EMBİRİYO TRANSFERİ

18.06.2008 / ALMANYA ' DA EMBRİYO TRANSFERİ KURSU

Ege Vet ' in planlı kurslarından 2008 yılı Embriyo Transferi kursu Almanya ' da gerçekleştirildi. Ülkemizden altı veteriner hekim daha Embriyo Transferi kursu gördü. Kursiyer Veteriner Hekimler İsmail İlker Kocaer, Halil Özyuvalı, Hüseyin Çalışkan, Şehmuz Yahya Kamacı, Abdurrahman Özlüer ve Fatih Alkan, Ege Vet yetkilileri Dr. Nuran Yavuz ve Tahir Yavuz ile birlikte gittikleri Almanya ' nın Münih kentinden kurslarını bitirerek ve sertifikalarını alarak yurda döndüler.

Ege Vet ' in Türkiye distribütörlüğünü yaptığı Mini Tüp firmasının organize ettiği Embriyo Transferi kursu 09-13 Haziran tarihleri arasında Münih Teknik Üniversitesi (TUM), Weihenstephan Fizyoloji Enstitüsünde, Prof. Dr. Dieter Schams, Dr. Heike Kliem, Dr. Heinrich Tenhumberg, Dr. Frank Müller- Schlösser tarafından verildi. Teorik ve pratik olarak verilen kurs boyunca embriyoların morfolojisi, üreme siklusu, senkronizasyon, superovulasyon, dondurma ve çözme metotları, muhafaza, taşıyıcı annelerin seçimi, kayıt tutma gebelik kontrolü, sorun giderme teknikleri gibi konular işlendi. Mezbaha materyali ve canlı hayvan üzerinde yapılan pratik eğitimler çiftlik koşullarında yapılan embriyo toplama, değerlendirme, taşıyıcılara aktarma ve dondurma işlemleriyle pekiştirildi. Kursun son bölümünde tüm eğitmenlerin katıldığı soru-cevap ve tartışma bölümünde öğrenilenler tekrar gözden geçirildi. Kursiyerler mükemmel bir eğitim programından geçtiklerini ve Embriyo Transferi konusunda kendilerine güvenen hekimler olarak kursu başarıyla tamamladıklarını ifade ettiler.

Kursiyerler kurs bitiminden bir gün sonra gittikleri Minih ' te Münih şehrinin 850.inci kuruluş yıldönümü şenliklerine katılarak kursun yorgunluğunu atıp, yurda geri döndüler.

Ege Vet Genel Müdürü Tahir S.YAVUZ kurs ile ilgili olarak; kurs görmüş meslektaşlarımızın ülkemizin birer zenginliği olduğunu, her yöreden seçilmiş, daha önce suni tohumlamada başarılı olan veteriner hekimlerin kursa katıldıklarını, teorik ve pratiğin tam anlamıyla bütünleştiği böyle bir kursu düzenlemiş olmaktan gurur duyduklarını ifade etti.
ARTIK TÜRKÜYEDEDE EMBİRİYO TRANSVERİ YAPILMAKTA ..
Kızgınlık gösderen ineklere başka enek ve buvalardan alınan döllenmiş embiriyolar la kızgınlık gösderen hayvanlara uygulanmakta inek yanlızca taşıyıcı anne görevi üslenmekte..egevet firması tarafından şuan piyasaya sunulmakta...
DAMIZLIK HAYVAN ÜRETİCİLERİNE DUYURULUR..
Kafama takılan bu konuyu birkaç veternere sordum fakat inandırıcı bilgi alamadım fakat kayseri vetrnerlik fakültesindeki hocalarımıza danıştım onların bu sisdemin egevet firmasının piyasaya sundunu bildirdiler.
benimgibi bilgisi lamayan damızlık üretici arkadaşlara duyrulur

Ynt: EMBİRİYO TRANSFERİ

Yaw biseyide biz üretelim. Bir bu eksikti. Zaten tohumu disardan aliyoz, icerde ithal hayvanda cok. Embriyo ihtiyaci varsa bunun tek aciklamasi var. Bize disardan gelen hayvanlar geldigi yerin en kötüsü.