valtra hakkında düşünceleriniz

Ynt: valtra hakkında düşünceleriniz

VALTRA hakkında yeni baştan temiz birkonu oldu diyelim devam etsin ...
Ben kullanıcı olarak VALTRA hakkında düşüncelerimi aktarayım ....

VALTRA ülkemizde en fazla A serisinden var ... Bunlarda yerli ve ithaller şeklinde .... bende 2006 model A75 var ... özbe öz finlandiya malı ...
Şimdi genelde herkes şanzımanı , motoru aynı işte nereden geliyor bu ithal merağı , ithal olunca da ne oluyor şeklinde yorumlar yapıyor ki benim açımdan ikisinide kullanıp inceledeğimden dağlar kadar fark var . zaten yerli modellerin ilk handikapı namı diyar HATTAT gibi bir firmanın üretmesinden kaynaklanıyor .... motor bloğunun , ve şanzıman ana parçalarının haricinde yerli traktörler tamamen HATTAT işi ...

en basit üzerindeki hidrolik popalar , rekorlar , dinamolar vs ... tamamen yerlilerde farklı vede dandik ... VALTRA nın ithal serilerinde arka hidrolik teşkilatı çalışma kalitesi tamamen yerlilere göre yüksek kalite ... bana sorulacak olursa VALTRA nın en önemli özelliği sorunsuz çalışan hidrolik sistemi ve elektroniği .... milimetrik hassasiyette tıkır tıkır işliyor ... geriye kalan hidrolik kolları vs gibi mekanik parçaları ithallerde tamamen farklı ve kaliteli ....

yakıt konusu şaibeli .. bizdeki motor şahane yakıyor .. durdurak bilmiyor ... ama kimse yoğurdum ekşi demeyeceğinde neredeyse türkiyede tek ykan valtra bizdeymiş gibi hissediyorum kendimi ... çekiş konusuna geldiğimizde ise tarlada işin hakkını veriyor ama römorkta üç silindirli olduğundan motorum kimseye abartı bir bilgi vermek istemem ... öyle uçup kaçmıyor yani ... hatta bazen beni çiledne çıkardığıda oluyor ...

ithal A75 lerde A95 lerin hantal şanzımanınnın aynsı var o nedenle bayılma gibi , vites değişirken anında devirden düşme gibi probremler var ...

lakin aldım pişman oldum dedirtmez kendine valtra ... bir ara sitede yakacam artık kimse alıyor şeklinde bazı yorumlar gelmişti ama ben pek mehensemedim yalan söylemeyeyim ...

birde ithaller için söylüyorum ki yerlilerden çok farklı bariz üstün bir kabin rahatlığı ve konforu var .... dar tek kişilik ama gayet iyi ...

valtra sasu dizel motor iyi trafı ama nh ve mf ye göre arka dar buda meyilli arazide devrilme riskini artırır mf nh 2 metre civarı basısı 2 den biraz büyük bazısı 1900küsür valta ve hattatlarda ise1700 küsür arazisi rampa ve meyilli yerlerde potansiyel devrilme rizki var isterseniz nh nin ve hatttatın sitelerine girip teknik bilgilerden arka iz genişliğine bakın.... uyy-*s

1990 ' lı yılların sonunda 2000 ' lerin başında yurtdışından orjinal gelen Valmet 6400, Valmet 8400 serileri vardı. Bence çok güzel motorlardı onlar. Keşke o motorların özelliklerini değiştirmeden sıfırını tekrar üretseler.