Ormanı yakan çoban, yanan alanları yeşillendirmeye çalışıyor

Manisa ' da 400 hektar ormanı yaktığı iddiasıyla tutuklu yargılanan Yaşar Boz, yakılan alanın yeşillendirilmesi için çalışıyor. Boz, Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi ' nde, 'Her Çekirdek Bir Ağaçtır' kampanyasına destek vermek için ekilmek üzere 2 bin çekirdek bohçaladı.

Onunla birlikte cezaevindeki diğer hükümlülerin de hazırladığı çekirdekler, 4 Kasım ' da helikopterle Spil dağına atılacak.

Geçen austos ayında Karakoca köyünde çıkan altı orman yangınında 400 hektar kızılçam ormanı kül olmuş, fail olarak köyde çobanlık yapan Yaşar Boz tutuklanmıştı. İlk duruşmasında yangınları kendisinin çıkarmadığı belirten Boz, aksine doğa âşığı olduğunu söylemişti. Cezaevinde çekirdekleri toprakla buluşturmaya hazır hale gelecek şekilde işleyen Boz, kısa sürede suçsuzluğunun ispatlanarak özgürlüğüne kavuşacağını ifade etti.

Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi ' ndeki hükümlü ve tutuklulardan 160 gönüllüyle Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ' ndeki hastalar, Manisa Belediyesi, TEMA Vakfı Manisa Temsilciliği, Manisa Havacılık Topluluğu ve Manisa dağcılık gruplarının ortaklaşa düzenlediği kampanyada toplanan çekirdekleri, havadan paraşütlerle saçılması için bohçalamaya başladı. Türkiye ' nin dört bir yanından yollanan çekidekler, sarp bölgelere helikopterle atılacağından dolayı özel olarak işleniyor. Bu işlemleri de hükümlü ve tutuklularla akıl hastanesindeki hastalar yapıyor. Üç günde 2 bin meyve çekirdeğini bohçalayan Yaşar Boz, imkan verilirse çekirdekleri kendisinin ekmek istediğini söyledi. Özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz, köyünde yanan 400 hektar ormanlık alanın tekrar yeşillendirilmesi için çalışmaya başlayacağını belirten Boz, 'Suçsuz yere yattığım cezaevinden çıktıktan sonra köyüme dönüp yanan alana yüzlerce ağaç dikeceğim. Toplanan çekirdekleri de yanımda götürerek kendi ellerimle toprakla buluşturacağım, çünkü ben doğayla iç içe büyüdüm. Bırakın ormanı yakmak, bir dal bile koparmadım.' dedi. Boz, yangın sırasında olanları şöyle anlattı: 'Dumanlar çıkmaya başladığında ilk müdahaleyi ben ve kardeşlerim yaptık. Sonra da ormanı yakmakla suçlandık. Köylü bizi dışladı. Suçlu benmişim gibi gösterildim ama kısa sürede herkes suçsuz olduğumu görecek. Bundan sonra değil ormana girmek, yanından bile geçmeyeceğim.'

Manisa Kapalı E Tipi Cezaevi ' ndeki hükümlü ve tutukluların çekirdek işleyişini, Cumhuriyet Başsavcısı Sait Gürlek de yerinde gördü. Mahkumların bu işten çok memnun kaldığını belirten Başsavcı Gürlek, '35 yıllık bir hükümlünün, ' Bu çekirdeklerin meyvelerini biz göremeyebilirim ama çocuklarım belki görür. ' sözü çok önemli. O yüzden bu kampanyaya destek verdiğimiz için mutluyuz.' açıklamasında bulundu. Şu ana kadar toplanan 10 milyon çekirdek ve 2 milyon çam tohumunun bir kısmı havadan helikopterle atılmak suretiyle bir kısmı da elle toprakle buluşturulacak.