FORD 5000 MACERALARI

ford 5000 i aldık düz pompa suyu katsan yakar derler ya o cinsten. ben su değilde 10 numara yağla depoyu fulledim traktör başladı kerkinmeye :D , yektire yektire gidiyo. pompacıyı aradım ustam napcaz diye. pompanın üstünde bi tapa var onu sök oraya doldur 20 50 motor yağını dedi ustanın dediğini yaptık hakkaten kerkinme bitti 10 numara yağa devam derken geçen gittik 10 numara yağ yok normal mazotda bulamadık euro diesel aldım motor dokundunmu uçuyo .

devirdaim pompası su kaçırmaya başladı her akşam takviye yapmaktan sıkılınca değiştirdik. masraf 50 tl

ford 5000 liğin yakıt oranı ban çok düşük geldi :S çok yaktığı söylenen bir traktöre göre ... acaba az yakanlar nasıl? ŞAŞIRDIM...

Ynt: FORD 5000 MACERALARI

berkyenigen link=topic=41680.msg375712#msg375712 date=1302289081' Alıntı:
ford 5000 i aldık düz pompa suyu katsan yakar derler ya o cinsten. ben su değilde 10 numara yağla depoyu fulledim traktör başladı kerkinmeye :D , yektire yektire gidiyo. pompacıyı aradım ustam napcaz diye. pompanın üstünde bi tapa var onu sök oraya doldur 20 50 motor yağını dedi ustanın dediğini yaptık hakkaten kerkinme bitti 10 numara yağa devam derken geçen gittik 10 numara yağ yok normal mazotda bulamadık euro diesel aldım motor dokundunmu uçuyo .

devirdaim pompası su kaçırmaya başladı her akşam takviye yapmaktan sıkılınca değiştirdik. masraf 50 tl

ford 5000 liğin yakıt oranı ban çok düşük geldi :S çok yaktığı söylenen bir traktöre göre ... acaba az yakanlar nasıl? ŞAŞIRDIM...
basarsan yağı öle olur tabii..amacın neydi ki 10 numara yağ koydun yakında pompayı yer eline alırsın..yağ kattığın içinde yakıt azalır zaten.. noo*-*-fordlar yağlı pompamıydı.?

yukardaki yazıyı tekrar okurmusun.
kerkinme nedeni 10 numara yağ değil pompanın yağsız kalması
elbette euro dieselle 10 no yağ arasında çekiş fark ediyor ama verilen paraya kıyasladımmı yağa devam.
usta mazot kullandığım zamanlarda bile bi depo mazota bir litre 20 50 yağı karıştır derdi sebebide mazottaki suyun küflenmeye neden olmasıymış bizde katardık.
şimdi yağı saf halde kullanıyoz. pompa siemens üstünde bi kör tapa var oraayı açtık bir litre ekledik sorun kayboldu fordlar yağlı mı yağsız pompa mı bilemem ben yaşadığım bir sorunu ve çözümünü anlattım

berkyenigen link=topic=41680.msg376367#msg376367 date=1302376161' Alıntı:
elbette euro dieselle 10 no yağ arasında çekiş fark ediyor ama verilen paraya kıyasladımmı yağa devam.
usta mazot kullandığım zamanlarda bile bi depo mazota bir litre 20 50 yağı karıştır derdi sebebide mazottaki suyun küflenmeye neden olmasıymış bizde katardık.
şimdi yağı saf halde kullanıyoz. pompa siemens üstünde bi kör tapa var oraayı açtık bir litre ekledik sorun kayboldu fordlar yağlı mı yağsız pompa mı bilemem ben yaşadığım bir sorunu ve çözümünü anlattım
tamam işte bende yağlı pompa olup olmadığını bilmediğim için dedim eğer yağlı değilse 10 numara yağ koyulduğu zman pompa özelliğini yitiriyo..yağlı pompaysa eğer sen haklısın.. :)ford kullanıyon ne pompa olduğunu bilmiyon pompanın üstünde kör tapa varsa yağlı pompadır o zaman bişey olmaz işte yağlı pompalar yağsız kaldığı zaman pompaya zarar veriyo....

Black.Boyss.37 link=topic=41680.msg380036#msg380036 date=1302851651' Alıntı:
ford 5000 lik cok yakmıyor hakkı kadar yakıyor o yaktın hakkını veriyor :D

aynen katılıyorum. traktör gezmek için imal edilmemiştir iş içindir. çalışırkende yakacak , yakarkende yakıt seçmez , mazot bulamadınmı 10 numara yağ , onu bulamadın mı kuyruk yağı onuda bulamazsan asit oranı yüksek bir sıvı doldur gitmem demez :)

berkyenigen link=topic=41680.msg375712#msg375712 date=1302289081' Alıntı:

5000 likçi olarak önceki bir konuda bilgi vermiştim.5000 lik yıldız ve düz pompa olmasına göre modeline göre yakıtı değişir ama çok değişmez.boş taksi niyetine kullanıma hayatta gelmez.sırtından yükü ardından işi önünden ağırlığı eksik etmeyeceksin. 35 lik ferguson kadar anca yakar yükte.tabii bu motorun rektefiye durumuna çekişine pompa durumuna göre değişir kardeş.kısacası ağır iş yapanı ondurur,boş gezeni öldürür.ufak tefek işleride olan birinin yanına az yakan bi ufaklık çekmesi şarttır.facebook tarım teknolojilerini ve 4x4 leri takip ediyorum. büyük 4x4 ler hariç diğerlerinin yaptığı işi benimkide yapıyor.çektiği yükü benimkide çekiyor.hatta yakıtıda onlardan az diyebilirim.çiftte 4x4 te 4 lü puluk takıyor bende 4 lü takıyorum.4x4 lerle aşağı yukarı aynı yakıyor.tek fark ben 4 lü pullukla arazim dikse baş yukarı zorlanırım o 4x ya bağlar daha rahat gider ve daha az yakar.araziye göre değişir. sadece 4x4 lerin kullanımı yol tutuşu ve iş görmesi rahat.

berkyenigen link=topic=41680.msg376367#msg376367 date=1302376161' Alıntı:
yağ ekonomik ama pistonların ve pompanın ömrünü kısaltırsın :(

Valla doğru arkadaşlar bizde bu yıl fındık patozu kullanırken 10 numero yağ kullandık cayır cayır yaktı valla ama dumanınını bir görseniz vapur bacaı gibi.ama sonunda ne olur onu bilemem

mazot pahalılığı böyle giderse yakında ektiğimiz mahsülün yağını çıkartıp katacağız. gittiği yere kadar gider.

basit bi hesapla 250 dekar

nadas : dekar/1.5 ---375 litre
kazayağı: dekar/0.6 ---150
tırmık+mibzer: dekar/1---250
gübre + gel git: dekar/0.5:125

toplam: 900 litre mazot

litrede 1 tl lik fark::::::::900 TL

iki yıl 1800 . ve rektefe parası çıktı

berkyenigen link=topic=41680.msg469039#msg469039 date=1321294398' Alıntı:
14 kasım 2011 ford 5000 lik 4lü 10 no pulluğu 52 dekarlık nadasın bitimi sırasında ön pulluğun bağlantı vidasından kırdı. iş bitti pulluk gitti
kopartır bu makinalar onun için alplaerden baska pulluk kullanmayız gene alpler yapısı pullugu 2030la son tırnagını kopardık emektar oldu 2 li niyetine kullanıyoruz.

ceksparow-1986 link=topic=41680.msg473016#msg473016 date=1321870912' Alıntı:
vallaha hattata 10 nomara yag kattım depoya 1 tenike 4 depodan sonra hemen belli etti bıraktım euroya gectim elimdeki yagları 240 yakıyor
tafsiye etmiyorum cekişi hemen belli etti
motora pompaya göre değişir cekiş tabiki dizel kadar verimli olmayacak yag daha kalın ben traktorde agır yük oldugu zaman benzin katıyorum nerdeyse 1 vites etkisi var ford yagı yakar 2050 de olsa yakar gene işini görür

yağı her motor pompası yakmaz zaten. Ford motorları genelde gemi motorlarında kullanılır. Gemilerde euro diesel diye bir şans yok çok pis mazotda kullanılmakta buna rağmen motorlar sorunsuz yakmaktadır. birde pompa içinde 4 eleman var diye biliyorum + yağlı pompa olması. bu iki özellikten dolayı fordlarda düz pompa ise yağ kullanımında sakınca olacağını düşünmüyorum.

yalnız son zamanlarda tv lerde izlediğimiz otobüs yanmalarının sebebi 10 no yağ diyorlar. sanırım kullanılan bir madde ani alevlenmeye sebebiyet veriyormuş. Açıkçası bu nedenden dolayı son yaptığım ekiş ve nadasda yağ kullanmadım.