BU ALETİ KULLANAN VEYA GÖRENİNİZ VAR MI ?(Yaylı Ayaklı Goble Diskaro BKS)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
04.10.2008
4,134
195

ARKADAŞLAR BU ALETİ KULLANAN YADA GÖREN VAR MI YADA BİLGİ SAHİBİ OLAN NASIL Bİ ALETTİR FİYATI NEDİR V.S. ? DEVLET HİBE DESTEGİNE GİRER Mİ ?

yad.jpg

İNTERNET SİTESİ :

http://www.bkstarim.com/html/goble_diskaro_tr.html

Ynt: BU ALETİ KULLANAN VEYA GÖRENİNİZ VAR MI ?(Yaylı Ayaklı Goble Diskaro BKS)

Çok kullanışlıya benziyor.Ön diskler pulluk.Arkadaki yaylı kültüvatör.Sonundada merdana .Aynı anda 3-4 görevi birden yapıyordur. Bir kere de iş bitiriyordur kesin.

linki yukarıda yazdığım ama nedense direk forma gidiyo topik ' e gitmesi gerekirken.aşagılarda konu başlıklarında yazıyo claas ve özdöken diye ordan bakarsınız artık.

enter link=topic=41664.msg375413#msg375413 date=1302268676' Alıntı:
bunun bi benzeri site üyemiş erkan abide vardı birde ona sor yavuz abi o kanola saplarını kıymak için kullanıyordu sanırsam

http://www.trakkulup.net/fotograflar-(cekimler)-326/claas-ares-557-atx-ve-yeni-ozdoken-disk-tillerimiz-is-basinda-2010-bolum1-!!!/

seninkinden farkı arkadakiler yaylı değil :)

senin verdiğin linkde topiğe değilde benim link gibi forma gidiyo.

Biz bu disk tiller ' ın bir değişik modelini kullanıyoruz. Tohum yatağı ve tarla tesviyesi için çok güzel bir alet. Toprağı un gibi yapıyor. Bizimkisi ile bu alet aynı sadece yaylanma sistemleri farklı. Bizimkisi 4 adet lastik üzerinden yaylanıyor. Bu ise normal tiller ' lar gibi bacaklarından yaylanıyor. Bunların bizimkinden farkı disk çapları biraz daha büyük ve disk sayısı az. Bizimkisi 24 adet diske sahip, bu ise yanlış bilmiyorsam 3 metre olanı 20 disk falan olması lâzım. Birde bunlar daha ağır olması lâzım. Bizim köyde bunun bir adet 18 ' lisinden var. Kullanıyorlar. Bu sene sanırım sadece bir ayağı bozulmuştu onu yaptırdılar. Ama prensip olarak ikiside aynı alet. İşlemesi biraz fark ediyor. Birde bu aletleri alırken dikkat edilmesi gereken husus biraz ağır olması. Traktörünüzün kapasitesine göre mümkün olduğunca ağır olan markaları tercih etmekte fayda var. Ağır olanlar toprağı daha güzel işliyor. Bizim bölgede en çok bizim kullandığımız Özdöken tercih ediliyor. Kullananlar memnunlar. Bizim köye bizden sonra 2 tane daha girdi. Belkide bu sene dahada sayısı artacaktır. Tarla hazırlamak için çok güzel bir alet. Çokta seri çalışılabiliyor. Ama tabiki traktörünüzün hidrolik kapasitesi ve kendi ağırlığına dikkat etmeniz lâzım. Her traktör için uygun olmayabiliyorlar. 3 metrelikleri genellikle 100-110 Hp traktörlere tavsiye ediyorlar. Birde şuan bu aletlere ekipman desteklemesi var. Yalnız aleti traktörünüze göre uygun almanız gerekiyor. Ekipman desteklemesi tebliğinde kaç Hp traktöre kaç diskli uygun olacağı yazılmış. O ebatlarda almanız lâzım. Bazıları traktörlerine göre büyük alıyorlar. Farkını cepten ödüyorlar. Ama daha sonra kontrol için gelindiğinde traktöre büyük olduğu tespit edilirse problem yaşanılabilir. Bende 28 ' li istiyordum. Fakat sonradan bu şartın olduğunu öğrendim. Ondan mecburen destek için 24 ' lü aldık. Bazı bayiler ilk etapta 24 ' lü modelini alan kişiye göstermelik getiriyorlar. Kontrole gelenler onu görüyor. Ama 3 sene filan daha kontrolü var. O zaman fark edilebilir. Fiyatlarıda 8500 TL ' den 11000 TL ' ye göre marka ve modeline göre değişiyor.

anıza filan geçen iyi bi alet herhalde anız aktarma görevi bile yapabilir diyorum ben ama ne kadar agır ne kadar geçer topraga o önemli

sadece nette görmüştüm bizim buralarda hiç yok

rahimavci link=topic=41664.msg377357#msg377357 date=1302510641' Alıntı:
anıza filan geçen iyi bi alet herhalde anız aktarma görevi bile yapabilir diyorum ben ama ne kadar agır ne kadar geçer topraga o önemli

Anızda kuru şartlarda toprak çıkartması normal goble diskarolar kadar değil. Toprağın tavlı olması gerekir. Normal goblede çapraz verme olayı daha fazla o yüzden toprak çıkartabiliyor. Bunda diskler bağımsız ve sadece kaydırma sistemi olduğu için sert toprakta çok derin işlenemiyor. Toprağın tavında olmasına dikkat etmek gerek. Mümkünse pullukla önceden tarla sürülürse o zaman çok güzel bir işçilik yapar.

ceya023 link=topic=41664.msg377364#msg377364 date=1302510954' Alıntı:
alipasalierkan teşekkur ederim verdigin bilgiler için..

Birşey değil. Birde şunu söylemeyi unutmuşum. Bu disk tillerların bazı modellerinde disk kaydırma sistemi var. Ön ve arka diskler tam ters yönde kaydırılabiliyor. Yani iki diskin arasına bir disk gelecek şekilde de ayarlanabiliyor. Bizim kullandığımız o sisteme sahip. Bu fotoğraftaki sabit sistem. Alırken onada dikkat etmek gerek.

kangalda bir bayii başka bir markanınkini köye deneme amaçlı getirdi ... ve hepimiz izledik alet gayet iyi yapıyor toprağı lakin biz o aletin bağlantılarına falan güvenemedik .... yani konstrüksiyon olarak bizi memnun edemedi .. eğer alırsak bir iki seneye elimizde kalır diye düşündük ...
zaten şimdilik 32 lik hidrolik diskaromuz var ve gayet iyi çalışıyor ...

alipasalierkan link=topic=41664.msg377379#msg377379 date=1302512730' Alıntı:
Anızda kuru şartlarda toprak çıkartması normal goble diskarolar kadar değil. Toprağın tavlı olması gerekir. Normal goblede çapraz verme olayı daha fazla o yüzden toprak çıkartabiliyor. Bunda diskler bağımsız ve sadece kaydırma sistemi olduğu için sert toprakta çok derin işlenemiyor. Toprağın tavında olmasına dikkat etmek gerek. Mümkünse pullukla önceden tarla sürülürse o zaman çok güzel bir işçilik yapar.

ikileme niyetine kullanılabilir yani ama ikileme içinde o kadar çok alet varki buna para vermeye gerek bile yok çok agır olamayacagı içinde keseklerde çok etkin olmaz herhalde

rahimavci link=topic=41664.msg377528#msg377528 date=1302532729' Alıntı:
ikileme niyetine kullanılabilir yani ama ikileme içinde o kadar çok alet varki buna para vermeye gerek bile yok çok agır olamayacagı içinde keseklerde çok etkin olmaz herhalde

İkileme niyetine kullanılması daha uygun olur. Fakat tavlı toprakta anız bozmak veya ayçiçek tarlası gibi tarlaları bozmak içinde gayet uygun olacaktır. Benim demek istediğim yazın çok kurakta toprak sertken kullanıldığında fazla toprak çıkartmaması. Goblelerde çapraz olayı fazla olduğu için kesekleri büyük çıkartıyor. Ondan daha fazla toprak oluyor. Ama bunda diskler karşı karşıya geldiğinden fazla toprak çıkartamıyor. Ama tavlı toprakta gayet güzel çalışıyor. Ayrıca gobleye ve diğer aletlere göre daha homojen ve düz bir toprak yüzeyi hazırlıyor. Buda tohum yatağının ekin ekimi için çok güzel hazırlanmasını sağlamış oluyor. Alet ağırlık olarak zaten çok ağır bir alet o bakımdan sıkıntı yok. Zaten her traktör için uygun değil. Hidrolik kapasitesinin yüksek olması gerek. Kesekli yerlerde de toprak parçalama konusunda güzel bir alet. Zaten biz bunu pullukla sürdüğümüz yerlerde kullanıyoruz. 2 veya 3 defa bu alet ile tarlayı sürüyoruz. Ama tabikide yazın kurakta sürülmüş kocaman kesekler olmuş, tarla yağış almamış o zaman bu aletle çalışması zor olacaktır. Ama şöylede birşey söyleyeyim. Trakya ' daki çiftçiler derin sürdükleri için o şartlarda bu aletler iş yapıyorsa, anadolu tarafında da yapacaktır diye düşünüyorum.

alipasalierkan link=topic=41664.msg377595#msg377595 date=1302538075' Alıntı:
İkileme niyetine kullanılması daha uygun olur. Fakat tavlı toprakta anız bozmak veya ayçiçek tarlası gibi tarlaları bozmak içinde gayet uygun olacaktır. Benim demek istediğim yazın çok kurakta toprak sertken kullanıldığında fazla toprak çıkartmaması. Goblelerde çapraz olayı fazla olduğu için kesekleri büyük çıkartıyor. Ondan daha fazla toprak oluyor. Ama bunda diskler karşı karşıya geldiğinden fazla toprak çıkartamıyor. Ama tavlı toprakta gayet güzel çalışıyor. Ayrıca gobleye ve diğer aletlere göre daha homojen ve düz bir toprak yüzeyi hazırlıyor. Buda tohum yatağının ekin ekimi için çok güzel hazırlanmasını sağlamış oluyor. Alet ağırlık olarak zaten çok ağır bir alet o bakımdan sıkıntı yok. Zaten her traktör için uygun değil. Hidrolik kapasitesinin yüksek olması gerek. Kesekli yerlerde de toprak parçalama konusunda güzel bir alet. Zaten biz bunu pullukla sürdüğümüz yerlerde kullanıyoruz. 2 veya 3 defa bu alet ile tarlayı sürüyoruz. Ama tabikide yazın kurakta sürülmüş kocaman kesekler olmuş, tarla yağış almamış o zaman bu aletle çalışması zor olacaktır. Ama şöylede birşey söyleyeyim. Trakya ' daki çiftçiler derin sürdükleri için o şartlarda bu aletler iş yapıyorsa, anadolu tarafında da yapacaktır diye düşünüyorum.

özellikle son dediginize katılıyorum trakyada kullanılabiliyorsa bizdede kullanılabilir
bilgi için teşekkürler

bizim bölgede disk tiller derler en fazla azim marka mevcut ilçemiz sanayisinde de imalatına başladılar buğday yerlerini hazırlama da kullanılıyor

ben calısmasını ızlemıstım cok guzel bır makıne dısklerı bır bırınden bagımsız calısyor yaylarından dolayı. boyleleıkle ızgara gıbı engelebelı taslı yerlerde kasılma sıcrama gıbı olumsuz hareketlerde bulunmuyori

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...