yardım 4x4 uzmanı arkadaşlar

266 4x4 ile çift sürerken önler bağlı iken başlarda dönerken sanki ön difransiyel kilidi varmış ve bağlıymış gibi iki lastikte birlikte dönüp, traktörün önünü biraz kaydırıyor gibime geliyor. ön çekeri devreden çıkardığımda manevra daha iyi oluyor.traktör daha rahat dönüyor. 4x4 sistemler hep böylemi?

Benim traktör ve birkaç yerde gördüğüm 266 4x4 traktörlerin ön sol lastikleri diğer lastik yarı olmadan sol lastik bitmiş neden , bilgisi olan var mı?

Ynt: yardım 4x4 uzmanı arkadaşlar

musa58 link=topic=42310.msg386005#msg386005 date=1303416079' Alıntı:
266 4x4 ile çift sürerken önler bağlı iken başlarda dönerken sanki ön difransiyel kilidi varmış ve bağlıymış gibi iki lastikte birlikte dönüp, traktörün önünü biraz kaydırıyor gibime geliyor. ön çekeri devreden çıkardığımda manevra daha iyi oluyor.traktör daha rahat dönüyor. 4x4 sistemler hep böylemi?

Benim traktör ve birkaç yerde gördüğüm 266 4x4 traktörlerin ön sol lastikleri diğer lastik yarı olmadan sol lastik bitmiş neden , bilgisi olan var mı?
ARKADAŞIM SLM..mf traktörlerinde(yerli 0lanlar)ön difransiyel deki aks milleri birisi uzun birisi kısadır,kutu tam merkezde değildir d0layısıyla güç aynı 0rantıda 0lsun diye sistem öyle yapılmış...önler bağlıyken çabuk dönersen sitem ayrım yapıy0r,bazende kilitli kalıp ,mesela sağa dönerken s0l tekerin kızakladığını görürsün..bir s0run yaratmaz ..
2.meselede traktörler genelde s0l lastikleri çabuk aşındırır,sebebi ise sağdaki lastik devamlı nemli t0prakta çalışır yıpramaz...

saga veya sola direksonu sonuna kadar cevir geri vitese tak takviye olsun 4 cekerede al eyer cevirdigin tarafa cok hafide olsa patinaj atargibi oluyorsa fabirkanın ayarladıgı okadardır yapabilcek bişi yok ön tekerleri cabuk yer ön diferansiyel saga sola dönme ayarı yetersizdir

on dıfransıyel kılıdı otomatıktır badanaja tutulunca bırısı kılıtlenır buda sag sola cekerek gıtmesını saglar traktorun tekerlerının farklı olmasıda bırı normal cekerken dıyerının badanaja tutulmasındandır. tek taraflı yeme sebebı on lastıgı hep sag manevra yapmısındır eger sol on lastıkse yoksa lastık hatalıdır.

musa58 link=topic=42310.msg386253#msg386253 date=1303453426' Alıntı:
başa geldiğimizde rahat dönüş yapmak için ön çeker kilidini ön çekeri devreden çıkarmadan nasıl açarız
4 ceker konumunda dönecegin yöne hafifden frena bas diferansiyelde bi sorun yoksa ayarlıysa kendini ayarlar cok aşırı faydası olmazda hafifden dönme etkisi olur

bizimkilerdede varmı ki öyle bir şey hiç dikkat etmedim

fren daha çok zarar vermeyecekmi ön çeker olunca randımanlı olmaz herhalde fren kazıklamaya geçmezmi motor