HAVALI PANCAR MÜPZERİ HANGİ DEVİRDE VE FİTESDE GİTMESİ GEREK

Arkadaş kullanan bu işin piri olan arkadaşlar vardır havalı müpzerin hangi fitesde ve kuyruk mili devirinin kaç olması gerektini bilen varmı..
Erkunt kullanıcılarından bilen varsa sevinirim çünkü bu traktr kuyruk mili devrini gösdermekte..
SAYGILARIMLA

Ynt: HAVALI PANCAR MÜPZERİ HANGİ DEVİRDE VE FİTESDE GİTMESİ GEREK

Ben 540 devirde hızlı 1 le ekim yapıyorum traktörün devri değilde havalı mibzerin basınç saatinde kırmızı yeşille gösterilen işaretli yerin tam ortasında ekim yapmak lazım ağır vitesle gidildiği zaman tohumu düzgün atıyor nasıl derseniz havlı mibzerler hava basıncıyla tohumu diske alıyor ve tekerin dömnesiyele tohumu yatağına bırakıyor tarlanın hazırlanış yapısına göre hızlı gidildiği zaman teker sekmelerden keseklerden dönmede boşluk yapıyor ve tohum aralıklı ve yakın yakın düşebiliyor.

Bizim mibzerin kullanma kılavuzunda pancar ekimi için tavsiye ekilen manometre değeri 40-50, mısır için ise 50-60. Dolayısıyla el gazını en az bu değere gelene kadar yükseltmeniz lazım.
Vites için ise pratikte tavsiyem. Hızlı adımlar ile yürürken mibzere yetişebilmeniz lazım.
Dikkat genelde mibzerciler gereğinden hızlı giderler...

taktörün kuyruk mili 540 deviri, kaç motor devrinde yakalıyor.(örneğin; tt55 540 devir vitesinde 1950 devirde,750 dvir vitedinde 1525 devirde yakalar.)

bunu öğrendikten sonra traktör bu motor devrinde traktör 6-7 km hızı hangi viteste yakalar. bu genelde 750 devir kuyruk mili vitesi olan traktörlerde seri 1 de.

sadece tek devir kuyruk mili vitesi olan traktörlerde 4 takviye ile ekilmeli.

23 nisan 2011 de bu konuyu açmışım.
2010 model kasborta aldım 150 dekar arazimi kendim hepsinin arası 20 21 19 cm ler arasında takviye 2 ve 12 ile 13 gaz aralında 395 devirde 540e ile ekdim isdedim gbi ekmeyi başardım. bizim burda piyası çalışan arkadaşların fitez düşürmesine yardımcı oldum fakat şikatde aldım soruyorlar sizin motorun takviyeden başka fitesi yokmu diye. neyse kendi arazimi ekdim piyasıya çalışmıyorum kendi malım sizede tavsiye ederim piyasıya ekdiren arkadaşlara ağır gitmelerini söyleyin saygılar