Buğday'da Ortalama Verimler?

Dekardan (1000m2) alınan buğday verimleri

• Kullanılan toplam oy
    195

Ynt: 1 dönüm den ne kadar bugday biçiyorsunuz

http://translate.google.com.tr/tran...imulants/sustainable-agriculture/&prev=search

bunu az önce buldum.umarım işinize yarar....bence burda önemli olan iyi ürünleri kullanmakta.maalesef iyi ürün de pahalı oluyor.ama geçen yıl için ölçülmüş denemedeki max sonuç 930 kg ortalama 830 kg.

Yılmaz arkadaşımız çok güzel söylüyor.magnezyum çinko azot vb... kullanımı çok önemli hepsininin olması gerekir.ama bitki onları alamıyorsa sorun var demektir.işte bu ürünler bence bu işe yarıyor.

Liebig ' in Minimum Yasası

1840 yılında Liebig tarafından ortaya konan bu kurala göre, bitkilerin büyümeleri, ihtiyaç duyduğu besin elementlerinden toprakta en az bulunanına bağlıdır. Doğal çevrede bitkiler için gerekli olan elementlerin bir bölümü (karbon, hidrojen, oksijen vb.) bol miktarda bulunduğu hal*de, topraktakilerin bazıları bitkilerin gereksinimlerini karşılayacak düzeyde bulunmayabilir. Örneğin bor elementi bitki gelişimi için gerekli olmakla beraber, tükendiğinde diğer gerekli elementler bulunsa bile bitki gelişimi durur. Yani bitkilerin gelişimi, topraktaki minimum besin elementiyle sınırlandırılır. Topraktaki minimum besin elementinin azot olduğu düşünülürse, bitki gelişiminin toprakta bulunan nitratın (NO3) miktarına bağlı olarak değiştiği görülür

İlk olarak sadece bitkiler için ortaya konan bu kural, daha sonra tüm canlılar ve tüm ekolojik faktörler için uygulanmıştır. Buna göre herhangi bir canimin gelişimi için diğer faktörler uygun olsa bile, sınırlayıcı olan en olumsuz faktördür.

bu yazıya göre herşey var ama birşey eksikse bitki ona göre çalışıyor...

Ynt: 1 dönüm den ne kadar bugday biçiyorsunuz

EMINELCIN link=topic=10842.msg984538#msg984538 date=1426918963' Alıntı:
http://translate.google.com.tr/tran...imulants/sustainable-agriculture/&prev=search

bunu az önce buldum.umarım işinize yarar....bence burda önemli olan iyi ürünleri kullanmakta.maalesef iyi ürün de pahalı oluyor.ama geçen yıl için ölçülmüş denemedeki max sonuç 930 kg ortalama 830 kg.

Yılmaz arkadaşımız çok güzel söylüyor.magnezyum çinko azot vb... kullanımı çok önemli hepsininin olması gerekir.ama bitki onları alamıyorsa sorun var demektir.işte bu ürünler bence bu işe yarıyor.

Liebig ' in Minimum Yasası

1840 yılında Liebig tarafından ortaya konan bu kurala göre, bitkilerin büyümeleri, ihtiyaç duyduğu besin elementlerinden toprakta en az bulunanına bağlıdır. Doğal çevrede bitkiler için gerekli olan elementlerin bir bölümü (karbon, hidrojen, oksijen vb.) bol miktarda bulunduğu hal*de, topraktakilerin bazıları bitkilerin gereksinimlerini karşılayacak düzeyde bulunmayabilir. Örneğin bor elementi bitki gelişimi için gerekli olmakla beraber, tükendiğinde diğer gerekli elementler bulunsa bile bitki gelişimi durur. Yani bitkilerin gelişimi, topraktaki minimum besin elementiyle sınırlandırılır. Topraktaki minimum besin elementinin azot olduğu düşünülürse, bitki gelişiminin toprakta bulunan nitratın (NO3) miktarına bağlı olarak değiştiği görülür

İlk olarak sadece bitkiler için ortaya konan bu kural, daha sonra tüm canlılar ve tüm ekolojik faktörler için uygulanmıştır. Buna göre herhangi bir canimin gelişimi için diğer faktörler uygun olsa bile, sınırlayıcı olan en olumsuz faktördür.

bu yazıya göre herşey var ama birşey eksikse bitki ona göre çalışıyor...

Aynen Emin. Minimum yasasının yanında şunu da belirtmekte fayda var:

Her bitki türünün ihtiyaç duyduğu elementler farklıdır. Mesela kanola bor ve kükürt için deli olurken, tritikale için aynı şeyi söylemek yanlış olur.

Yada çinko buğday için hayati öneme sahip iken fiğ için o denli hayatı değildir.

Özetle minimum yasasını uygularken, ekmiş olduğumuz mahsülün ne olduğunu,daha önemlisi 'besin ihtiyaçlarını' da iyi bilmemiz gerekiyor.

Ynt: Buğday'da cinsine ve bölgesine göre verim

ben 3 çeşit ekiyorum kati kumda 200 300kg fulomurto biraz taban yer 400 500kg prosto biraz tban yer 500 600kg bu sene yeni cins galeha ektim sertifilalı 700 800 kg diyorlar dlümden şu an çok iyi kalemde kardeşleme çok kuvvetli boy 50cm geçti bereketli olur inşsllah

Ynt: Buğday'da Verim

Buğday Cinsi Tosunbey Verim 200 ila 500 kg\da arası değişiyor. Buğday değerleri daha belli değil şimdilik satmayı düşünmüyoruz.

Seneye arpa ekmeyi düşünüyoruz bu yıl yakın köyden biri 1100 kg\da arpa almış.

Ynt: Buğdayda Verim

umut71 link=topic=41759.msg906335#msg906335 date=1405799810' Alıntı:
kırıkkale keskin
kendi tarlalarım 250- 300 kg civarı nadas odeska buğdayı ekili idi
köyüm den ve çevremden diğer gözlemlerimide paylaşayım
anız ekilen yerler 120 -180 kg arası
çekirdek yerleri 180-250 arası .en kötü verimi aspir ve nohut yerleri yaptı nohut yerlerinde 100 kg ma kadar düşen yerler var ..
bizim buranın bu sene en çok sevindiren çeşidi bayraktar oldu nereye ne yerine ekilirse ekilsin 250 kg altına düşmedi kuvvetli yerlerde nadas yerlerde ektra verim yaptı..
hangi gübre hangi ilaç kullanılırsa kullanılsın verimi değişmedi doğa verimi belirledi ...
en ilğinç ve tuhaf durum ise kuvvetli ve taban araziler dere ve çukurda ise hem verim düşüktü hemde dane kalitesi kötü . havadar ve yüksek yerler ise toprak kalitesi kötü olsa bile hem verim yüksekti hem de daneler iri doldun hekto litresi yüksekti .bunun nedeni de benim kendi fikrim seçim den önce yaşanan don olayının dere yerlerde daha kuvvetli olması olsa gerek
kırıkkale - keskin den gözlemlerim bunlar ......

Verdiğin bilgiler ve paylaşımların için çok teşekkürler. Şahsen çok yararlı buluyor ve kendi adıma çok faydalanıyorum. Bizim İç Anadolu özellikle de Kırıkkale civarı için soğuk ve kuraklığa dayanıklı çeşitler olarak son dönemde tavsiye edilen,Tosunbey ve Syrena Odeska arasında kararsız kaldım. Bu iki cinsin kurak geçen geçen yıl ve yağışlı geçen bu yıla ait, verim, kalite ve fiyat durumları ile ilgili bilgileri paylaşırsanız çok memnun olurum.

Ynt: Buğday'da Verim

fenerli92 link=topic=41759.msg1017034#msg1017034 date=1439066954' Alıntı:
Verdiğin bilgiler ve paylaşımların için çok teşekkürler. Şahsen çok yararlı buluyor ve kendi adıma çok faydalanıyorum. Bizim İç Anadolu özellikle de Kırıkkale civarı için soğuk ve kuraklığa dayanıklı çeşitler olarak son dönemde tavsiye edilen,Tosunbey ve Syrena Odeska arasında kararsız kaldım. Bu iki cinsin kurak geçen geçen yıl ve yağışlı geçen bu yıla ait, verim, kalite ve fiyat durumları ile ilgili bilgileri paylaşırsanız çok memnun olurum.
o bilgiler 2014 yılına ait 1 yıl geçmiş o zamanla simdiki verimler ve şarlar değişik tosunbey sam ve soğuğa odeska kadar dayanıklı değil ama bazen yerini ve iklimi denk gelirse ekstra verim verir satarken pahalıdır odeska seyrena odeska ekmedim bilmiyorum ben karasuna odeska ektim soğuğa ve kurağa çok dayanıklı ama bu karasuna odeska sereyana konusun da bilgim fikrim ve tecrübem yok........

nasýl ortalama yapacanki geçen yýl 12 dekar yerden 6.5 ton biçtiðimiz yerden bu yýl 2.5 ton biçtik oda kuþ yemi gibi zayýf yýl yldan farklý oluyor

Ramazan kardes,hayirlisi olsun...
Dun tarlalari gezdim,gecede yagmur yagdi.
Genel olarak tarlalar temiz,basaklar iri gorunsede rasgele aldigim basaklarin taneleri zayif gibi gorundu.
Artik hayirlisi olsun insaallah...