eski deutz şanzımanı hakkında..

12408.jpg

http://i1104.hizliresim.com/2011/4/10/12481.jpg
resimlerdeki bilgilerde deutz 5206 nın şanzımanında dog shift ve porsche sistem bulunduğu yazıyor..aradım taradım..önüme 1974-1984 arası üretilen eski 4 vites porsche otomobillerindeki şanzımandan geldi..ben şunu çıkardım deutz 52 06 ve 6206 da porşe otomobilindeki sistemden var..kullanıyorum ama hala anlamış değilim..ama porşe 930 otomobili dikkatimi çekti o 1974 le 1984 arası üretilmiş deutz da o tarihlerde ve katalogta üst tarafta yazıyor..servo lock synchronization transmission(system porsche) diye ben böyle anladım..iyi bi ingilizcesi olan yardımcı olursa iyi olur..yıllarca deutz kullanmış tunay abime de sordum oda öyle demişti otomobillerdeki sistemi traktöre uygulamışlar diye..ayrıca dog shift ne demek ne anlama geliyor.? bim-*s

Ynt: eski deutz şanzımanı hakkında..

pardon ayrıca dog shift yani 4 tekerden tutunma gibi bir anlam ifade eder bu ya o zaman ki 4X4 lerde ptinaj sistemi yada frenleme yaparken 4 tekerden tutunma gibi degerlendiriebilir e buda o zaman ki teknolojji için çok ileri bir buluş sonuç olarak mükemmellik alk-*s

Dog shift diye adlandırılan sistem, senkromeçsiz yani kara şanzıman diye adlandırılan vites geçiş sistemi oluyor. İkinci resimdeki katalogda standart şanzımanın dog shiftli yani senkromeçsiz olduğunu, opsiyon olarak da tam senkromeçli şanzıman seçeneği olduğunu belirtmiş. dog shift şu anki traktörlerde hareket halindeyken vites geçişinin zor olduğu genellikle takviye grubunda kullanılıyor.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=41756.msg377529#msg377529 date=1302532825' Alıntı:
servo kilit senkronizasyon iletim sistemi yani son ana kadar çift tekerden patinajı bırakmıyor buda zaten hayat demek demi
sağol yusuf yaw valla tşkler..
YUSUFTUYLUOGLU link=topic=41756.msg377533#msg377533 date=1302533126' Alıntı:
pardon ayrıca dog shift yani 4 tekerden tutunma gibi bir anlam ifade eder bu ya o zaman ki 4X4 lerde ptinaj sistemi yada frenleme yaparken 4 tekerden tutunma gibi degerlendiriebilir e buda o zaman ki teknolojji için çok ileri bir buluş sonuç olarak mükemmellik alk-*s
bu 2 çekerler içinde geçerli bu sistem türkçesi köpek kayma diye geçiyo vites geçişleriyle alakalı bi konu deutz yıllar öncesinden düşünmüş yapmış..sağol..
ersanakyai link=topic=41756.msg377543#msg377543 date=1302534177' Alıntı:
Dog shift diye adlandırılan sistem, senkromeçsiz yani kara şanzıman diye adlandırılan vites geçiş sistemi oluyor. İkinci resimdeki katalogda standart şanzımanın dog shiftli yani senkromeçsiz olduğunu, opsiyon olarak da tam senkromeçli şanzıman seçeneği olduğunu belirtmiş. dog shift şu anki traktörlerde hareket halindeyken vites geçişinin zor olduğu genellikle takviye grubunda kullanılıyor.
bilgiler için çok teşekkürler ersan abi..evet katalogta standart versiyonda dog shift olduğu yazıyor..halbuki ben senkromenç şanzıman sanıyodum ama abi hiç ses yok diğer kara şanzımanlar gibi değil çok rahat kullanışlı ben debriyaja basmadan bile vites geçirdiğimi biliyorum..yanlış anlamadıysa bu sistem şu anki traktörlerdemi kullanılıyor..bu 5206 modeli altın madalyalı makinalardan..bide ilk katalogta okuyduysan porsche sistem yazıyor..yani işte dog shift eski porşe otomobillerinde kullanılıyomuş..senkromenç yerine bu sistemi kullanmış..1974 le 1984 porşelerde..sence hangi sistem daha iyi abi..?
çivi sıtkı link=topic=41756.msg377088#msg377088 date=1302463135' Alıntı:
güzel yorum olmuş kardeş eline sağlık ;) güçç*-*
sağol işte bildiklerimi anlattım bilmediğimi sordum..yardımcı olanlara çok çok teşekkürler.. ok-*-s

Eğer sessiz bir vites değişimi yapabiliyorsan sizdeki senkromeçli versiyonudur büyük ihtimal. Şu an her 2 tip vites geçiş sistemi de kullanılmakta ama senkromeçli sistem dogshifte göre çok daha yeni ve konforlu bir teknoloji. Dezavantajı ise daha pahalı ve daha nazik oluşu, arıza oranı dogshifte göre daha yüksek. 1974-84 yılları arasındaki porshelarda da bu sistem kullanılmış olabilir. Aslında dogshift sistemi kara şanzımanın bir üst versiyonu oluyor, senkromeç de dogshiftin üst versiyounu. Sonrasında da powershift geliyor. En sonda ise cvt.

1006 link=topic=41756.msg377682#msg377682 date=1302542949' Alıntı:
bilgiler için çok teşekkürler ersan abi..evet katalogta standart versiyonda dog shift olduğu yazıyor..halbuki ben senkromenç şanzıman sanıyodum ama abi hiç ses yok diğer kara şanzımanlar gibi değil çok rahat kullanışlı ben debriyaja basmadan bile vites geçirdiğimi biliyorum..yanlış anlamadıysa bu sistem şu anki traktörlerdemi kullanılıyor..bu 5206 modeli altın madalyalı makinalardan..bide ilk katalogta okuyduysan porsche sistem yazıyor..yani işte dog shift eski porşe otomobillerinde kullanılıyomuş..senkromenç yerine bu sistemi kullanmış..1974 le 1984 porşelerde..sence hangi sistem daha iyi abi..?sağol işte bildiklerimi anlattım bilmediğimi sordum..yardımcı olanlara çok çok teşekkürler.. ok-*-s

ersanakyai link=topic=41756.msg377729#msg377729 date=1302545039' Alıntı:
Eğer sessiz bir vites değişimi yapabiliyorsan sizdeki senkromeçli versiyonudur büyük ihtimal. Şu an her 2 tip vites geçiş sistemi de kullanılmakta ama senkromeçli sistem dogshifte göre çok daha yeni ve konforlu bir teknoloji. Dezavantajı ise daha pahalı ve daha nazik oluşu, arıza oranı dogshifte göre daha yüksek. 1974-84 yılları arasındaki porshelarda da bu sistem kullanılmış olabilir. Aslında dogshift sistemi kara şanzımanın bir üst versiyonu oluyor, senkromeç de dogshiftin üst versiyounu. Sonrasında da powershift geliyor. En sonda ise cvt.
evet genelde sessiz vites değiştiriyorum..evet dog shift kara şanzımana göre çok çok iyi bu 5206 modelinin ama ben 6206 kullanıyorum 52 ile 62 nin arka aksam aynı sadece 52 3 silindir 62 4 silindir..debriyajdan sonrası aynı..ama 62 nin katalogta dog shift yazmıyor ersan abi ama arka kısım aynı...http://www.puddingsworld.com/Machinery/Deutz/Images/D6206/Deutz_D6206_6.jpg
DqN 58 link=topic=41756.msg377711#msg377711 date=1302543904' Alıntı:
Biliyom biliyom sen bu kadar düşünmeyle geleceğin traktörünü yaparsın çok gayretlisin alk-*s güçç*-*
heee yaparın valla. ;D :D