TARLAYA GİDERİZ DÜĞÜNE GİDER GİBİ ÇOLUK ÇOOCUK......

Ynt: TARLAYA GİDERİZ DÜĞÜNE GİDER GİBİ ÇOLUK ÇOOCUK......

Anadut elimizde, tirmiklar belimizde, biz gideriz tarlaya hey tarlayaaaaa.....

Topraaam 11 12 yaslarimdayken o ara daha saman makinasi, balya makinasi falan yoktu pek. Mecburen samanligi doldurmak icin patoz kurardik. Komple aile, kuzenler (onlarin derdi motur sürmek), en az 2 3 günlükcü ve yine denk geldiyse almanyadan gelen akrabalar olurdu tarlada. Dedigin gibi tam dügün bayram havasi...

vale link=topic=41695.msg375953#msg375953 date=1302333714' Alıntı:
resimlerdekiler sizdenmi
evet abi 1. td75 üstündeki dedem 2. td75 deki ben 60-56 yı bilader sürüyo bulgur çeken babm ve bilader çocuklar emmioğlunun çocukları römorktaki babamın yanındaki amcam motoru süren amcaoğlu

satocan58 link=topic=41695.msg375954#msg375954 date=1302333728' Alıntı:
Anadut elimizde, tirmiklar belimizde, biz gideriz tarlaya hey tarlayaaaaa.....

Topraaam 11 12 yaslarimdayken o ara daha saman makinasi, balya makinasi falan yoktu pek. Mecburen samanligi doldurmak icin patoz kurardik. Komple aile, kuzenler (onlarin derdi motur sürmek), en az 2 3 günlükcü ve yine denk geldiyse almanyadan gelen akrabalar olurdu tarlada. Dedigin gibi tam dügün bayram havasi...
belki de bu meşakkatli işin en güzel tarafı b unlar bide ekmek az olur iyide acıkırsan temelli bi başka olur....

Valla herseyi ayri güzeldi Mustafa. Bizde ayran corbasi olur. O kesin gelirdi, en cok tarlada yerdik onu, evde tadi olmazdi nedense. Birde o gürültüde römorkun gölgesinde uyumak gibi varmi beaaa. Tabi, lüx genelde babamin olurdu.)) Biz ayda yilda bir, oda adam coksa... Ama saman tasimak gibi büyük eziyet yoktu. Helede arpa samaniysa. Gerci 93 de onuda biraz cözdük.)) Köye ilk saman atma makinasini bit getirmistik. Sadece tarlada oluyordu rezillik. Bu arada millet demesin bu adam cocukkenemi yapmis o isleri. Biz 7 8 yasinda basladik tarlaya gitmeye. Yasimiza göre mutlaka is vardi...

ya toprağım saman işi müslümana gavur eziyeti kaşındırı uyuz olursun gözüne kaçar hiç sevemem hayvancılıktanda o yüzden çekiniyom çifçiliğin en zor tarafı saman işi...römok gölgesinde yatmaya rütben yetmiyo demekki........babanı götürme tarlaya vekaleten yat....

mustafagursacli link=topic=41695.msg375963#msg375963 date=1302334824' Alıntı:
ya toprağım saman işi müslümana gavur eziyeti kaşındırı uyuz olursun gözüne kaçar hiç sevemem hayvancılıktanda o yüzden çekiniyom çifçiliğin en zor tarafı saman işi...römok gölgesinde yatmaya rütben yetmiyo demekki........babanı götürme tarlaya vekaleten yat....
Mustafam köyde yasiyosan hayvaniin olacak. Artik o isler bitti yaw. Balye yaptiriyoz, samandan az kalin oluyo ama iyi yiyo hayvan. Yapmasi kolay, istiflemesi kolay, vermesi kolay. Bahane arama yani.Bak bu ara koop lar krediye basladi. 1 günde cikiyo kredin, git al 5 düve yavas yavas basla. Biz 15 gün önce getirdik ikisi buzaladi bile. Diger ücüde ay sonuna kadar insallah. Neymis efenim, carsidan aldim 5 tane eve geldim 10 tane.))) Tabi biz önceden hazirligi yapmistik. Zaten buhafta meraya cikacak sigir, kasim 15 e kadar bagla cöz var, birde sagimi, onun disinda masraf yok cok sükür...

paylaşım için teşekkürler .of be mustafa benimde eski günler aklıma geldi,ninemin kızarttıpı patateslerin hala tadı damağımda duruyo,bizde eskiden harman zamanı böyle çoluk çocuk giderdik şimdi makineleşme var iş azaldı ama huzur,keyif,sağlık ve ağız tadı ile bereketde kalmadı.

keykubat link=topic=41695.msg375980#msg375980 date=1302338791' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler .of be mustafa benimde eski günler aklıma geldi,ninemin kızarttıpı patateslerin hala tadı damağımda duruyo,bizde eskiden harman zamanı böyle çoluk çocuk giderdik şimdi makineleşme var iş azaldı ama huzur,keyif,sağlık ve ağız tadı ile bereketde kalmadı.
abi bayram gününde hatıra geliyo bu lezzet kalabalıkta yemek yemek çoluk çocuk yetmeyecek bide .....dediğin gibi teknolojiye sevinsek bi dert üzülsek bi dert ailece bir arada olmanın huzru pahabiçilmez

keykubat link=topic=41695.msg375984#msg375984 date=1302340759' Alıntı:
mustafa sizin araziniz gördüğüm kadarı ile düz neden tek dingilli remork kullanıyorsunuz.
arazimiz düz sayılır geneli düzdür tabi tatlı rampa yerlerde var civarın en meşhur ovası bucak ovası bizim arazilerimizdir

Bundan 10 sene önce amcamlar gelirdi istanbuldan o zaman hyvanlar vardı. Patoz kullanırdık saman için. Hep beraber 10-15 kişi tarlaya giderdik. Gözüm hep 168 in o koltuğunda olurdu :)
Paylaşım için teşekkürler

SmhGwz link=topic=41695.msg375987#msg375987 date=1302341641' Alıntı:
aynn öyle abi...
güzel resimler tşkler ;)
Eyvallah kardeş teşekkürler
DqN 58 link=topic=41695.msg375990#msg375990 date=1302341914' Alıntı:
Bundan 10 sene önce amcamlar gelirdi istanbuldan o zaman hyvanlar vardı. Patoz kullanırdık saman için. Hep beraber 10-15 kişi tarlaya giderdik. Gözüm hep 168 in o koltuğunda olurdu :)
Paylaşım için teşekkürler
az önce Setocan abimde dedi ya o yaşta hepimizn gözü o kaltukta değilmiydi....bizi burda buluşturanda o sevgi değilmi

mustafagursacli link=topic=41695.msg375998#msg375998 date=1302342734' Alıntı:
sanki senin oğlan koltuğa meraklı değil ... dersaneden gelsin ben sürecem demeyecek sanki.....hadi seni geçtik be abi
demezmi mustafa iki yıldır ekin ekerken kullandırıyorum mest oluyo velet.traktörle bi yere beraber gitsek hemen baba ben kullacan der daha bire arabayı ben kullancam demedi.

keykubat link=topic=41695.msg375997#msg375997 date=1302342471' Alıntı:
sizi gidi koltuk meraklıları. zuha-*-s zuha-*-sn aslında bi zmanlar bende öyle bakıyodum sanki çünkü benim oğlanda öyle bakıyo koltuğa.
Hangimizinki ögle degilki abi. Benim oglan yazin 2,5 yasindaydi. Moturun üstünden indiremiyorduk. Bi kere moturun korna sesi geliyo, gittim baktim o boyuyla cikmis TD80 ne hem bayiso kornaya hem kahkaya atiyor. 266 g ye binmiyordu.)) 240 a zaten hic bakmiyodu.)) Babasinin yolundan gidiyo sipa...

satocan58 link=topic=41695.msg376001#msg376001 date=1302343268' Alıntı:
Hangimizinki ögle degilki abi. Benim oglan yazin 2,5 yasindaydi. Moturun üstünden indiremiyorduk. Bi kere moturun korna sesi geliyo, gittim baktim o boyuyla cikmis TD80 ne hem bayiso kornaya hem kahkaya atiyor. 266 g ye binmiyordu.)) 240 a zaten hic bakmiyodu.)) Babasinin yolundan gidiyo sipa...
oğlan uşağı ya mavi diye binmiştir Allah nazardan saklasın ......