Buğday'da Ortalama Verimler?

Dekardan (1000m2) alınan buğday verimleri

• Kullanılan toplam oy
    195

Cevap: 1 dönüm den ne kadar bugday biçiyorsunuz

Asuncion'u 2 senedir takip ediyorum.Deneme parsellerinde gözüme çarpan bir çeşitti.Verim olarak çok iyi fakat kalite olarak düşük.Gübreleme konusunda hiç korkma.Boyu o kadar kısa ki yatma ihtimali hiç yok.Tam bir rekolte buğdayı.
Tohumun üreticisi Tekcan Tarım'ın patronuyla geçtiğimiz sezonun değerlendirmesini yaparken Asuncion'dan bahsettim.Bana Asmin çeşidinin daha iyi olduğunu, verimde yarıştıklarını, ancak kalitesinin Asuncion'dan daha yüksek olduğunu söyledi.
Satışa sundular mı bilmiyorum ama firmanın Hamza çeşidi de çok iyi.Kalite olarak iyi seviyelerde.Verim olarak da tatmin edici.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu sene Asunciondan çeşidinden ekim yapacağız. Boyunun kısa olması bizim için daha iyi. Bakalım harmanda sonuç ne olacak.

Gecen sene makarnalik emin bey ve kiziltan bugdaylarinda 350 kg aldik ve cok guzeldi 15 kg dap 10 kg ure subat sonu 15kg 26 lik can mayista attik eksikkerimiz neler verim artirmak icin ne yapmaliyiz .kuru tarim yozgat

Gecen sene makarnalik emin bey ve kiziltan bugdaylarinda 350 kg aldik ve cok guzeldi 15 kg dap 10 kg ure subat sonu 15kg 26 lik can mayista attik eksikkerimiz neler verim artirmak icin ne yapmaliyiz .kuru tarim yozgat
bölgenizde kendiniz deneme yanılma ile bulmalısınız mesela parselin birinde 15kg dap ile beraber 10kg üre ile ekile bilir

Herkese bereketli hasatlar bugdayi ekerken dap ile beraber üreyide taban gubresi olarak atsak ne olur acaba
Örnegin 3 dönume 50 kg dap ve 46 lik üre atsak yani donum basina 24 kg azot 15 kg fosfor atilmis olsa verim nasil olur

Donume 15 kilo dap atiyoruz yada 20.20 super atiyoruz marttada 15 kg ure kastamonuda yasiyorum yani bati karedenizde yillik 1000 ila1500 kg yagis dusuyor nisan ve mayista iyi yagmur yagiyor fakat biz hala 300 kg in uzerine cikamiyoruz

Oratalama yağışa göre gübre çok az senin attığın gübrenin çoğunu bitki almadan yıkanıp gider bizim burda ortalama yağış 550 650 mm 25 kg 20 20 23 kg üre 26 kilo 26 lık nitrat kullanıyoruz hayritten yapraktan amino asit iz element

kök bogaz ve pas ilacı nedir hocam biz bunlardan hic atmıyoruz bu ilaçlar ne zaman ve nasıl atılıyor acaba ve arpa veya buğday hangisine atıyorsunuz bunu ve ne işe yarıyor

Mantari (fungal) hastalıkları önleyen ilaçlardır.Kök çürüklüğü için kök-boğaz ilacı, yaprakta görülen pas hastalığı için pas ilaçları, sapa kalkma döneminde Mart-Nisan aylarında uygulanıyor.
Buğdayda dayanıklı çeşitse az görülür, dayanıksız çeşitse mutlaka ilaçlamak gerekiyor.
Bu ilaçlar bitkinin kök ve gövde kısmının bakteriler tarafından bozulmasını önlüyor, bitkiyi bakteriyel düşmanlarından koruyor.

• Beğen
Tepkiler: altinmustafa

Mantari (fungal) hastalıkları önleyen ilaçlardır.Kök çürüklüğü için kök-boğaz ilacı, yaprakta görülen pas hastalığı için pas ilaçları, sapa kalkma döneminde Mart-Nisan aylarında uygulanıyor.
Buğdayda dayanıklı çeşitse az görülür, dayanıksız çeşitse mutlaka ilaçlamak gerekiyor.
Bu ilaçlar bitkinin kök ve gövde kısmının bakteriler tarafından bozulmasını önlüyor, bitkiyi bakteriyel düşmanlarından koruyor.

bu ilaçların tamamını ot ilacı ile birlikte mi atıyorsunuz