Deri Tanıtım Grubunun İstanbul’da düzenlediği “14. Deri Zirvesi”ne katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye ' nin hayvancılık sistemini değiştirileceğini söyledi.

Türk deri sektörünün sorunlarını gündeme getirmek ve çözüm üretmek amacıyla düzenlenen “14. Deri Zirvesinde” Bakan Eker, Türkiye’de büyükbaş hayvan sayısında yüzde 10luk artış olduğunu ve bakanlık olarak bütün hayvanlara kulak küpesi taktıklarını belirterek bunun desteklemelerle ilişkilendirildiğini kaydetti.
Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükeksı, Türkiye Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Erdal Matras ve İstanbul Deri ve Den Mamulleri İhracatçıları Birliği (IDMIB) Yönetim Kurulu Başkanı Lemı Tolunay’ın sektörün ithalata bağımlı hale geldiğini ve ham deri fiyatlarının yüksekliğini dile getirdikleri konuşmalarına karşılık Bakan Eker, hayvancılık politikasının adet üzerine değil, verim üzerine kurulduğunu, bunun da dericilerin talebiyle örtüşmediği söyledi.
Konuşmasında öncelikle sektör temsilcileri ile Bakanlık arasındaki iletişim sorununa dikkat çeken Bakan Eker, şöyle devam etti: 'Son altı aydır deri sektöründen bize gelen bir sorun, talep var mı, diye sordum olmadığı söylenildi. İletişim çok önemli. Hayvan popülasyonunun sayıca yüksek olması, dericilik sektörü açısından daha önemli. Burada dericilik sektörünün talebiyle çelişen bir durum var. Çünkü dericilik sektörünün posta ihtiyacı var. Dolayısıyla bu bir bütündür, derinin kendisinin kalitesi önemlidir. Verimlilik artışı, az sayıda hayvandan çok yüksek miktarda et ve süt alınmasını beraberinde getiriyor. Sektörünün talebiyle, iktisadi verimliğinin gerektirdiği işletmecilik anlayışının ortaya koyduğu şartlar uyuşmuyor. Bu doğal bir şey. Elbette biz Türkiye ' de hayvan popülasyonunun azalmaması, kalite ve verim açısından yükselmesi için uğraşıyoruz”.
Bakan Eker, sorulan yanıtlarken, 2002 yılında 9,8 milyon olan Türkiye ' nin sığır varlığının, 2002-2010 arasında yüzde 10 ' luk artışla 11 milyona çıktığını belirterek, bu rakamın sadece küpe ile izlenmediğini, gerekli kontrollerin yapıldığını ve bu konuda endişe duyulacak bir durum olmadığını ifade etti
Son 8 yılda büyükbaş hayvan sayısında yüzde 10 ' luk artış olmasına karşılık küçük baş hayvan varlığında azalma olduğunu belirten Bakan Eker, bu nedenle küçükbaş hayvancılığın destekleme kapsamına alındığını Türkiye ' de özellikle Anadolu ' nun coğrafik yapısının koyun ve keçi için daha uygun olduğunu söyledi. Bakan Eker Türkiye ' de koyun ve keçiciliği daha iyi bir noktaya taşımak için, mutlaka daha büyük ölçekli işletmelere dönüştürmek gerektiğini belirterek “Biz Türkiye ' nin hayvancılık sistemini değiştiriyoruz. Bundan sonraki dönemde de küçükbaş hayvancılığı destekleyeceğiz. Hedefimiz, planımız, programımız bu' diye konuştu.