Kafkas Çoban Köpeği

Bu da benden olsun;

Kafkas çoban köpeği :

Bu köpek cinsinin doğal yaşam alanı yalnızca Kafkasyada’dır ve bundan dolayı bu cins “Kafkas çoban köpeği” olarak adlandırılmıştır.

Bu ad, bu köpek cinsine Ruslar tarafından verilmiştir. Ancak bu cins, tek tür değildir. Kafkas çoban köpeği, Agide çoban köpeği, Gürcü çoban köpeği, Dağıstan çoban köpeği ve benzeri alt türlere ayrılır.

Gürcü dağ köpeği (kısa tüylüdür) ve Kafkas (Kazbek) köpeği (uzun tüylüdür). Kafkas çoban köpeği, Uluslararası Kinoloji Derneği tarafından 1996 yılında tanınmış ve kabul edilmiştir.

Bilim insanları, bu köpek cinsinin ortaya çıkışını Büyük İskender’in Kafkasya seferiyle ilişkilendirmektedirler. Anlatılara göre Büyük İskender’in seferlerinde öncü olarak savaşçı köpekler bulunuyordu. Kafkas çoban köpeği, bu köpekler ile yerli köpeklerin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Genetik açıdan ise, bilim insanları, Gürcü çoban köpeğini Tibet köpeğine yakın bulmaktadırlar.

Kafkas çoban köpeği, yabancılara karşı saldırgan, ama sahibine ve yakınlarına aşırı bağlı, yumuşak ve sevgi doludur. Özellikle çocuklara karşı yumuşak ve koruyucudur.

Tarlada çalışmakta olan anne ve babanın Kafkas çoban köpeğine bebeklerini güvenle bıraktıkları, köpeğin bebeği her türlü tehlikeye karşı koruduğu yaşanmış deneyimlerden hareketle sıkça anlatılır. Kafkas çoban köpeği, her zaman iyi bir yoldaştır. Özel koruma şartları istemez ve soğuk iklime karşı dayanıklıdır.
Dünyanın en zeki köpek cinslerinden bir tanesidir...

http://www.izlesene.com/video/kafkas-coban-kopegi/1462936

İşte 2 aylık bir yavru Kazbek:)

Yetişkin Kafkas köpekleri:

Ynt: Kafkas Çoban Köpeği

tam aradığım köpek bundan 2 tane olsa yeter bana ölü tavukları imha çukuruna atacağımıza taşıyıp taşıyıp bunlara atsak yeter. paşa gibi bakarım ben onlara ;D

Ynt: Kafkas Çoban Köpeği

Arkadaşlar düşündüğünüzün tam tersi, bu köpekler özel bakım ve beslenme şartlarına gereksinim duymadıkları gibi çok az bir yiyecekle yaşamaktadırlar. Ayrıca oldukça seri ve hareketli hayvanlarmış.
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti ' nde yaşayan bir tanıdığımda var bu köpekten, onun anlatımlarından biliyorum :)