başak 2073 çeki yok arkadaşlar

bende 2005 başak 2073 var ve safferin turbosunu taktırdım ve filitreler baskı yeni rampa yukarı 5.5 ton yuk yukledım tt 55 5700 kg yuk vardı ve bir turlu gecemedım 15 dk fark attı bana td 65 de vardı onda 7 ton vardı o tt55 dende hızlı gidiyordu nalet olsun dedım pompada iyi motordada sorun yok servi,sinden baskasıda bakmadı su ana kadar bunu nasıl asabiliriz 70 psi yazıyor oda 64 hp ye geliyodu turbo taktırmadan once nalet olsun dedim traktorumu degiştirmeyi dusunuyorum bu sebebpten çözum varsa yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: başak 2073 çeki yok arkadaşlar

başak 2073 nurullah link=topic=42174.msg383917#msg383917 date=1303231873' Alıntı:
bende 2005 başak 2073 var ve safferin turbosunu taktırdım ve filitreler baskı yeni rampa yukarı 5.5 ton yuk yukledım tt 55 5700 kg yuk vardı ve bir turlu gecemedım 15 dk fark attı bana td 65 de vardı onda 7 ton vardı o tt55 dende hızlı gidiyordu nalet olsun dedım pompada iyi motordada sorun yok servi,sinden baskasıda bakmadı su ana kadar bunu nasıl asabiliriz 70 psi yazıyor oda 64 hp ye geliyodu turbo taktırmadan once nalet olsun dedim traktorumu degiştirmeyi dusunuyorum bu sebebpten çözum varsa yardımcı olursanız sevinirim
senin motorunun arkasında damper mi 4 tekerlekli römork mu vardı _? + senin motorda bişey vardır gaz mı yemiyo nabıyo çeki yok diyon.. turbo taktırdıktan sonramı böyle oldu ?
bence senin arkanda römork diğer motorlarda damper vardı ondan geçememişindir bayır yukarı..

başak 2073 nurullah link=topic=42174.msg383917#msg383917 date=1303231873' Alıntı:
senin arkanda dampermi vardı römorkmu diğer motorlarda ne vardı buda önemli..

arkadaşım niye trakkörün orijinalliğini bozdun bence turbo yeni traktörlere iyi gider adamlar ona göre yapıyorlar zaten başak az yakar birde turbo taktırınca dahada azyakar işte herşey az yaktığından oluyor

selam nurullah sen turbo taktırdım diyorsun pekala piston sekma ve gömlekler değiştimi?ayrıca yağ soğutucu takılımı?sadece turboyla olmuyor.omega piston seti alıp bunlarda değişmesi lazım ayrıca yeniden avans ayarı yapıp pompanın ayarlanması lazım.bunlara dikkat et

kardeş sen o motorun pompasını alıp çorumda killi dursun diye bi usta var onu bul, sonra pompayı iyi bi yaptır.sonra gör sen gücü arkandan td95 yetişebiliyomu :D
birde benim peşime td80 yetişemiyo valla tt55 nasıl geçti şaşırdım.

aksoylar link=topic=42174.msg385074#msg385074 date=1303325759' Alıntı:
kardeş sen o motorun pompasını alıp çorumda killi dursun diye bi usta var onu bul, sonra pompayı iyi bi yaptır.sonra gör sen gücü arkandan td95 yetişebiliyomu :D
birde benim peşime td80 yetişemiyo valla tt55 nasıl geçti şaşırdım.
ayarsızlık vardır mutlaka tt55 nere 2073 nere. :)

arkadaslalar ramork eyımli arazıde kulllanılan sade arka tarafında dingil olan ramork tipi damperli tt 55dekide aynı aynı gun td 65 de vardı 20 km rampa asagı yukarı td 65 7500 kg tt 55 5700 kg bende 5500kg gubre yuklu idi motorada yenı taktırdım kullandıgım turbo kuru turbo safferin inter koler yok onun için piston segman degiştirmeye gerek yok adamlar 15 dk fark attı bana yarın tekrar sevvise gidicem pompayı felan sokturucem tekrar avans ayarı enjetor ayarı yaptırıcam ama bunları yaptırıları 3 ay oldu pompayı actırıcam karızmam yerlerde yani filitre yeni

nuri8073 link=topic=42174.msg384407#msg384407 date=1303278232' Alıntı:
arkadaşım niye trakkörün orijinalliğini bozdun bence turbo yeni traktörlere iyi gider adamlar ona göre yapıyorlar zaten başak az yakar birde turbo taktırınca dahada azyakar işte herşey az yaktığından oluyor
arkadasım ben kullanılan malzemeyı arastırdım kullananlara sordum herangi bir degisiklik gerekmedıgınden birde turbonun çalısma prensıbını ıyı bilmiyorsunuz galıba turbo manifolttan cıkan gucu ile motorara daha fazla hava pompalanması demektir bu da nekadar fazla hava o kadar iyi yanma demektir bazı firmalar otomobillerde 3 emis subabı 2 manifol subabı kullanıyor nedeni daha fazla hava için oyuzden daha iyi yanma daha fazla yakıtın gucunu kullanma demektir buda motorda guc artısı salar motor yorulmaz bolce az yakar pompadan gıden mazot aynı degisen bir sey yok

başak 2073 nurullah link=topic=42174.msg385388#msg385388 date=1303378117' Alıntı:
arkadasım ben kullanılan malzemeyı arastırdım kullananlara sordum herangi bir degisiklik gerekmedıgınden birde turbonun çalısma prensıbını ıyı bilmiyorsunuz galıba turbo manifolttan cıkan gucu ile motorara daha fazla hava pompalanması demektir bu da nekadar fazla hava o kadar iyi yanma demektir bazı firmalar otomobillerde 3 emis subabı 2 manifol subabı kullanıyor nedeni daha fazla hava için oyuzden daha iyi yanma daha fazla yakıtın gucunu kullanma demektir buda motorda guc artısı salar motor yorulmaz bolce az yakar pompadan gıden mazot aynı degisen bir sey yok

Dostum normalde turbo takılırken piston gömlek değişir, çelik piston takılması gerekir fakat senin motor 2005 modelmiş, büyük ihtimalle zaten turboya uyumlu şekilde yapılmıştır diye düşünüyorum gerek olmayabilir piston ve gömlek değişimi açısından. Fakat turbo takılmadan önce mazot pompa ayarının yapılması gerekir. Turbo takılınca yanma odasına daha fazla hava pompalanacağından aynı yanma oranını elde etmek için pompa avans ayarı kısılması gerekir, yoksa çıkan fazla itme gücünden ötürü piston kolu krankı kesebilir, yada yanmadan mazot çiğ olarak eksozdan atılır ve güç kaybı olur.

Tavsiyem iyi bir pompacı bul, pompa ayarını yeniden yaptır turboya uyumlu olarak.

Kolay gelsin.

yak omotoru yak )))turbo havayı fazla veryo yakıt azyanyo yarısı yanmadan atılyo dur pompacını degıştir nhler yolda cok hızlı bişide olmayabılır benım ttyıde yokuş yukarı kımse gecemiyo tt65 tarladada serı gelyo yemıyo tabıı

başak 2073 nurullah link=topic=42174.msg385386#msg385386 date=1303377607' Alıntı:
arkadaslalar ramork eyımli arazıde kulllanılan sade arka tarafında dingil olan ramork tipi damperli tt 55dekide aynı aynı gun td 65 de vardı 20 km rampa asagı yukarı td 65 7500 kg tt 55 5700 kg bende 5500kg gubre yuklu idi motorada yenı taktırdım kullandıgım turbo kuru turbo safferin inter koler yok onun için piston segman degiştirmeye gerek yok adamlar 15 dk fark attı bana yarın tekrar sevvise gidicem pompayı felan sokturucem tekrar avans ayarı enjetor ayarı yaptırıcam ama bunları yaptırıları 3 ay oldu pompayı actırıcam karızmam yerlerde yani filitre yeni

kardeşim turbo varsa sen bana soracan.iş turboyu takmakla bitmiyo.çelik piston filan alacan.sonra traktörün orjinalligini niye bazdun.2073 turbosus daha güzel.hem vitesleri denk getiremedin heralde.bende 2000 model 2073 var deil tt55 aynı tonajla 750 yanıma yaklaşamıyor.