Ceviz bahçesi olan varmı?

Arkadaşlar hepinize iyi günler

uzun zamandır ceviz bahçesi kurmayı planlıyorum.İnternet üzerinde bazı hesaplar var,benimde kendime göre hesaplarım var ama birde yapmış olup ta ekmek yiyen tecrübeli kişilerden bilgi almak istedim.Bulunduğum yer daha çok meyvecilikle uğraşıyor,ceviz bahçesi yok.o yüzden tecrübenize danışmak istedim

Ynt: Ceviz bahçesi olan varmı?

bahçeyi kurarken ekeceğiniz cinsi iyi seçin. içlerinde döllenme için farklı cinsler mutlaka bulunacaktır ama ana cins olarak etrafınızda bulunan yerli cinsleri veya onlara yakın olanları seçin. hoşunuza giden değişik bir cinsi alıpta o bölgeye adapte etmeye kalkışırsanız birkaç yıl bir sorunla karşılaşmasanızda günün birinde anormal bir iklim koşuluyla karşılasıldığında bölgeye adapte ettirilmeye çalışılan bu değişik cinsler kuruyup gidiyor. ama yerli cinsler öyle değil çünkü onlar yıllardan beri o bölgenin hertürlü iklim koşuluna göğüs gererek günümüze kadar gelebilmişlerdir zaten.

Ben chandler cevizini düşünüyorum.Verime yatması ve bölgemize uyum sağlamış olması yerli ırklarımızla aynı.Dekara 15 tane ekicem ve tabiki tozlayıcısınıda belirli oranlarla.Sektörün gidişatı ve piyasası hakkında araştırma tabiki yaptım ama sizinde bilgilerinizi almak isterim.Bu arada ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

alican4177 link=topic=41597.msg374903#msg374903 date=1302191026' Alıntı:
Ben chandler cevizini düşünüyorum.Verime yatması ve bölgemize uyum sağlamış olması yerli ırklarımızla aynı.Dekara 15 tane ekicem ve tabiki tozlayıcısınıda belirli oranlarla.Sektörün gidişatı ve piyasası hakkında araştırma tabiki yaptım ama sizinde bilgilerinizi almak isterim.Bu arada ilgilendiğiniz için teşekkür ederim
chandler cevizi güzel bir çeşit olduğunu duydum ekmek istedim ama bizim iklim şartlarına uyum sağlayıp sağlayamayacağına güvenemedim.
dekara 15 adetle 8x8 düşünüyorsunuz herhalde?

Önemli olan bölgene uygun cinsi seçmen.Bandırma da 8x8 desteklemeli 350 ağaç ektim(yarısı badem) ,bölgeme uygun cins yalova 1 ve yalova 3.....şu an 3. senesinde,
köyümüzde 10 senelik ağacı olan var,çok memnun....10 senede ancak yeterli verime ulaştı diyor.....
Fidanları temin ettiğim arkadaşıma danıştım,chandler e şuan çok talep var,elimzde yok,çünkü piyasada yeni cins olduğu için aşılayacak yetişmiş büyük anaç ağacımız yok dedi ve ekledi piyasada , chandler diye chandler olmayan ceviz fidanı satıldığınıda belirtti,5-6 sene sonra ağaçların büyüdükten sonra süpriz yaşama,bu yüzden sözleşme yap.......

Kırşehir Kaman cevizlerini de araştırın derim. özelliği cok ince kabuklu olması tam doluluk ve içi beyaz olması. kaman no 3 kaman 5 ve sanırım kaman 1 var.
dün 65 dönüm ceviz bahcesi olan bi amcayı ziyarete gittim.gecen sezon 65 ton ceviz sattıklarını belirtti.hem de ayağından.
kendisi 4 adet de aşılı ceviz fidanı hediye etti.
en güzel hediye ağaç olsa gerek.
selamlar.

Becede,çünkü torunlarınıza bile bırakacağınız güzel bir hatıra,gelir ne derseniz diyin.Bu güne bugün yaprağı bile boya sanayiinde kullanılıyor.Bilmiyorum araştırmak gerekir kimler alıyor yaprağını,yada yaprak nasıl toplanıyor ama meyvesi,kabuğu,yaprağı,kütüğü bile para