Traktör Rektefiye Sonrası

Arkadaşlar buralarda rektefiye sonrası iki farklı görüş var. İlki rektefiye sonrası traktörü ilk 1 hafta fazla sıkıştırmadan kullanıp sonrasında yavaş yavaş yüke vermek. İkincisi ise tam tersi olabildiğince sıkıştırıp açılmasını sağlamak.
Sizlerinde görüşlerini almak istiyorum bu konuda. Hangi görüş neden doğrudur.

Ynt: Traktör Rektefiye Sonrası

240 s yi revizyon yaptırdığım da; köye gelirken sadece 30 dk. kadar 1800 devirde geldim ve sonrası acımadan 2300 devir üzeri kullandım ve tarla işlerinde de 2000 devir üzerinde kullanmıştım..Traktör emsallerinden daha fazla dayandı ve hala alan arkadaş kullanıyor. 265 s yi revizyon yaptırdım ve bunu pek okadar devirli kullanamadım, malum yakıtı çok olduğu için 500 saat olmasına rağmen 2000 bin deviri belkide hiç geçmedim.. Kıyaslayacak başka 265 olmadığı için performansı ı tam kestiremiyorum, fakat sanki bana gücü az gibi geliyor..:) Yada 265 lerin hepsi öyledir..

Benim görüşümde sıkıştırmak yönünde ama ustalar bu konuda bizim buralarda ikiye bölünmüş durumda.Terimleri tam olarak bilemem ama sıkıştırmayın diyen ustaların gerekçesi gömleğin şişme yapacağı yönünde .Bu konuda fikrim yok.

omaraga42 link=topic=41754.msg376999#msg376999 date=1302458759' Alıntı:
Benim görüşümde sıkıştırmak yönünde ama ustalar bu konuda bizim buralarda ikiye bölünmüş durumda.Terimleri tam olarak bilemem ama sıkıştırmayın diyen ustaların gerekçesi gömleğin şişme yapacağı yönünde .Bu konuda fikrim yok.
Benim görüşüm; yaptığı işe güvenemeyen, kaliteli yedek parça kullanmayan kişiler sıkıştırmayın diyor.. Kendinden emin olanlar acıma bas gitsin diyor..

mf 165 rektefe olduktan sonra çok yakmaya başladı. yakıtta ciddi oranda artış var, her zaman devirli kullanırız, ilk rektefe olduğunda daha çok yolda kullandık asfalt yolda sona kadar bastık devire. aceba bu yüzdenmi arttı.

benim fikrim elinden geldiği kadar sıkıştırmak.. benim 260 vardı ben baya iyi açtım, bazen rampa aşağı 27 28 bin devire kadar basıyordum , tarla sürerken 19 20 gazla sürdüm.yolda giderken dğier 260 ları milim milim geçiyordu ..yani traktörün ciğerini yakacaksın

traktör rektefiye yapılacaksa sonbahara denk getirin.kış ayına girerken işler azalıyor.rektefiyeden sonrada gübreleme ve ilaçlama işleri olduğu için.hafif işlerde çalışıyor traktör rodaj zamanını hafif işlerde çalışmış oluyor.traktör yaz ayına çıkarken yapılırsa aşınma daha fazla oluşur.sıcak hava koşulları rektefiyeyi olumsuz etkiler.traktör ilk zaman lar çok sıkıştırmamalı.yaklaşık ilk 50-100 yağ değişiminden sonra normal çalışma şartları oluşur.

omeryucel link=topic=41754.msg376968#msg376968 date=1302457687' Alıntı:
Arkadaşlar buralarda rektefiye sonrası iki farklı görüş var. İlki rektefiye sonrası traktörü ilk 1 hafta fazla sıkıştırmadan kullanıp sonrasında yavaş yavaş yüke vermek. İkincisi ise tam tersi olabildiğince sıkıştırıp açılmasını sağlamak.
Sizlerinde görüşlerini almak istiyorum bu konuda. Hangi görüş neden doğrudur.
Rektefeden sonra gömlek piston ve segmanlar sıfır traktör benzeri bi duruma benziyor. Bence sıfır traktör nasıl kullanılıp açılmasını beklemek gerekiyorsa öyle yapmak lazım.

bana göre ve bildiğin kadar ortalama 50saat civarı fazla sıkıştırmadan kullanmak maksat pistonların birbirine alışıp içinde kromları yakması ondan sonra 500saatte kadar tam gaz :)
rektefiye ettirdiğimz traktör olmadı ama 0 traktörümz olmuştu :)
td65sye ben hiç bir zaman acımamıştım :D hacı olmasın yeter 20bin devirden pek düşürmez her viteste aragaz çekerdim çok yırttırdıydım beyki çekişi ondan çok iyi geldi bana :) erkuntada öyle yapmak lazım :)

resftefiye sonrası ne çok yorucan nede çok kibar davranacan ilk kontoağı vurduğunda bir 30 dk 1800 deviri geçmeden çalıştır motor ısındıkdan sonra sonra ise 2000 ile 3000 arası bir devirde kullannan bunlardan çift kullanmada ise sürüm yaparken çok devirli kullanma ve 2 saat kullanıkdan sonra bir saat dinlensin ondna sonra tekrar çalıştır bunları yapmanın sana faydası olurda zararı olmaz

Traktörde rodaj veya rektefiye sonrası kullanım karakteristiği aynıdır.
Perkins motorlar toprak işlemede 1800 rpm devirle orta yükle gidecek şekilde kullanılır , 100 saatte ilk alıştırma yağı değişir.
Steyr motorda toprak işlemede 1800 rpm devirle orta yükle gidecek şekilde kullanılır , yolda 1500 - 2500 rpm aralığı gazlanır , 100 saatte alıştırma yağı değişir.
Motor ısıtılmaya dikkat edilir. Motorun 2. en az yakıt noktası veya en az yakıt bölgesi devir sonuna kadar kullanmak iyi olur.
Ek güç üretimi olan traktörlerde, ek gücün açıldığı devir tercih edilir.
Motorun grafik bilgilerini görmeden devir tavsiyesi veremiyoruz , model ismi belirtmelisiniz.

• Beğen
Tepkiler: murat1919