz sevinirim. Diğer arkadaşların düşüncelerinizi bekliyorum. Teşekkürler..
http://img132.imageshack.us/g/fotoraf244kopya.jpg/

Ynt: TT 55 İLE BUĞDAY GEZİNTİSİ 03/04/2011

ben o şekildeki bir buğday ekimini yeni duyuyorum,öyle birşey de hiç görmedim zaten. valla bana kalırsa sizin yerler kaba kalmıştır,şayet öyleyse belkide hemen bir merdane çekseniz iyi olur.mibzerle ekmenizden kaynaklanan bir olay değildir.

dolcevita link=topic=41474.msg372889#msg372889 date=1301957880' Alıntı:
pullukla sürme yerine 7 bacak veya 9 bacaklı patladan ile sürülmüş onu anlatmaya caşıyor siz yanlış anladınız sanırsam

evet ben yanlış anladım.bizim buralarda patlatma dediğinde akla tekli veya üçlü olanlar gelir. ama bana kalırsa o yerler muhtamelen yine de kaba kalmıştır. kış fazla don yaptığında kaba yerlerdeki buğdayların donması da kolay olur,belki de biraz seyrek kalmalarının sebebi bu da olabilir. tarlanın kaba olup olmadığı içinde gezerken billi olur. şayet kabaysa merdane çekilmesi uygun olur.ayrıca kardeşlenmeyi çoğaltmak için daha fazla gübreye de ihtiyaç olacaktır. ayrıca daha sonra yaprak gübresi uygulamasıda yapabilir.

kulu fevziye link=topic=41474.msg372891#msg372891 date=1301958638' Alıntı:
bazi yerde tohum derine gitmis surdukten sonra topragi sikistiralim daha iyiperformans gösteriyor tohum cikarken

evet ,sürdükten sonra iki tırmık çekipte öyle ekilmiş olsaydı,bu durum gerçekleşmemiş olurdu.

zaman zaman kazayağı ile işleme yapamadığımız topraklarda bizde aynı yöntemi kullanıyoruz,arkadaşlarında dediği gibi sonuçda çizel toprağı parlattğı kabarttğı için ekimden sonrada toprak oturmamış oluyor,bitki köklerden hava alıyor ve cansız ve seyrek çıkıyor topraktan.salma sulama yapma imkanın varsa sulama yap,yoksa kesinlikle merdane çek toprak otursun.

yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Evet toprak çok kabaydı. Ekimden sonra merdane çektik. Dönüme 50 kg gübre atıyoruz. Tabana 18 kg 20-20 attık. Şubat ın 10 nda 15-20 arası üre attık. Nisan ayı içinde de 15-20 arası 26 lık can atacağız. Benim öğrenmek istediğim toprağı çizel ile hazırlayıp ekim yaptık. Bu yöntem kullanılmalı mı? Biz ilk defa toprağı çizel ile 50 cm patlattık. Toprağı illa pullukla devirmelimiyiz?

7 li patlatmayla bende ekim yapıyorum ancak daha çok pancar ve patetes yerlerini böyle hazırlayıp ekiyorum tarla zaten sürülmüş gibi 7 li patlatma çekip 2 kat da tırmık çekip ekeriz .
anız larda sürüm daha iyi olur.

ŞEVKİ TINMAZ link=topic=41474.msg372979#msg372979 date=1301997356' Alıntı:
yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Evet toprak çok kabaydı. Ekimden sonra merdane çektik. Dönüme 50 kg gübre atıyoruz. Tabana 18 kg 20-20 attık. Şubat ın 10 nda 15-20 arası üre attık. Nisan ayı içinde de 15-20 arası 26 lık can atacağız. Benim öğrenmek istediğim toprağı çizel ile hazırlayıp ekim yaptık. Bu yöntem kullanılmalı mı? Biz ilk defa toprağı çizel ile 50 cm patlattık. Toprağı illa pullukla devirmelimiyiz?

toprağı ne şekilde kabartmak uygunsa onunla kabartabilirsin,tabiki en az masraflı olan yöntemden başlayarak. ama kabartılan bu toprağı mutlaka iyi bastırman gerekir. senin yaşadığın bu problem yerin iyi basılmamasından kaynaklanıyor. kaba bırakılan bir tarlaya ekilen buğday çoğunlukla derine gittiğinden dolayı seyrek çıkıyor,ayrıca ilave olarak kışın don olayları olduğundada kabalıktan dolayı kayıp veya gelişme geriliği oluyor.ekimden sonra merdane çektiğiniz iyi olmuş ama derine giden buğdayların üzerine tekerleklerin basması çıkmalarını daha da zorlaştırmıştır. ekimden sonra çektiğiniz merdane yeterli olmamış veya tarla kıştan dolayı tekrar kabarmış olabilir,en iyisi siz ona bir merdane daha çekin.

en güzeli tarlayı pullukla sürmek burdada yapıyorlar tizeli çekip ekiyorlar ama pullukla sürülmüş yer gibi olmuyor ekinleri
güzün anızı sürerken kuruda o tarlayı sürmesi zor olur

768 link=topic=41474.msg373057#msg373057 date=1302003692' Alıntı:
toprağı ne şekilde kabartmak uygunsa onunla kabartabilirsin,tabiki en az masraflı olan yöntemden başlayarak. ama kabartılan bu toprağı mutlaka iyi bastırman gerekir. senin yaşadığın bu problem yerin iyi basılmamasından kaynaklanıyor. kaba bırakılan bir tarlaya ekilen buğday çoğunlukla derine gittiğinden dolayı seyrek çıkıyor,ayrıca ilave olarak kışın don olayları olduğundada kabalıktan dolayı kayıp veya gelişme geriliği oluyor.ekimden sonra merdane çektiğiniz iyi olmuş ama derine giden buğdayların üzerine tekerleklerin basması çıkmalarını daha da zorlaştırmıştır. ekimden sonra çektiğiniz merdane yeterli olmamış veya tarla kıştan dolayı tekrar kabarmış olabilir,en iyisi siz ona bir merdane daha çekin.

Sonuç olarak benim bu yıl verimde kaybım ne kadar olur ki normal sezonda 350-450 arası alırız kuru tarım yapıyoruz.

arkadaşım sizin orda bizim buraya göre farklı bir ekim yapıyorsunuz biz herşekilde tarlaları önce nadas sonra kaz ayağı çekeriz mibzerle ektikten sonrada merdane çekeriz üzerinede yağmurlama yaparız bunun birtanesini eksik yaptığımız zaman verim kaybı olur biz sulak arazide dekarına 800 kg civarında buğday alırız bence en güzelinadas ve ektikten sonra üzerine merdane çekilmesi çok güzel olur ..verim kaybım olurmu demişsin evet bence verim kaybın olur ama nekadar olur onu bilemem..

slm lar oncelıkle ne kadar yardımcı olurum bılmıyorum ama patlatmayla surulen yerde alttakı ham toprak yukarıya cıkar buda verımsız topraktır 2 sene bekletılır ve cesıtlı gubreler topraga verılırse toprak mıneralını alır tabı bu yere gore degısır bunun yerıne 1 sene pullukla surulup 1 sene sonra baharda kultufatorle surulur ve tekrar tohum ekmeden 2 gun once kulfatorle surum yapılırsa daha cok verım alınacagını dusunuyorum bız boyle yapıyoruz

ŞEVKİ TINMAZ link=topic=41474.msg373148#msg373148 date=1302010933' Alıntı:
Sonuç olarak benim bu yıl verimde kaybım ne kadar olur ki normal sezonda 350-450 arası alırız kuru tarım yapıyoruz.

orası allahın bileceği bir iş ama sen elinden geleni yaparak allahtan istemesini bil. iklim uygun gidipte buğdayların yeterince kardeş yapabilirse belkide kayda değer bir zararın olmaz inşallah. birşey daha var,yeni ve kaliteli bir tohum ekmiş isen,seyrekçene olan buğdaydan çok güzel tohumluk olur. bu açıdan bakarsak biçimden sonra buğdaylarını tohumluk olarak satma şansın da olabilir.

DqN 58 link=topic=41474.msg373187#msg373187 date=1302013248' Alıntı:
Ben bu sene babama hep diyordum pulluk zor iş çizel çekip ekelim diyordum. O da yok pulluk tarlaya girmeden olmaz diyodu. Bi bildiği varmış :)
Valla babamda öyle diyoda bence bi bildigi oldugundan degil, babasindan öyle gördügünden be muhammed.)))Bitek pancarda patlatma cekiyoz, onun disinda cüte devam....