TARSİM sigorta yaptıranlar DİKKAT aldanmayın!

Tarsimden erik bahçelerini sigorta yaptırdım ancak don zararını eksperler kabul etmiyor, o günlerde hava 3 derecenin altına düşmemiş tabii bu sadece meteorolojinin sayfası için geçerli, diğer hava durumu sitelerinde eksi gösteren yerler vardı ayrıca meteorolojinin yağmurlu dediği günlerde tek bir damla düşmediği gibi açık gösterdiği günlerde de yağmur yağdığını da hepimiz biliyoruz. Hava raporları asla kesinlik içermiyor.
Ürün eksikliğinde ise sebeb olarak sadece tozlaşmanın olmadığını söyleyip 0 (sıfır) hasar yazarak işin içinden sıyrılıyorlar. Halbuki kapalı giden havayı, şiseltiyi ve rüzgarı verim düşüklüğünde faktör olarak kabul etmiyorlar fırtına olması gerekirmiş. Ağaç başına 150 kg aldığım yıllarda ki bu ürünü ben götürüp asmadım ya ağacın dallarına. Bu yıl eksik var o bariz şekilde belli oluyor.
En sonunda ise verim düşüklüğü yapma hakları varmış. Sen ağaç başına 115 kg dan hesabını yapıp sigorta primini ödüyorsun. Bahçede bu verim yoksa eğer tozlaşmadan verim olmadı yazıyor ve bundan sonraki dolu veya fırtına zararında düşürdüğü rakam üzerinden misal 115 ten 70 kg ' a düşürdü sana 70 kg üzerinden tazminat ödüyor halbuki sen 115 kg dan en başında primini ödedin. Hasılı üçkağıtçılığın, kapkaçın danisakası.
Tarsim nasıl çiftçinin kara gün dostu anlayamadım alakası yok hatta çiftçinin cebinden parasını vaatlerle almaya çalışan bi bozuk düzen bence. Lütfen çiftçi arkadaşlarımız sigorta yaptırmadan önce şartları iyice öğrenip ona göre hareket etsinler, kimseye kanmasınlar.

Ynt: TARSİM sigorta yaptıranlar DİKKAT aldanmayın!

Aslında tüm bu işlemler olurken siz kanıtlarla karşılarına çıksanız daha iyi olur. Örneğin dijital dereceleri fotoğraflayıp, yağan yağmuru fotoğraflayıp videolayıp belge olarak önlerine serebilirsiniz. Bu konuları iyi araştırmak gerek

Çiftçi olarak bizim söylediğimiz hiç bir şeyin kıymeti yok, adam elimde hava durumu raporum var bunula ve arazi gözlemine dayanarak işlem yapıyoruz diyor. Arazi gözleminde de bahanelerini anlattım yukarıdaki mesajda, böyle diyen biri ile mahkeme karşısına çıkmak gerekir ama bunuda benim gözüm almıyor.
Bu mesajı yazmaktaki amacım bundan bir şey çıkartmak da değil açıkçası benim bahçemde olan ürün bana yeter Allah bereket versin.
Ancak vaat edilenle yapılanın farklı olduğunu anlatmak istedim sizlerinde bilgisi olsun.

hava durumlarının ismi üstünde, hava tahmin raporları olarak geçer. hiçbir tahmininde yüzdeyüz tutma olasılığı yoktur. öyle,zararın olduğu günlerde hava 3 dereceymiş falan gibi mazeretlerin bir geçerliliği olmaması gerekli. tarsim sigortasını yapan değişik şirketler var,bir de diğer şirketlerin elemanlarına danışın bakalım onlar ne diyecek.

Tarsimin yetki verdiği acentelerden biri olan güneş sigortadan yaptırdım ben bu sigortayı. Sigorta acentesi benim tarafımda görünüyor şu an için.
Ancak zararı tespit etmeye gelen ise devlet tarafından gönderilen bir eksper. İşin tuhafı da bu ya devletin elemanı çiftçinin zararını görmek istemiyor.

tamam, primin yarısını devlet karşıladığı için devletin de eksperi baksın ama diğer yarısına ödediğimiz para için de ilgili sigorta şirketinin de eksperi olması ve zarar konusunu onunda incelemesi gerekir diye düşünüyorum. yani en mantıklısı bu...

Prim paraları ve devletin sigorta için ayırdığı ödenek bir havuzda toplanıyor sanırım bu da tarsime ait bir havuz, neticede tarsim de devletin kurduğu bir sigorta sistemi yani kaynağı yine devlet. Amaç bence burada kar etmek maalesef, ne olursa olsun para kasadan çıkmasın diye bakıyor olmalı birileri bu duruma.
O yüzden hangi eksper gelirse gelsin sonuç değişmeyecek. Çiftçi her zamanki gibi sahipsiz.

sizin dediğiniz gibiyse, demekki devlet yetkilendirdiği sigorta şirketlerini bayilik olarak kullanıp son sözü de kendisinde bırakmış. en sonuna da kapanı koymayı ihmal etmemiş ...

arkadaşlar tarsim acentesiyim. bu konuda aklınıza takılan her türlü soruyu çekinmeden sorun.
hava sıcaklığı 0 derece altına düşmesi gerekiyor. bu doğru . ancak bu veriyi en yakınınızda bulunan meterroloji istasyonlarından alıyorlar. bu istasyonların bulunduğu yer çok önemli. burda çiftcimizin yapacağı iş ise, eksper raporlarına onay vermek zorunda değildir. onay versede kabul etmiş sayılmaz yine itiraz edebilir. ayrıca yine anlaşamadığınız durumlarda tahkim kuruluna müracat edin. mahkemelerle filan olmaz bu iş. tarsimden manisadan, aydından, gaziantepten bir çok poliçe yaptık. işin diğer tarafı ise doğru poliçe yapılmasıdır. ağaç sayısı, ağaç yaşı ürün cinsi ve ağaç başına düşen verim tam yazılmalıdır. don teminatında bu sene çiçeklenmenin alınmasıyla aslında büyük risk alan tarsim , ağaç ve omca başına verilen erik ve kayısı ürünlerinde dengesizlik vardır. yani ağaç diyelim angeleno eriği 10 yaşında 150 kg verirken max 60 kg yapılabildi. bu tartışmaya açıktır.
diyelim ki 10000 tl eriğiniz % 100 tam hasar yedi . buna en az 1000 tl prim ödersiniz. 2000 tl de devlet tarsim havuzuna koyar yani oldu 3000 tl . 10000 tl tam hasarın % 48 ini alırsnız buda 4800 eder. 1000 tl çıkarın 3800 tl cebinize kalır. 2000 tl devlet ödediğine göre 800 tl aslında tarsimin ödediğidir :) % 100 dolu olursa da 9000 tl alırsınız.
tarsim çin ve bazı avrupa devletleri tarafından bile örnek alınıyor. bu konuda oldukça ileriyiz gerçekten. ama halen bazı tartışmaya açık yerleride var. sorularınız ve sorunlarınız olursa her zaman ilgilenmeye hazırım. mail , msn ; mustafaguv@yahoo.com

Arkadaşımın açıklamaları gayet aydınlatıcı oldu sağolsun. Benim kanatimce sigortanın sadece adı var, hiç bir güvencesi yok.
Sigortadan gelecek hayır Allahtan gelsin diyorum.

elmacı68 link=topic=42194.msg384357#msg384357 date=1303255057' Alıntı:
arkadaşlar tarsim acentesiyim. bu konuda aklınıza takılan her türlü soruyu çekinmeden sorun.
hava sıcaklığı 0 derece altına düşmesi gerekiyor. bu doğru . ancak bu veriyi en yakınınızda bulunan meterroloji istasyonlarından alıyorlar. bu istasyonların bulunduğu yer çok önemli. burda çiftcimizin yapacağı iş ise, eksper raporlarına onay vermek zorunda değildir. onay versede kabul etmiş sayılmaz yine itiraz edebilir. ayrıca yine anlaşamadığınız durumlarda tahkim kuruluna müracat edin. mahkemelerle filan olmaz bu iş. tarsimden manisadan, aydından, gaziantepten bir çok poliçe yaptık. işin diğer tarafı ise doğru poliçe yapılmasıdır. ağaç sayısı, ağaç yaşı ürün cinsi ve ağaç başına düşen verim tam yazılmalıdır. don teminatında bu sene çiçeklenmenin alınmasıyla aslında büyük risk alan tarsim , ağaç ve omca başına verilen erik ve kayısı ürünlerinde dengesizlik vardır. yani ağaç diyelim angeleno eriği 10 yaşında 150 kg verirken max 60 kg yapılabildi. bu tartışmaya açıktır.
diyelim ki 10000 tl eriğiniz % 100 tam hasar yedi . buna en az 1000 tl prim ödersiniz. 2000 tl de devlet tarsim havuzuna koyar yani oldu 3000 tl . 10000 tl tam hasarın % 48 ini alırsnız buda 4800 eder. 1000 tl çıkarın 3800 tl cebinize kalır. 2000 tl devlet ödediğine göre 800 tl aslında tarsimin ödediğidir :) % 100 dolu olursa da 9000 tl alırsınız.
tarsim çin ve bazı avrupa devletleri tarafından bile örnek alınıyor. bu konuda oldukça ileriyiz gerçekten. ama halen bazı tartışmaya açık yerleride var. sorularınız ve sorunlarınız olursa her zaman ilgilenmeye hazırım. mail , msn ; mustafaguv@yahoo.com

peki arpa bugday gibi tarım ürünlerindeki sigorta şekli ve unsurları nelerdir yazabilirmisiniz hatta bi konu açsanız hepsine daha iyi olur herkes rahat görür okur
şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

aynı olayı tarsim banada yaptı ekspertizlerin oyunu hilesi siğortacıların ouynu hilesi btmez.%80 hasarımı dolu hasarımı %18 gösterip %8 den para ödediler.baba %55 hasar diye tabi gittikden sonra %55 %18 oldu fayda etmedi.TARSİM KANDIRYOR.

köylü link=topic=42194.msg384497#msg384497 date=1303293086' Alıntı:
aynı olayı tarsim banada yaptı ekspertizlerin oyunu hilesi siğortacıların ouynu hilesi btmez.%80 hasarımı dolu hasarımı %18 gösterip %8 den para ödediler.baba %55 hasar diye tabi gittikden sonra %55 %18 oldu fayda etmedi.TARSİM KANDIRYOR.

allallaa neler çıkıyor bak bi valla sigorta yaptırmaya gitcektim bende adamdan randevu almıştı babam iyice araştırmadan gitmemek lazım demekki

HERŞEY İ AÇIK YAPIN YAPTIRIN YAZILI BELGE ALIN.HASAR ZAMANI GÖZÜNÜZÜ AÇIN.BUNLAR ADAMI AĞLATMADAN GİTMEZ.ZENGİNBLİKLERİ BÖYLE.BİR İKİ KİŞİYİ GÜLDÜRÜRLER ON KİŞİYİ AĞLATIRLAR.SAHTEKARLAR ..... TARSİM ......

Dostum sıkıntımız ödenecek miktarla ya da poliçenin kapsadığı zararlarla ilgili falan değil. Adamlar bariz don yani soğuk hava zararını kabul etmiyor bu dölleme eksikliğidir don yüzünden hasar oranı sıfır dır yazıyorlar benim itirazım buna. Üründe eksiklik var ancak bunda hiç mi eksiye düşen havanın faktörü yok. Komşularımın üzüm bağlarında ve ankara türü eriklerinde hasar çok daha fazla buna bakarak senin hasar oranın %10 dur veya % 20 dir dersin bunu kabul ederim sende zarar azdır da diyebilir ancak sıfır hasarı kabul etmiyorum ben. Bu işte çiftçiye yardım etmek değil kazık atmak var. Bundan sonra asla tarsime sigorta yaptırmam işin iç yüzünü iyice öğrendim aksini savunan acente veya eksper varsa her türlü ortamda fikirlerimi tartışmaya da hazırım. Bu şartlarda çiftçi arkadaşlarımın hiç birine de önermiyorum tarımsal sigortayı çünkü aldatmacadan ibaret.

ydincbayram link=topic=42194.msg385183#msg385183 date=1303332113' Alıntı:
Dostum sıkıntımız ödenecek miktarla ya da poliçenin kapsadığı zararlarla ilgili falan değil. Adamlar bariz don yani soğuk hava zararını kabul etmiyor bu dölleme eksikliğidir don yüzünden hasar oranı sıfır dır yazıyorlar benim itirazım buna. Üründe eksiklik var ancak bunda hiç mi eksiye düşen havanın faktörü yok. Komşularımın üzüm bağlarında ve ankara türü eriklerinde hasar çok daha fazla buna bakarak senin hasar oranın %10 dur veya % 20 dir dersin bunu kabul ederim sende zarar azdır da diyebilir ancak sıfır hasarı kabul etmiyorum ben. Bu işte çiftçiye yardım etmek değil kazık atmak var. Bundan sonra asla tarsime sigorta yaptırmam işin iç yüzünü iyice öğrendim aksini savunan acente veya eksper varsa her türlü ortamda fikirlerimi tartışmaya da hazırım. Bu şartlarda çiftçi arkadaşlarımın hiç birine de önermiyorum tarımsal sigortayı çünkü aldatmacadan ibaret.
[/quot

şimdi eksperin hatası varsa bunu tarsime yüklemek yanlış olur. bu durumda yapacağın hemen vakit geçirmeden manisa bölge müdürlüğüne itiraz etmen gerekir. yeniden eksper gönderirler. ama vakit geçirmeden hemen yap. itiraz hakkın her zaman vardır.

ekpertiz kimin adamı kime çalışıyor.itiraz etsen ne olacak itiraz ettik sonuç degişecek mi.burakın bu işleri.limitlerinizi ürünlerinizi yüksekten göstiriniz. sıcagı sıcagına takip etmekten başka bir yolu yok.% 100 hasarıb % 20 muaf gaiba.%100 altındaki hasarın %10 muaf oyun içinde oyun

köylü link=topic=42194.msg385351#msg385351 date=1303371374' Alıntı:
ekpertiz kimin adamı kime çalışıyor.itiraz etsen ne olacak itiraz ettik sonuç degişecek mi.burakın bu işleri.limitlerinizi ürünlerinizi yüksekten göstiriniz. sıcagı sıcagına takip etmekten başka bir yolu yok.% 100 hasarıb % 20 muaf gaiba.%100 altındaki hasarın %10 muaf oyun içinde oyun
Buna katılıyorum açıkçası eksperi gezdirirmek 3-4 saatlik vaktimi aldı. Canımın sıkıldığı cabası. Bir daha vakit ayırmaya da değmeyeceğini düşünüyorum.