İlkokul mezunları ehliyet alamayacak

1996 yılından beri sürücü ehliyeti alamama korkusu yaşayan ilkokul mezunları için geçtiğimiz yıllarda 3 kez ertelenen yasa değişikliği 30 Haziran 2011 ayında uygulamaya geçiyor.Yeni bir erteleme söz konusu olmazsa önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren eski sisteme göre ilkokulu 5 yıl okuyanlar artık ehliyet sahibi olamayacak. Özel Sürücü Kursları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Sürücü Kursları Derneği Üyesi Mehmet Çağatay konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Karayolları Trafik Kanunu’nda 30.06.2006 tarihinde 5537 kanun numarası ile yapılan değişikliklerin ikinci maddesinde de yer aldığı gibi A1,A2,B,C,D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanlardan aranan en az ortaokul ve sekiz yıllık temel eğitimi bitirmiş olmaları şartı, bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl süre ile aranmaz denilmişti. Bizler de kurslarımıza beş yıl süre ile ilkokul mezunlarını kabul ettik. Artık sürenin sonuna gelinmesine sayılı aylar kaldı ve süre 30 Haziran 2011 tarihinde bitiyor. Bu süreç 14 yıldır devam etmekte. Artık sürücü kurslarına ilköğretim okullarından mezun olup, yaşını doldurmuş adaylar gelmektedir. Aday potansiyeline eğitim ve yaş şartı yönüyle bir anlamda ulaşılmıştır. Bu konu, bundan dolayı sürücü kurslarının en üst kuruluşunun 2010 yılının Ekim ayında Antalya’da düzenlenen seminerinde çok fazla yer bulmadı. Sadece, özel öğretim kurumları genel Müdürü Sayın Mehmet Küçük’e sorulduğunda, alınan cevap ise şu andaki gündemde böyle bir uzatma konusunun olmadığı yönünde idi. İhtiyaç sahibi İlkokul mezunlarının bu sürecin 3 defa ertelenmiş olmasını düşünmeden son ayları değerlendirip belgelerini almaları en doğrusu olacaktır” dedi.

“FARK BELGESİ’DE ALAMAYACAKLAR”

Açıklamasında bu süreci fark belgesi almak isteyen ilkokul mezunlarını da ilgilendirdiğini belirten Çağatay;”B sınıfı sürücü belgesine sahip İlkokul mezunu vatandaşlarımız da süre bitiminden sonra farklı bir belge alamayacaklardır. Yani B sınıfı olan E ye yükseltemeyecek veya A2 motor sürücü belgesi alamayacaktır. Nazilli’de tüm kurslarımız derslik ve araç parkı yönüyle kendilerini hayli yenilemiş durumdadırlar ve teorik ders sınav başarı ortalamaları yüzde 72’nin altına düşmemektedir. İyi bir eğitim için mutlaka ilçemizdeki sürücü kursları tercih edilmelidir. Bu sürecin iyi bir şekilde geçirilmesini temenni ederim” diye konuştu.

Ynt: İlkokul mezunları ehliyet alamayacak

ne yani şimdi ilkokul menzunu birisi çiftçilik yapamayacak.şöförlük yapamayacak evine ekmek götüremeyecekmi.madem sakıncalı ilk okul menzunun şöför olması daha önceden ehliyet alanların ehliyetleride iptal edilsin.

keykubat link=topic=41854.msg378797#msg378797 date=1302678307' Alıntı:
ne yani şimdi ilkokul menzunu birisi çiftçilik yapamayacak.şöförlük yapamayacak evine ekmek götüremeyecekmi.madem sakıncalı ilk okul menzunun şöför olması daha önceden ehliyet alanların ehliyetleride iptal edilsin.

sesetmesek daha iyi ,akıllarına gelirse onu da yaparlar, yada yeniden sınava filan sokmaya kalkarlar. zaten nerelerden nasıl para çıkarabilirz diye bakınıyorlar.

yaş olarak 40+ olanların çoğu ilk okul yada orta okul mezunu emekli olunca çifçlk düşünen insan çok var burlarda araba ehlyeti artk herkezde var ztn ama adam trattör ehliyetini nasıl alcak :?