1 Yılda 160 Ton Et İthal Edildi (OLAN BENİM DANALARA OLDU ) :(:(

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’de et ithalatını ilk defa kendilerinin yaptığının doğru olmadığını belirterek, ‘’Geçmişte de yapıldı’’ dedi.

Bakan Eker, düzenlenen ‘’İş’e Yarayan Toplantılar’’ etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘’Tarım-Gıda Politikaları ve Gıda Sektörüne Yansımaları Toplantısı’’nda konuştu.

Tarımın geniş bir alanda değerlendirilmesi gerektiğini belirten Eker, Çukurova’da 500 bin hektar üzerinde tarıma elverişli arazinin bulunduğunu, bunun yüzde 64’ünün sulanabilir olduğunu ifade etti. Eker, Yedigöze Barajı’nın devreye girmesiyle 75 bin hektar araziye bu olanağın sunulacağını ve böylece yöredeki sulanabilir tarım arazisi miktarının yüzde 84’e çıkacağını söyledi.

Türkiye’deki hayvan sayıları ile ilgili doğru olmayan rakamların kamuoyuna duyurulduğunun altını çizen Eker, küçükbaş hayvan varlığında azalma olmasına karşın büyükbaşta ise verimlilik artışı yaşandığını bildirdi.

Eker, Türkiye’de ilk hayvan sayımının 1984 yılında yapıldığını ve önceki rakamların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:‘’1984’de yapılan sayıma göre Türkiye’nin sığır varlığı 14 milyon iken bugün ise 11 milyon. 14 milyon adedin içerisindeki kültür ırkı sayısı ise 480 bin adet. Bugünkü 11 milyon rakamının içerisindeki kültür ırkı sayısı ise yüzde 38 oranında. Kültür ırklarının süt verimi ve et verimi ise yerli ırklara göre daha fazla. Sığır sayımız 11 milyon adet ama bunların verimi çok yüksek.

Küçükbaş, yani koyun ve keçi sayısındaki azalmanın önüne geçmek için besicilere önemli destekler sağlıyoruz. 2002’de 6 bin 800 hektar olan mera ıslahını, bizim dönemimizde 344 bin hektara çıkarttık. Ülkemizdeki koyun ve keçi varlığını çok iyi noktalara getirme kararındayız.’’

Eker, katılımcıların et ithalatına yönelik sorusu üzerine, TÜİK’in verilerine göre Türkiye’nin geçen yılki kırmızı et üretiminin 781 bin ton civarında olduğunu, kayıt dışı üretimin de eklenmesiyle bu rakamın 1 milyon tonun üzerine çıktığını söyledi.

‘’Türkiye’de et ithalatını ilk defa bizim yaptığımız doğru değil’’ diyen Eker, şöyle konuştu:

‘’Geçmişte de et ithalatı yapıldı. 1997 yılında et ithalatının durdurulmasında benim de imzam bulunuyor. Devletin kayıtları ortada. Et ithalatını biz başlatmadık. Tedbir almamız gerekiyordu biz onları aldık. Hükümet olarak Türkiye’nin üretim gücünü artırıyoruz.’’

Geçen yılın nisan ayında karkas et fiyatının 14 liraya çıkması üzerine gerekli önlemleri aldıklarını anlatan Eker, et ithalatı yapılmasını kararlaştırdıklarını vurguladı. Kara rın ardından geçen yılın 26 Nisan tarihinden bugüne kadar 160 bin ton et ithalatı yaptıklarını anlatan Eker, böylece fiyatlarda da düşüşler meydana geldiğini belirtti. Eker, ithalat kararı alırken besiciye yönelik tedbirler de aldıklarını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu: ‘’İthalattaki gümrük vergisini yüzde 45’e çıkarttık. Hayvanını mezbahaya götürerek kestirenlere hayvan başına 300 lira destek verdik. Bunun yanında faizsiz kredi desteği uygulaması başlattık. 1 Ağustos-31 Aralık 2010 tarihleri arasında, 48 bin 644 kişiye, toplam 3 milyar 600 milyon lira faizsiz hayvancılık kredisi kullandırdık. Faizsiz kredi kullandırmaya bu yıl da devam edeceğiz. Ayrıca, üreticiye yem bitkisi üretmeleri için de desteklerde bulunduk.

Ynt: 1 Yılda 160 Ton Et İthal Edildi (OLAN BENİM DANALARA OLDU ) :(:(

Bencede mantıklıda; ithalatcılar hile yapar onada.. Bir kaç yıl önce ithal ayçiçeği küspesi gelmişti. Avrupa ülkelerinde küspenin yem sanayiinde kullanılabilmesi için mutlaka % 30 yağının kalması gerekliytmiş, bunu farkeden uyanıklar gelen küspeleri bir defa daha okzan gazından geçirerek içerisinde kalan yağın tümünü araklayıp bize satmışlar..
Yurdum ithalatcısı; sinekten kaç gram yağ çıkacağını bile hesap ediyor..