Buğday'da Ortalama Verimler?

Dekardan (1000m2) alınan buğday verimleri

• Kullanılan toplam oy
    195

Ynt: 1 dönüm den ne kadar bugday biçiyorsunuz

3 parça tarlanınkini sattık 27 dekar toplam 22.500 kg dı 2 suyla
yarısı pancar yatağıydı samralı (hayvansal gübre)

Ynt: Buğdayda Verim

dustero link=topic=41759.msg796074#msg796074 date=1384727467' Alıntı:
550-650kg arası 1000m2 de kuru tarım. sezon kurak geçerse 500kg ile 580kg arası. çok kurak geçerse 480ile 530 arası

golye 680kg

flamura 85 630kg

tabi bu sizin yaptığınız çiftçiliğede bağlı yeterli emeği göstermeyenler 400-500kg arası verim alıyor.
Maaşallah verim süpermiş

Balıkesirde Basribey 95 iyi tuttu 400-600 kğ/da.aralığında verim yapıyor.Daha düşük verim alan bölgelere ekilecek buğday çeşitinin proteini yüksek 1.sınıf ekmeklik çeşitler ekerek.Satarken 1.sınıf fiyattan ,yani yüksek fayattan satabiliriz.O zaman verim ortalaması,kurtarabilir.

Geçen global istatistiklere baktım.

Türkiye ortalaması 330 kg/da ' mış.
Almanya ortalaması 910 kg/da. Hattı bazı bölgelerde 1000 kg/da ortalamanın üstüne çıkılmış.

Yorum yapacaktım, tabloya bakınca hevesim kaçtı.

FEHİM link=topic=41759.msg866359#msg866359 date=1394907085' Alıntı:
sebazios
Almanya da yapılan çiftçilikle bizim yaptığımızın arasında dağlar var be hemşerim . üzerine birde iklimi(yağışı) koydun mu işlem tamam.

Aynen Fehim Abi.

Ne kadar kendimizi geliştirsek de bu iklimin, bu topagin doğal sınırları var. Üstüne çıkamıyoruz maalesef.

Ama olayın güzel yani da var. Mesela bazı Afrika ülkelerinde ortalama verim 60 kg/dekar civarında.

Onları okuyunca kendimi iyi hissettim :)

birde busene ki gibi kurak seneler oldugu zaman durum dahada kötüleşiyor şuanda çukurova için verim kaybı resmi rakamlara göre buyıl %45 civarı
durum böyle olunca kar etmek bir tarafa masrafı kurtarsa yeter diyoruz
fakat yinede bir rakam vermek gerekirse
bugday bölgemizde pek sulanmaz susuz koşulda
iyi yılların ortalaması dekara 500-600kg arası
normal yılların ortalaması dekara 400-500kg arası
kötü yılların ortalaması dekara 250-350kg arası

sebazios
çıkabiliriz kanaatindeyim. bu işin çok yönlü bakmamız lazım. çiftçilikle uğraşmayanın tarlası olmaması lazım yani icara aldığımız tarlaları çoğu zaman tek veya iki yıllık icara alabiliyoruz onun için tarlayı islah etmeye uğraşmıyoruz.
2. benliği bırakıp biZliği öğrenmeliyiz.
3. miras hukuku kanunu bir an önce çıkarılmalı.(siyasi çekişmelerden ayrılıp)
4. tapulaştırmayı çok düzgün yapılmalı.
5.arazilerimizi miro besin elementleriyle zenginleştirmenin yolunu araştırmalıyız.
6. tarım ilçedeki elemanlar çiftçiye sorun çıkaracaklarına araziye inip ayrım yapmadan tarlalarında hatalı bir uygulama gördüklerinde bizleri uyarmalı.
yani be arkadaş kahvehanede oturmayı bırakıp (traktör çekiştirmeyi) daha bilgi daha bilgi için araştırmalı deyip çoook çalışmalı.
Almanya kadar olamasakta bizim onlardan insan olarak eksiğimizin olduğunu düşünmüyorum.

Tebrik ediyorum arkadaşım..Zaten o verimleri almak için ülkenin değişmesi lazım çiftçilerin değişmesi lazım.Herkes operatör herkes bu işi biliyor...Bazı resimlerde görüyorum ne Avrupa makinelerde nasıl adamlar pislik içinde şekli kaymış sekılde tarım uğraşıyorr Türkiyede çiftçiliğe özenilmiyor mala değer verilmiyor..

Arkadaşlar çok farklı sonuçlar çıkıyor.
Çok az yer ekmeme rağmen bir yerden ( ceyhan 99) çeşiti 250 kg/Da.
başka bir yerden(Basribey 95 çeşiti)300 kg/da.
Bir başka yerden de(Ceyhan 99 çeşiti) 500kg/da. ürün aldım.
Çok yağış olduğu için eğilimli tarlalar daha çok ürün yaptı.
72krş/kg sattım tüccara.