td 80d turbo bozuldu yardim!!!!

slm arkadaslar yeni aldigimiz td 80d...... henuz daha 100 satte iken turboyu bozdu servis geldi motor sogukken gaza fazla basildigindandir dedi daonce boyle bir durumla karsilasan varsa bizi bilgilendirirse sevinirim simdiden yorumlariniz icin tsk ler...

Ynt: td 80d turbo bozuldu yardim!!!!

Bende turbo motor kullandım ama hiç böyle bişey olmadı.Ama servisin dediği doğru olabilir.Çünkü turbonun içinden yağ geçer
sen motoru uzun süre çalıştırmazsan bu yağ kartele iner.Yani motoru ilk çalıştıdıgında turboda yağ oranı düşük olur.
Turbo çok yüksek devirde çalışan bişey.Belki çok yaşanmaz ama bu şekilde bişey olabilir diyorum ben.
Garantiye soktularmı bari turboyu.Bazen servisler kullanıcı hatası diyor sana faturayı kesip gidiyor.
Böyle durumlarda servise biraz sert cıkarsan sop-*-sa garantiye sokarlar.Çünkü yapamayacakları şey yok.

geçmiş olsun zaten turbolu traktor ilk çalıştıgında sogukken 2 dakka kadar rolantide çalışması gerekir turbo kendini yaglaması için muhtemelen ona uymamışsınızdır bozulmuştur yeni turbo takmak gerekir bence bi dahakine daha dikkatli kullanırsınız :)

bence nasıl kullanırsan kullan daha 100 saatte bozulmaması gerekir. ben kesinlikle turbonun üretim hatası olduğuna inanıyorum servisinde tık demeden hemen değiştirmesi gerekir eğer sıkıntı yaparlarsa müşteri destek hattını ara kesinlikle sorunun halledilir. KOÇ bu konularda çok hassas.

geçmiş olsun kullama kılavuzundaki uyarılara dikkat et ,, ben 1995 den beri turbolu traktör kullanıyorum hiç arızayla karşılaşmadım . turbolu traktörde dikkat edilmesi gereken ilk çalıştırmada özellikle kışın, fazla gaz vermemek birde motor yüksek devirdeyken stop etmemek bu iki kurala uyduysan .büyük ihtimal turbo hatalıdır

servis doğru söylemiş turbo ilk çalıştığında içinde yeterli yağ yoktur.ilk çalıştırdıktan sonra 1-2 dk çalışması turbonun yağlanmasını sağlar ve daha iyi verimle çalışmış olur.kışın ve soğuk havalarda bu süreyi 3-4 dakika yapmanız turbonuzun arıza yapmasını engeller. inasınz yanlışımız varsa düzeltirseniz sevinirim teşekkürler.

100 saat te bozulmayacak diye birşey yok. Motor çalıştığı anda pompanın kartelden yağ çekip turboyu yağlayıncaya kadar birkaç saniye geçiyor.bu sürede turbo fanı kuru kuruya çalışmış oluyor.o esnada gaz vermez sakıncalı.

bizim köyde benimle tt55 alan arkadaş traktörle kalas asılırken arakolunu zincirin arasından geçirmiş.ve untum hidroliği kaldırınca çeki demiri (kurt ağzı denilen) kökünden kırılmış.garanti kapsamında yenisi geldi.tamamen kullanıcı hatası.

bence kullanıcı hatasıysa garantiye sokmaak yada sokmaya çalışmak doğru değil.Garanti şartları belli diyelimki garantiye soktunuz bu zarar sizden mutlaka başka bi yerden fazlası ile çıkacaktır.

bütün aletlerin bir kullanma biçimi vardır fakat daha 100 saat teki bir makinanın bu şekilde arızalanıp ta kullanıcı hatası olması mümkün degildir (eger ki kasıt yoksa) ben de sabahleyin td80d mi teslim alamaya gidecem ama bu yeni çıkan nh lerde bir takım problemler oluyor ya arkasından ses geliyor ya sagından solundan yag atıyor ya 118 lt lik depo 80 lt den fazla mazot almıyor turboyuda yeni duydum bahsattigim problemleri yakın çevremdeki insanlar td 100 de yaşadı bu motorların biraz problemli oldugunu firmanın eciginden cücügüne herkez biliyor onun için arızalarda problem çıkaracaklarını sanmıyorum kesinlikle garantiden degiştirirler ve yeni motor alan arkadaşlara söylüyorum ilk birkaç yüz satte motoru biraz zorlayın bozulacak yeri varsa bozulsunda hiç olmazsa garantiden degişsinler saygılar

kaan- link=topic=42592.msg388650#msg388650 date=1303729993' Alıntı:
slm arkadaslar yeni aldigimiz td 80d...... henuz daha 100 satte iken turboyu bozdu servis geldi motor sogukken gaza fazla basildigindandir dedi daonce boyle bir durumla karsilasan varsa bizi bilgilendirirse sevinirim simdiden yorumlariniz icin tsk ler...
ne ilgisi varmış güzel kardeşim biz yozgat merkez yetkili servisiyiz öyle bi durum kesinlikle olmaz soğukken gaza çok basmışsın alakası bile yok. direk olarak garantiye girer.

abi madem bu motor 2 dk beklicek soğukken ne anladım ben o işten. olaki acil bi işin oldu hemen hareket etmen lazım pat diye hemen orda bozulursa ben o motorun. madem öyle daha düzgün bi çözüm bulunsun bu yeni td ler çok arıza yapıyo.Bu yeni td lerde yüzde 20 kullanıcı hatası ise yüzde 80 ide muhakkak fabrika hatası bence. yahu daha yepyeni motorun kapı alt demiri ayak bastığımız plastiğin açılmasını önlüyen demirlerin 2 side kırıldı. hadi sol tarafı sürekli kullanıyoz kırıldı diyelim vites taraftaki kapıyı hiç kullanmadık bi açtım o bile kırık. ilk aldığımızda dewirdaim hortumu bile çıkıktı yani çok az bişey tutuyomuş komşu köye 3km yol gittik birine uğradıkta konuşurken farkettik çıktığını hiç sıkılmamış bile. onuda geçtim kabin takozlarını bile sıkmamışlardı kabin zangır zangır oynuyodu. hadi onuda geçtim daha 18 saatte başladı duman atmaya yanık kokmaya. azıcık sıkıyı gördümü egzozun heryerinden duman çıkarıyo. onuda geçtim ilk zamanlarda boş romorkla köye 3 ten aşağı inmeden kimi yerlerde 4 le bile geldiğim motor şimdilerde 3 ile bayılıyo 2 ye düşüyorum hep arıza hep arıza. bıktık valla. sop-*-sa kız-*sw at-*-*

benim bi arkadaşta t4060 bahçe tipi var onlar motor soguk olsa da sıcak olsada ilk çalıştırmada 1,2 dk beklemeden hareket etmiyor vitese taksanda yürümüyor bence çok yanlış bir özellik