Toprağın tav durumunu nasıl anlarsınız?

Arkadaşlar toprağın çok tavlı işlendiğinde verimin düştüğünü herkes bilir.Tarlayı işlemeye geldiğimizde toprağın tam yavında olduğunu nasıl anlarız.Bunun metodu nedir.

Ynt: Toprağın tav durumunu nasıl anlarsınız?

sürük bir tarlada toprağı 8-10 cm eşelerim.10 cm derindeki topraktan bir avuç alır sıktırırım.sonra avcumda baş parmağımla ezerim.dağılır giderse tavındadr.dağılmıyorsa çamurdır. en eski leşber tekniklerindendir.

TT 55 link=topic=41747.msg376947#msg376947 date=1302456786' Alıntı:
sürük bir tarlada toprağı 8-10 cm eşelerim.10 cm derindeki topraktan bir avuç alır sıktırırım.sonra avcumda baş parmağımla ezerim.dağılır giderse tavındadr.dağılmıyorsa çamurdır. en eski leşber tekniklerindendir.

bende senin gibi yapıyorum ali abi ok-*-s

TT 55 link=topic=41747.msg376931#msg376931 date=1302456363' Alıntı:
Arkadaşlar toprağın çok tavlı işlendiğinde verimin düştüğünü herkes bilir.Tarlayı işlemeye geldiğimizde toprağın tam yavında olduğunu nasıl anlarız.Bunun metodu nedir.
yanlış yazdın galiba tavlı işlenmediğinde verim kaybı olur diyecektin çünkü bende tavlı iken işlenmesse verim kaybı olur diye biliyorum.

ali senin kocamanların tekniğinle bizimkiler aynıymış birde tırmığa yapışmayacak tırmıktan sonra toprak parlama yapmayacak böyle anlaşılır ok-*-s anlş-*s

keykubat link=topic=41747.msg377282#msg377282 date=1302500418' Alıntı:
yanlış yazdın galiba tavlı işlenmediğinde verim kaybı olur diyecektin çünkü bende tavlı iken işlenmesse verim kaybı olur diye biliyorum.
Dikkatlı okumayınca ben yanlış yorumlamışım çok tavlı imiş ben çok unu görmemişin galiba .neyse tekzip ettik hatamızı :)

Walla o kadar bilmiyorum sormadım da babama zati geçen sene yeni sürüm yapmaya başladım babam git sür derse gidip sürüyom :D
ama üstünde kaymak gibi kuruma warsa o zmn tavlı oluyor sanırım ;)

toragı elimize aldıgımız zaman ufalanıyor yapışmadan dagılıyorsa tav iyi demektir ama eger elimize bulaşıyorsa çamurluk varsa agırdır topragın adeta elimizde bulgur gibi dagılması lazım güzel tavda

bizde de sizin gibi yaparlar ben birde tarlada ki köklü otlardan birisini (karaçimen ,popatya vb) köklerim ve kökünden salladığımda kök kısımında toprak kalmıyor dağılıyorsa tavlı demektir.

şimdi Ankaradan çıkıp Çoruma varıp traktöre binip tarlaya girince bi cızı dolanırsın eline alırsın bi keseği ezersin tav varsa sürersin tav yoksada sürersin çünkü sürülecek 200 dönüm tarla olunca vakitte olmayıınca başka çare yok

mustafagursacli link=topic=41747.msg377474#msg377474 date=1302524935' Alıntı:
şimdi Ankaradan çıkıp Çoruma varıp traktöre binip tarlaya girince bi cızı dolanırsın eline alırsın bi keseği ezersin tav varsa sürersin tav yoksada sürersin çünkü sürülecek 200 dönüm tarla olunca vakitte olmayıınca başka çare yok
zuha-*-s zuha-*-s Alemsin Mustafa.... :D hiç motordan inipte kontrol etmene gerek yok o zaman, ver gazı devam.. yeter ki çamur olmasın. )))

Doğru test... ok-*-s alk-*s

büyüklerimizden görmüş olduğumuz,her bölge için geçerli olabilecek olan doğru bir yöntem. zaten dikkat edin bak, büyüklerimiz bilinecek,bulunacak ne varsa temel olarak onları bulmuşlar. şartların değişikliğine göre bizler bunlar üzerinde ancak ince ayar yapabiliriz.

Niko5 link=topic=41747.msg377483#msg377483 date=1302525963' Alıntı:
zuha-*-s zuha-*-s Alemsin Mustafa.... :D hiç motordan inipte kontrol etmene gerek yok o zaman, ver gazı devam.. yeter ki çamur olmasın. )))

Doğru test... ok-*-s alk-*s
ne yapalım tav varmı diye soruyolar köy odasının dibinde bi cevap vermek gerekiyo bazen bay-*s

mustafagursacli link=topic=41747.msg377474#msg377474 date=1302524935' Alıntı:

katılıyorum :D tarla çok olunca işlere adam yetişmeyince her türlü sürüyoruz bakmayın yukarıda topragı ez şöyle kontrol et böyle kontrol et dedigimize :)

Valla bizim köyde adam kalkiyor kahvaltisini yaparken bi bakiyo biri takmis pullugu tarlaya gidiyo. Aha diyo zamani gelmis.)) Oda takiyo cikiyo yola, onu görende cikiyo. Bi bakmissin 3 gün sonra herkes yaziya inmis. Ilk cikan genelde dedem olur, sonra babam...Birde anamin dayisi var. O hic acele etmez. Herkes bitirir o anca cikar. Dayi niye beyle ediyon deyince ' amannnn, herkesinki cikiyoda bizimki cikmiyomu' der olur biter.)))